KriptoKripto Haberleri

AB menkul kıymetler düzenleyicisi, proof-of-work kripto madenciliği yasağı çağrısında bulundu!

Avrupalı düzenleyiciler, kriptonun iklim değişikliği hedeflerine yönelik riskleri konusunda endişeli.

Google News Abone Ol

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi başkan yardımcısı Erik Thedéen, Bitcoin madenciliği için artan yenilenebilir enerji kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Financial Times ile yakın tarihli bir röportajda Thedéen, Bitcoin (BTC) madenciliğinin “ulusal bir sorun” haline geldiğini söyledi ve kripto para birimlerinin iklim değişikliği hedefleri için risk oluşturabileceği konusunda uyardı.

Avrupalı ​​düzenleyicileri, öncelikle Bitcoin ve birkaç diğer altcoin tarafından kullanılan Proof-of-Work (PoW) madenciliğine özel istisna almaya çağırdı. Ayrıca, daha iyi, enerji açısından verimli bir alternatif olarak Proof-of-Stake (PoS)’u savundu:

“Endüstriyi daha verimli bir teknolojiye kaydırmak hakkında bir tartışma yapmamız gerekiyor.”

Paris merkezli alternatif bir yatırım firması olan Melanion Capital, Kasım 2021’de PoW madenciliği yasağına yönelik artan çağrıyı “tamamen yanlış bilgilendirilmiş” olarak nitelendirdi.

Yatırım firması, Bitcoin’in merkeziyetsiz doğası nedeniyle, çıkarlarını savunacak bir lobi veya grup olmadığını ve bunun “savunma gücü eksikliği nedeniyle bir endüstriyi yasa dışı hale getiren önlemleri uygulamak için bir fırsat olarak değerlendirilmemesi gerektiğini” söyledi.

Bitcoin ağının enerji kullanımı, 2021’de Elon Musk, Jack Dorsey ve Michael Saylor’un çeşitli tartışmalara girdiğini gören en tartışmalı konulardan biriydi. Tesla, Bitcoin ağının enerji kullanımını gerekçe göstererek Bitcoin ödeme seçeneğini bile durdurdu. Ancak Thedéen’den farklı olarak, eleştirmenlerin çoğu şu ana kadar temiz enerji kullanımıyla ilgili bir sorun yaşamadı. Musk, Bitcoin ağının enerjisinin %50’sinin yenilenebilir kaynaklardan gelmesi durumunda Tesla’nın bir Bitcoin ödeme seçeneği eklemeyi yeniden düşüneceğini iddia etti.

Çin’in geçen yıl Mayıs ayındaki Bitcoin madenciliği yasağı, yalnızca son derece merkezileştirilmiş Bitcoin madenciliği endüstrisini parçalamakla kalmayıp aynı zamanda yenilenebilir enerji kullanımına doğru ilerlemeye yardımcı olduğu için ekosistem için bir nimet oldu. Bitcoin Madencilik Konseyi’nin üçüncü çeyrek raporuna göre, Bitcoin ağının yenilenebilir enerji kullanımı 2021’in üçüncü çeyreğine kadar %58’e ulaştı.

bmc

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir