Nedir ?

Proof of Stake Nedir? Proof of Work’den Farkları

Proof of stake, kripto para birimi işlemlerini doğrulamak için kullanılan bir tür konsensüs mekanizmasıdır.

Google News Abone Ol

Proof of Stake Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Proof of Stake 2008 yılında Bitcoin’in piyasaya gelişi ile beraber oldukça fazla kullanılan Proof of Work(iş kanıtı)’nın bir alternatifidir. 2012 yılında Sunny King ve Scott Nadal isimli iki blockchain geliştiricisi tarafından yayımlanan bir makalede açıklanan bir sistemdir. Proof of Stake, Proof of Work’ün aksine daha doğa dostudur. Daha önce Proof of Work’ü anlattığımız yazımızda Bitcoin’in İsviçre kadar enerji harcadığını belirtmiştik. Proof of Stake sistemi Proof of Work’ün aksine doğa dostu olmak ve enerji tasarrufu sağlamak üzerine çalışır.

Bu sistemle, kripto paranın sahipleri coinlerini stake edebilirler, bu da onlara yeni işlem bloklarını kontrol etme ve blok zincirine ekleme hakkı verir. Bu yöntem, kripto para birimleri için geliştirilen ilk fikir birliği mekanizması olan Proof of Work’e bir alternatiftir. Proof of Stake çok daha enerji verimli olduğundan, dikkatler kripto madenciliğinin gezegeni nasıl etkilediğine çevrildiği için daha popüler hale geldi. Proof of Stake doğrulayıcıların tüm karmaşık denklemleri çözmesini gerektirmediğinden, işlemleri doğrulamak için çok daha çevre dostu bir yoldur.

İlgili Makaleler

Stake ve odunc verme nedir farklari nelerdir

Proof of Stake Nasıl Çalışır?

Proof-of-stake modeli, kripto para sahiplerinin coinleri stake etmesine ve kendi doğrulayıcı düğümlerini oluşturmasına olanak tanır. Staking, işlemleri doğrulamak için kullanılacak paralarınızı rehin verdiğiniz zamandır. Coin’leriniz onları stake ederken kilitlenir, ancak takas etmek isterseniz coinleriniz üzerinde bulundan stake işlemini kaldırabilirsiniz. Proof of Stake’deki madencilik gücü, bir validator’un stake ettiği coin miktarına bağlıdır. Daha fazla para yatıran katılımcıların yeni bloklar eklemek için seçilme olasılığı daha yüksektir. Çoğu katılımcı stake havuzlarına katılır. Stake havuzunun sahibi doğrulayıcı düğümü kurar ve bir grup insan daha iyi yeni bloklar kazanma şansı için coinlerini bir araya toplar. Ödüller, havuzun katılımcıları arasında paylaştırılır.

Proof of Work vs. Proof of Stake

Proof of Stake’in Proof of Work’e göre Avantajları

  • Enerji Tasarrufu
  • Katılmak için özel donanımlar gerekmez: Proof of Work stilinde madencilik yapmak için özel ekipmanlara, pahalı ekran kartlarına sahip olmamız gerekiyordu ki yeterince iyi bir madencilik performansı yakalayabilelim. Proof of Stake için bunlar gerekmiyor yalnızca bir coine sahip oluyoruz ve o coini stake ederek paramızı kazanabiliyoruz.

 

Proof of Stake kullanan kripto paralar arasında Cardano, Algorand, Tezos gibi çokça bilinen coinler dışında bu sistemi kullanan birçok coin bulunmaktadır. Proof of Stake sistemini kullanan ilk kripto para birimi Peercoin’dir.

Peercoin 807x470 1

Stake Pool (Stake Havuzu) ne demektir ve ne işe yarar?

Proof of Stake sistemi için ne kadar para stake edeceğimiz oldukça önemlidir. Sistem üzerine kilitlediğimiz para ne kadar çoksa sonraki bloğun validatorü olma ihtimalimiz o kadar artacaktır. Bu sistem üzerinden para kazanmak isteyen küçük yatırımcılar bu havuzlara girer ve  ortak bir havuza para koyar koydukları paraya oranla bu havuzdan gelen gelir küçük yatırımcılara paylaştırılır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir