Kripto Haberleri

Portekiz, kripto paraları vergilendirme çalışmalarına başladı

Google News Abone Ol

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina Cuma günü yaptığı açıklamada, hükümetin konuyla ilgili yasa çıkarmayı planladığını söyledi.

Avrupa’da kripto para işlemlerinin vergilendirilmediği birkaç ülkeden biri olan Portekiz, hükümetin sanal varlıkları vergilendirmesini engelleyen yasal sistemdeki sorunları kapatmayı planlıyor. Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina 20 Mayıs 2022 Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, hükümetin bu konuda yasa çıkarma niyetinde olduğunu duyurdu.

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina ne dedi?

Kaynaklara göre, Medina açıklamasında, “Bu boşluğu sürdürmeyeceğiz” dedi.

Portekizli bakan, bir son tarih sözü vermese bile, hükümetin “mümkün olan en kısa sürede” yeni bir yasa çıkarmayı planladığını söyledi. Hükümet tarafından benimsenen model açık ve anlaşılır olacak ve Portekiz’in rekabetçi bir destinasyon olarak kalmasını sağlayacak, dedi.

2016 vergi idaresi kuralı kapsamında kabul edilen bir yasaya göre, Portekiz kripto para birimlerini yabancı para birimi veya finansal varlık olarak görmüyor. Bu nedenle ülke, şu anda bir kripto para birimi ticaretinden elde edilen gelirden vergi kesmiyor.

KDV ve sermaye kazançları vergisi, bireylere kriptoaktif varlıklarla yaptıkları işlemler için uygulanmaz. Hükümet, yalnızca dijital varlıklar tarafından ödenen ticari faaliyetleri vergilendirebilir. Halihazırda ülkede finansal işlemlerde yüzde 28 oranında sermaye kazancı vergisi uygulanıyor. Ancak kripto paralar için henüz bir vergi oranı belirlenmiş değil.

Gayrimenkul sektöründe kripto paralar popüler

Portekiz’de kripto para birimlerine yatırım, özellikle gayrimenkul sektöründe oldukça popüler hale geldi. Bu ayın başlarında ülke, euroya dönüştürülmeden Bitcoin ile ödenen ilk daire satışını kaydetti. Bu kapsamda emlak ajansı Zome, Braga’da üç Bitcoin için 110.000 Euro (120.000 USD) değerinde üç odalı bir evin satışına katıldı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir