Altcoin HaberleriBlockchain HaberleriBlockhainKriptoKripto HaberleriMetaverse Haberleri

Polkadot (DOT) Parachainlerini Piyasaya Sürüyor

Polkadot ekibi geçtiğimiz 5 yıl boyunca parachainleri geliştirdi.

Google News Abone Ol

Açık kaynak blockchain platformu Polkadot, ilk parachain (paralel zincir)’lerinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Parachainler, çeşitli blockchainler arasında birlikte çalışılabilirliği iyileştirmeyi amaçlıyor.

Açıklamaya göre Polkadot ekibi 5 yıl boyunca Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar ve Clover açık artırmaları ile tahsis edilen parachainleri geliştirdi.

Polkadot ekosistemine paralel olarak çalışan bireysel blockchainler sayesinde açık artırma galipleri, Polkadot’un Relay Chain’indeki slotları 96 haftaya kadar kiralayabilecek. Polkadot kurucusu ve Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından geliştirilen Relay Chain, parachainler arasındaki uzlaşma ve haberleşme koordinasyonunu sağlıyor:
”Ekosistem büyüdükçe ve özellikle de metaverselerin ortaya çıkmasıyla birlikte, günden güne artan sayısız protokoller göreceğiz. Bu senaryoda sadece tek bir blockchain olmayacak, birbiriyle bağlantılı çok sayıda zincire sahip olacağız”


dot

Polkadot  başlangıcından bu yana, yani sadece 5 yıl içerisinde piyasa değeri açısından ilk 10 kripto para birimi arasında yer alıyor. Relay Chain’in mevcut parachain slot sayısını 5’ten maksimum kapasite olan 100’e büyütmeyi hedefliyor.

Duyuru, “bazıları yönetim destekli kamu yararı parachainler ve parathreadlar olarak kullanılacağı için bu slotların hepsinin slot açık artırmaları ile tahsis edilmeyeceğini” belirtti. Wood’a göre:

‘Parachain modeli, WEB3 geleceğinin birlikte çalışan farklı blockchainleri kapsayacağı inancı ile oluşturuldu. İnternetin son versiyonunun çeşitli ihtiyaçları karşılaması gibi blockchainlerin de çeşitli hizmetleri sağlayabilmesi gerekiyor. Parachainler bunu sağlıyor.”

Iota Vakfı, DeFi ve NFT’ler genelinde akıllı sözleşme girişimlerini hızlandırmak amacıyla Assembly’i piyasaya sürdüğünü duyurmuştu. Assembly, merkeziyetsiz birinci katman bir akıllı sözleşme ağıdır.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi Assembly, Iota’nın mevcut mimarisini kullanan ve paralel bir simbiyotik bileşen olarak kendine kendine çalışabilecek bir köprüdür. Iota Vakfı’nın kurucu ortağı ve başkanı Dominik Schiener detayları şu şekilde açıklamıştı:

”Assembly oldukça esnek bir yapıya sahip olduğundan rahatlıkla yeniden yapılandırılabilir ve üreticisinin istediği herhangi bir akıllı sözleşme zinciri ile birlikte çalışabilir. Bu protokol kullanılarak oluşturulan ağlar, bu ağın güvenlik, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik gibi mevcut altyapısında yararlanabilecektir.”

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir