KriptoKripto Haberleri

Pakistan merkez bankasının kriptoyu yasaklamak istediği bildiriliyor!

Google News Abone Ol

Pakistan Devlet Bankası’nın (SBP) Pakistan’daki tüm kripto para işlemlerini yasaklamak istediği bildiriliyor.

Pakistan’ın Sindh Yüksek Mahkemesi’nin, SBP de dahil olmak üzere birkaç Pakistanlı makamın, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin yasa dışı olduğunu ve takas için kullanılamayacağını savunan bir belge sunduğu, ülkedeki kripto para birimlerinin yasal statüsüyle ilgili bir duruşma düzenlediği bildirildi.

Yerel haber kanalı Samaa TV’ye göre belge, kripto para birimlerini yasaklamayı seçen Çin ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere en az 11 ülkeyi gösterdi. Pakistan merkez bankasının mahkemeyi, yalnızca kripto para birimi faaliyetlerini yasaklamaya değil, aynı zamanda kripto borsalarına karşı cezalar uygulamaya da çağırdığı bildirildi.

SBP ayrıca, Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından kripto para borsalarına karşı yürütülen çeşitli soruşturmalara atıfta bulunarak, yatırımcı koruma risklerinin yanı sıra kara para aklama ve terörizm endişelerine atıfta bulundu. Daha önce bildirildiği gibi, FIA, Ocak ayı başlarında dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’e karşı bölgedeki multi-milyon dolarlık bir kripto dolandırıcılığıyla olası bir bağlantı iddiasıyla cezai soruşturma başlattı.

SBP’nin kripto üzerinde genel bir yasak önermesine rağmen, Sindh Yüksek Mahkemesi henüz Pakistan’da kripto işlemlerine yasak getirmedi.

Bunun yerine mahkeme, bankanın temyiz başvurusunun ülkedeki kripto para birimlerinin yasal statüsü hakkında nihai bir karar verecek ve bir kripto yasağının anayasaya uygun olup olmayacağını belirleyecek olan maliye ve hukuk bakanlıklarına gönderilmesine karar verdi.

Pakistan hükümetinin son hamleleri, merkez bankalarının kriptoyu yasaklamak için çok uğraştığı Hindistan ve Rusya da dahil olmak üzere birçok ülkede gelişen benzer olayları yansıtıyor, ancak hükümetin diğer kısımları böyle bir yasağa meyilli değil. 2020’de Hindistan merkez bankası, ülkenin Yüksek Mahkemesi’nin bir emri uyarınca bankaların kripto ile ilgili firmalarla ilişkilerine yönelik yasağını kaldırmak zorunda kaldı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir