Nedir ?

Peer to Peer (P2P) nedir?

Google News Abone Ol

Eşler arası transfer (P2P) veya merkezi olmayan” ticaret, otomatik bir yazılım tarafından gerçekleştirilmekte ve korunmaktadır. P2P borsaları, piyasa katılımcılarının doğrudan birbirleriyle ticaret yapmalarına olanak tanıyan sisteme sahiptir. Bu da genel olarak daha fazla güvenlik anlamına gelmektedir.

“Normal” kripto para borsaları, müşterileri arasında aracı olarak hareket eden ve ücret tahsilatından kazanç sağlayan şirketlerdir. Buna karşılık, eşler arası değişim etkileşimleri, insan aracılarına ihtiyaç duymadan yalnızca önceden programlanmış bir yazılım tarafından kontrol edilirler.

İlgili Makaleler
  1. Bu alternatif yaklaşımın birçok karşılaştırmalı avantajı olduğu kadar dezavantajları da vardır. Genel olarak, eşler arası kripto para borsaları, merkezi olmayan kripto dünyası felsefesinin açık örnekleri olarak gösterilir.

P2P işlem nasıl yapılır?

P2P işlemler için geliştirilen yazılım, alıcıları ve satıcıları tercih ettikleri koşullara göre otomatik olarak bağlamak için kullanılır. Buna geçmeden önceyse ilk olarak, “normal” bir kripto para borsasının nasıl çalıştığını özetleyelim. Burada Bitcoin satmak isteyen kişiler, satmak istedikleri miktarı ve fiyatı belirler. “Siparişler” olarak bilinen tüm gereksinimler, “sipariş defteri” adı verilen ortak bir kitapta yer alır. Bir başkası Bitcoin satın almak isterse, sipariş defterinde tatmin edici bir teklif arayacak veya bulamazsa kendi “satın alma emrini” oluşturacak ve istedikleri ticaret şartlarını belirtecektir. Borsa da bir sorunun olmadığı emirlerin alım satımını kabul edecektir.

Günümüzde, Bitcoin transferi bir miktar uzun zaman alabilir. Bu da en az 5 ila 10 dakika ve birkaç saate kadar uzayabilmektedir. Fiat para transferleri genellikle daha uzun sürer; bazı durumlarda, uluslararası ödemenin tamamlanması birkaç gün sürebilir. Borsa, alım satım sürecini kolaylaştırmak için güvenilir bir aracı görevi görür ve  gerçek işlemler henüz tamamlanmamış olsa bile tüm işlemleri anında yapar.

Üçüncü bir tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için P2P borsalar farklı şekilde çalışmaktadır. P2P için geliştirilen yazılım, siparişleri sipariş defterine bağlamak yerine, siparişlerin arkasındaki kişileri bağlarlar. Bu, eşleşen bir alış ve satış emri bulunursa, takas yazılımının işlemi hemen işleme koymadığı, ancak alıcıyı satıcıya bağlayarak ticareti gerçekleştirmesine izin verdiği, aracıların olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, olası anlaşmazlıklar olması durumunda üçüncü taraflar hakem olarak dahil edilebilir, ancak varsayılan olarak değişime insan katılımı gerekli değildir. Peer to Peer (P2P) borsalarda sistem, Bitcoin’in kendisi gibi ve yalnızca yazılım aracılığıyla yatırımcıları merkezi olmayan bir şekilde birbirine bağlayabilir.

P2P sisteminin avantajları nelerdir?

P2P borsaları, işlem sansürüne karşı yüksek bir direnç sunar. Buna ek olarak, kullanımları ucuz, özel ve güvenlidir; en azından iyi uygulanmış olduğu durumda bunu söyleyebiliriz.

Kripto para dünyasında önemli bir yere sahip olan bu teknoloji, beraberinde çeşitli avantajlar sunar. Her şeyden önce daha hızlı işlem yeteneği, sunduğu en büyük avantajlardan biridir. P2P borsaların faydaları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

İşlem sansürüne karşı dayanıklılık: Merkezi kripto para borsaları şirketler ve insanlar tarafından yönetilir. Bu nedenle de savunmasızdırlar ve düzenleyici kısıtlamalar getirerek hükümetler tarafından istismar edilebilirler. Örnek: Çin Halk Bankası’nın son müdahalesi, en büyük iki Çin borsasının ay boyunca tüm Bitcoin çekimlerini dondurmasına yol açtı. Bir kullanıcı olarak, varlıklarınıza bunun olmasını istemezsiniz.

Öte yandan P2P borsaları, sürdürülebilecek merkezi bir otorite noktasına sahip olmadıkları için hükümet müdahalesinden neredeyse etkilenmezler. Bazı bileşenler kapanmaya zorlansa da sistemin geri kalanı bozulmadan kalabilir. Bu avantaj aslında daha önce bahsedilen PBoC olaylarından sonra önde gelen P2P borsalarından LocalBitcoins’in kullanıcı tabanındaki keskin artışın sebebidir.

Ucuz işlemler: Binance gibi merkezi borsalar yine çalışmaları için ödeme yapmak zorunda olan kişiler tarafından yürütülür. P2P alışverişleri yazılım tarafından kontrol edilir, bu nedenle işletim maliyetleri çok daha düşüktür.

Mahremiyet ve gizlilik: Son yıllarda, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, kripto para borsalarında AML ve KYC düzenlemelerini hızlı bir şekilde uygulamaya devam ediyorlar. Bu düzenlemeler, borsaları, kullanıcıları hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamaya zorlar: isim, adres, kimlik numarası vb. Buna ek olarak, hükümetlerin P2P borsalarına düzenlemeler getirmeleri oldukça zordur, bu da oradaki işlemlerin daha özel hale gelebileceği anlamına geliyor.

Güvenlik: P2P borsaları kullanıcıları için Bitcoin veya kripto para tutmaz. Bunun yerine, alıcılarla bağlantı kurarak alım satımları doğrudan yönetmelerine izin verir. Varlıklarınızı üçüncü bir tarafa teslim etmek zorunda kalmadığınız için bu işlem çok daha güvenlidir. Paranızı sizden başka kimse elinde tutmazsa, kimse onları çalamaz veya silemez.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir