Nedir ?

Oyna-kazan (P2E) nedir?

Google News Abone Ol

Blockchain teknolojisinin oyun dünyasına girmesine kadarki süreçte video oyunları yalnızca oyundaki ve ekosistemindeki oyuncuları ödüllendirebilirdi. Ancak şimdi geliştiriciler, oyun evreninde yaratılan dijital değerden para kazanmanın yeni yollarını bulmuş durumda.

Kripto para birimleri ve  NFT’ler sayesinde oyun alanında bazı yeni parasal modeller ortaya çıktı. Bu modellerden bazıları, oyuncuların sadece en sevdikleri oyunları oynayarak potansiyel kazançlar elde etmelerini sağlamaktadır. Bunlar da oyna-kazan (P2E) olarak bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Oyna-Kazan oyunları (P2E) nelerdir?

Oyna-kazan kripto para tabanlı oyunlar, oyunculara gerçek parasal değeri olabilecek belirli dijital öğeleri satın alma olanağı sunar. Bunlar genellikle bir NFT veya kripto para token biçiminde gelmektedir. Elde edilen bu varlıklar daha sonra oyundaki diğer oyunculara veya harici bir pazarda satılabilir. Bu da oyuncuların doğrudan kazanç sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Oyna-kazan oyunlar nasıl çalışır?

Oyna-kazan oyunları, kullanıcıları oyun oynaması karşılığında onu kripto para birimiyle veya NFT ile ödüllendiren bir iş modeline sahiptir.

Oyuncular, aktif olarak oynayarak değerlerini artırma yeteneğinin yanı sıra sanal oyun içi öğeler kazanabilirler. Bunun da oyunculara NFT‘ler sunması sayesinde, oyun içerisindeki varlıkların benzersiz bir blockchain işaretçisi tarafından tanımlanması sağlanmış olur. Bu, oyun evreninde değeri olan dijital öğelerin (örneğin: silahlar, büyüler, görünümler, sanal özellikler vb.) tek bir sahibi olmasına ve hatta parasal değer kazanmasına olanak tanır.

Oyuncular, oyun içinde var olan dijital ekonomiye katılarak kendileri, diğer oyuncular ve oyun geliştiricileri için değer yaratmış olur. Karşılığında da çeşitli dijital varlıklarla ödüllendirilebilirler. özelliklere sahip yeni karakterler veya bir tür kripto para birimi tokeni içerebilir.

Oyna-kazan NFT oyunlarında ana konsept, oyuncuların oyuna harcadıkları zaman ve enerji için ödüllendirilebilmeleridir.

Oyna-kazan oyunları ne kadar gelir sunuyor?

Oyna-kazan oyunlarından elde edilen gelir miktarı değişebilir, ancak çoğu oyuncu için günlük işlerini bırakmalarına izin vermeleri pek olası değildir. Kazanç potansiyeli, söz konusu oyun ve mevcut popülaritesi, sunulan NFT veya token talebi ve genel olarak kripto para piyasasının mevcut durumu gibi değişkenlere bağlıdır. Oyunlardan kazanılan bazı NFT’ler yüzlerce dolara satılmış olsa da, bu şu ana kadar yaygın olan bir durum değildir.

Oyunda daha fazla zaman harcayan oyuncuların daha fazla kazanma şansı daha yüksek olabilir, ancak bahsedilen diğer değişkenler nedeniyle bunun için bir garanti yoktur. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerdeki (ABD dolarının yerel itibari para biriminden daha değerli olduğu) bazı insanlar, oyna-kazan (P2E) oyunları ile o ülke için büyük sayılabilecek kazançlar elde edebilmektedir.

Oyna-Kazan oyunların artıları ve eksileri

Oyna-kazan temalı oyunların bazı artıları ve eksileri aşağıdaki gibidir.

Artılar

1. Eğlenceli: Video oyunları eğlence için yapılmıştır ve oyunu seven oyuncuların bu süreçte gerçek para kazanma fırsatından yararlanabilmeleri bu eğlenceyi katlayabilir.

2. Yenilikçi: Oyna-kazan oyunları, teknoloji ve oyun alanında yeni bir alanı temsil etmektedir. Mevcut oyuncular, gelecek birçok oyun için standart bir model haline gelebilecek olanı ilk deneyimleyenler arasında olabilir.

Eksiler

1. Komisyonlar: Bu platformlar, oyunculardan dijital ürünler sattığında komisyon almaktadır. Örneğin, Axie Infinity, oyuncular diğer oyunculara karakter sattığında %4,25 piyasa komisyonu alır.

2. Volatilite potansiyeli: P2E oyunlarındaki yerel tokenlerin bir çoğu nispeten küçük hacimlere sahiptir, bu nedenle de fiyatları hızla yükselebilir veya düşebilir. Bu, oyna-kazan oyunlarında para kazanmak isteyenler için sorun yaratabilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir