Amerika EndeksleriAsya Pasifik EndeksleriDünya EndeksleriEkonomi BülteniEkonomik TakvimEndekslerHaftalık BültenVadeli Endeksler

Ocak Ayı Kapanırken ABD Borsası Ne Durumda? Ocak Ayı Kayıp Ayı Mı Oldu?

Yatırımcılar, şirket kazançlarıyla dolu bir başka yoğun haftaya hazırlanırken ve Ocak ayı gibi kötü bir ticaret ayına veda ederken, Wall Street Pazartesi günü daha fazla kayıp bekliyor.

Google News Abone Ol

Dolar Küresel Emsallerine Karşı Neden Geriledi?

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Pazartesi günü karışık işlem gördü. Hazine tahvil getirileri kontrol altında tutuldu. Enflasyon, FED oranları ve küresel toparlanmanın hızı ile ilgili endişelerle boğuşulurken yatırımcılar, sarsıcı bir Ocak ayından çıkmak istedikleri için dolar küresel emsallerine karşı geriledi.

nasdaqsp

S&P ve Nasdaq Hisseleri Düşüşü Sürdürüyor!

S&P 500 bir aydan bugüne yaklaşık %7’lik bir düşüş gösterdi. Teknoloji odaklı Nasdaq hisseleri ise %11’lik düşüşle bu yıl rekor düzeydeki en kötü açılış aylarından birine girdi. Yaklaşan faiz artırımları şirket karlarını yavaşlatıyor ve küresel ekonomiyi zayıflatıyor.

us stock market q1 vs q2

Kazanç Tahminleri Doğru Çıktı Mı?

Kazanç cephesinde ise Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL) raporları paylaşılacak. Dördüncü çeyrek kazançları, paylaşılacak bu raporlar nedeni ile sessizleşti ve ortalama kazanç, Wall Street tahminlerinin yaklaşık %5’inin üzerinde geldi. Yine de, şimdiye kadar rapor veren 169 şirketin %80’inden fazlası Wall Street tahminlerini aştı ve toplu S&P 500 kârlarının %25,2 artarak 441,3 milyar $’a ulaşması bekleniyor.

Bununla birlikte, ileriye dönük tahminlere ve kurumsal görünümlere dayanarak, büyüme oranının Ocak ayında sona eren üç ayda sadece %6,8’e düşeceği ve 2022’nin tamamında kazançların geçen yıla göre sadece %8.4 oranında arttığı görülüyor. Bu tahmin edilen oran olan %20’den çok uzak.

fedx

Faiz Artımı Kazançları Toparlar Mı?

FED’in 40 yılın en yüksek seviyelerini koruyan enflasyonla mücadele konusundaki yenilenen hırsı ve Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’in Mart ayında hafta sonu boyunca olası bir 50 baz puanlık faiz artırımı önerisi, bunların hiçbirine yardımcı olmuyor.

Aslında, CME Group’un FedWatch aracı, Aralık sonundaki %3’lük artıştan gelecek ay 50 baz puanlık bir artış için %15.3’lük bir şansla fiyatlandırıyor. Ancak bahisler dengesi, 25 baz puanlık bir hareketin ardından şimdi ve yıl sonu arasında üç faiz artırımı daha öneriyor.

goldmansachs

2022 ABD Büyüme Oranı Tahminleri Düştü!

Aynı zamanda Goldman Sachs, azalan mali destek ve Omicron kesintilerinin tetiklediği ‘ani’ bir yavaşlama potansiyelini öne sürerek 2022 ABD büyüme tahminini %3,2’ye düşürdü.

Buna, Washington ve Moskova arasındaki artan gerilime ilişkin endişeler, Kuzey Kore’nin Cumartesi günü ICBM’yi başlatması ve Çin’den gelen veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde kayda değer bir yavaşlama, ancak yine de mütevazı bir büyüme gösteriyor.

Bu nedenle, bu haftaki üst düzey kazançların bolluğu ve Cuma günü Ocak ayındaki istihdam artışına ilişkin önemli bir okuma ile hisse senetleri, Dow Jones Industrial’a bağlı vadeli işlemlerle birlikte ayı daha zayıf bir notla kapatacak. Ortalama 150 puanlık bir açılış zili düşüşünü gösterirken, S&P 500 ile bağlantılı olanlar 9 puanlık bir düşüş için fiyatlandırılıyor.

apple tesla

Pazarın Kazananları!

Nasdaq Composite vadeli işlemleri Apple (AAPL) ile mütevazı bir 40 puanlık kazanç öneriyor – Get Apple Inc. Report, Tesla (TSLA) – Get Tesla Inc Report ve Advanced Micro Devices (AMD) – Get Advanced Micro Devices, Inc. teknoloji odaklı kıyaslamada pazar kazananları.

Beyond Meat (BYND) – Get Beyond Meat, Inc. Rapor hisseleri, Barclays’teki analistlerin ABD’deki potansiyeline dikkat çekerek bitki bazlı gıda grubunda bir “çifte yükseltme” yayınlamasının ardından yaklaşık %5 yükselen kayda değer bir piyasa öncesi hamlesi oldu. Piyasa, hisse senedi fiyatına yansımaya başlamadı.

Robinhood (HOOD) – Get Robinhood Markets, Inc. A Sınıfı Rapor hisseleri de, yıldız fon yöneticisi Cathie Wood’un çevrimiçi ticaret uygulamasındaki hisselerine eklenmesiyle %6 artışla odaktaydı.

hampetrol

Ham Petrol Fiyatları da Uçtu!

Diğer piyasalarda, küresel petrol fiyatları gecelik işlemlerde 90 doları geçerek, yatırımcıların jeopolitik riskleri artan bir talep tahminine göre fiyatlandırmaya devam etmesiyle ham petrolü bir yıldan fazla bir sürenin en büyük aylık kazancına doğru ilerliyor.

Mart teslimatı için Brent ham petrol kontratları Cuma günkü el değiştirmeye yakın varil başına 90.90$’dan 87 sent artışla işaretlenirken, aynı ay için ABD benzin fiyatlarıyla yakından bağlantılı WTI kontratları 34 sent ekleyerek varil başına 87.16$’dan işlem gördü.

STOXX Logo

Stoxx Europe 600 ve MSCI Son Durumları

Denizaşırı piyasalarda, bölge genelindeki Stoxx Europe 600 karşılaştırması Frankfurt’ta gün ortası ticaretiyle %0,35 yükseldi, Asya çapında MSCI Japonya çıkışlı endeksi Singapur’daki ticaretin kapanışıyla %0,63 arttı.

msci

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir