Altcoin HaberleriEthereum HaberleriKriptoKripto HaberleriNFT Haberleri

Nike, lisanssız NFT spor ayakkabı satıcısını mahkemeye veriyor!

Google News Abone Ol

Popüler spor ayakkabı üreticisi Nike, StockX adlı bir çevrimiçi satıcıyı ticari marka ihlali veya lisanssız NFT spor ayakkabı satışı nedeniyle mahkemeye vererek “lisanslı NFT” savaşlarını başlattı.

Bir Reuters raporuna göre, Nike, satıcıya karşı New York Federal mahkemesinde bir dava açarak, açıklanmayan bir miktar tazminat ve bu tür sanal koleksiyon ürünlerindeki satışların durdurulmasını talep etti. StockX’in Ocak ayında Nike spor ayakkabı NFT’lerini satmaya başladığı ve alıcılara spor ayakkabıların gerçek dünya versiyonunu yakın gelecekte kullanabileceklerine söz verdiği bildirildi.

Nike, 50 sayfalık şikayetinde, StockX’in Nike markasıyla itibarını ve meşruiyetini zedeleyen yaklaşık 500 NFT spor ayakkabı sattığını iddia etti. Ayakkabıcı marka ayrıca NFT spor ayakkabılarının çok “karanlık satın alma ve sahiplik koşulları” ile şişirilmiş fiyatlarla satıldığını iddia etti.

StockX, 3,8 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen popüler bir çevrimiçi satıcıdır ve ihtilaflı NFT spor ayakkabıları hala çevrimiçidir. Koleksiyon “The Vault” olarak adlandırılıyor ve dokuz premium Nike spor ayakkabısından oluşuyor ve gerçek dünyadaki varlıklarına bağlı NFT’lerle ilgileniyor.

nft nike

Nike, NFT’lerin markaların müşterileriyle etkileşime girmesinin bir yolu olduğunu iddia etti, ancak pazardaki bazı oyuncular “dünyanın en ünlü ticari markalarından bazılarının iyi niyetini gasp etmeye ve bu ticari markaları sanal ürünlerini pazarlamak için yetkisiz kullanmaya çalışıyor ve haksız kazançlar elde ediyor.” dedi. Ayakkabı üreticisi, yakın zamanda satın alınan sanat stüdyosu RTFKT ile birlikte bu ay kendi NFT koleksiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

NFT’lerin popülaritesi, onu markalar ve ünlüler için birincil bir PR ve pazarlama aracı haline getirdi. Ancak, merkezi olmayan dünyadaki herhangi bir popüler kullanım durumunda olduğu gibi, NFT’ler bir sömürü noktasına ulaştı. Nike dışında, büyük markaları ve ünlüleri içeren NFT’ler hakkında başka davalar da var. Pulp Fiction’ın film yapım şirketi Miramax, filmin NFT’lerini sattığı için filmin yönetmeni Quentin Tarantino‘ya telif hakkı ihlali diyerek dava açtı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir