NFT Haberleri

NFT’ler üzerinden gelir elde etmenin 4 farklı yolu

Google News Abone Ol

Geçtiğimiz yılın sonlarında patlayan bir sektör olan NFT’ler üzerinden gelir elde etmenin farklı yolları vardır. Henüz bilmiyor olabilirsiniz, ancak işlevsel NFT’ler, pasif gelir elde etmek için çeşitli fırsatlara sahiptir. İşte NFT’ler üzerinden gelir elde etmenin 4 farklı yolu.

NFT stake yapmak

NFT teknolojisi ve merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinin birleşimi, NFT alanı için daha fazla potansiyel sunmaya başladı.

Stake işlemleri genellikle, kullanıcıların ağı güvence altına almak ve işlemleri doğrulamak için jetonlarını kullandığı Proof-of-Stake (PoS) protokollerinde kullanılır. Bununla birlikte, kripto paralar üzerinden getiri sağlayan bir DeFi akıllı sözleşmesine NFT stake yapmak gibi çok bilinmeyen seçenekler de vardır.

Tıpkı normal kripto para kilitleme ve gelir elde etme işleminde olduğu gibi, NFT’ler için de sahipliğinizi korurken, pasif gelir elde etmek için NFT’yi kullanabilirsiniz. Satın aldığınız NFT’leri değiştiremeyeceğiniz için, bunları uzun süre tutmayı planlıyorsanız, NFT’leri stake yapmak iyi bir strateji olabilir.

NFT stake platformları genellikle sahip olduğunuz NFT’yi inceler ve bir APY oranı (yıllık yüzde getiri) hesaplar. Oran ne kadar yüksek olursa, APY o kadar yüksek ve stake ödülleri de yine o kadar yüksek olur.

Şu anda Kira Network, NFTX, Axie Infinity ve birkaç benzer platform dahil olmak üzere NFT stake işlemini destekleyen birkaç platform bulunmaktadır.

NFT kiralama

NFT stake yapmaya benzer olarak, birçok GameFi platformu, dijital koleksiyonlarınızı diğer oyunculara kiralayarak size NFT‘nizden pasif bir gelir sağlayabilmektedir. NFT’den türetilen ekipman cazip kazanç fırsatları sunduğundan, NFT kiralama işlemi oyun alanında yeni bir trend haline gelmiş durumda. Bir oyuncu olarak, genel oyun deneyiminizi geliştirmek ve pasif gelir elde etmek için NFT’nizi kiralayabilirsiniz.

nft üzerinden gelir elde etmek

Oyunun size sunduğu fırsatlar doğrultusunda, karakter görünümleri, yenilikçi silahlar ve benzersiz araçlar gibi şeyleri NFT olarak kiralayabilirsiniz. Örneğin, bazı kart takas oyunları, kazanma şansınızı artırmak için NFT kartları kiralamanıza izin verir. Akıllı sözleşmeler, kiralama sözleşmesinin süresi ve kiralama oranı gibi anlaşma şartlarını geliştirmek için teklifler alabilirsiniz.

Örneğin, ReNFT, NFT koleksiyonlarıınn kiralanmasına ve gelir elde edilmesine izin veren bir kiralama protokolüdür. NFT’leri kiralama süresini platforma belirterek, öngörülen garantiyi ödeyerek ve ödünç alınan NFT’leri üzerinize alarak onları kiralayabilirsiniz.

NFT’den lisans ücreti talep etmek

NFT endüstrisinin 2022 yılı sonuna kadar milyarlarca dolar gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Yaratıcılar, dijital sanat eserlerini piyasaya sürerek bu gelirden pay almaya çalışıyorlar. Bunu başarmanın bir yolu da, NFT telif hakları yoluyla pasif gelir elde etmektir.

Bir geliştirici olarak, NFT’nizi ikincil piyasada her sattığınızda telif ücreti uygulayan çeşitli şartlar belirleyebilirsiniz. Bu şekilde sonsuza kadar NFT satış fiyatından pay almanız mümkün olacaktır. Örneğin, NFT’niz için lisans ücretini %5’e ayarlayabilirsiniz ve bu, dijital ürününüzü bir alıcıya her sattığınızda gerçek satış fiyatının %5’ini alacağınız anlamına gelir.

NFT lisans ücretleriyle ilgili ilginç olan şey, lisans koşullarının uygulanması ve ödemelerin takip edilmesi sürecinin tamamının akıllı sözleşmelerle otomatikleştirilmiş olmasıdır. Rarible gibi NFT şirketleri, içerik oluşturuculardan sanat eserleri için telif hakkı kazanmanıza olanak sağlayabilir.

NFT’ler ile likidite sağlamak

NFT’lerin DeFi ekosistemine yakınlaşması için devam eden entegrasyon süreci ile artık DeFi fonlarına likidite sağlamanız ve karşılığında NFT elde etmenize olanak tanınmaktadır.

Örneğin, Uniswap V3 merkezi olmayan borsa üzerinde likidite sağlarsanız, havuzda kilitlediğiniz miktarı devralacak bir ERC-721 tokeni olan bir LP-NFT token alırsınız. Likidite fonundaki pozisyonunuzu tasfiye etmek için de bu NFT’yi ikincil piyasada satabilirsiniz.

Herhangi bir DeFi ve herhangi bir yatırım faaliyetinde olduğu gibi, yatırımcıların sermaye veya NFT’lere yatırım yapmadan önce bilmeleri gereken riskler vardır. Bunları araştırmadan NFT satın almak yanlış olacağı için öncesinde projeyi araştırmanız tavsiye edilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir