NFT Haberleri

NFT piyasalarında işlem hacmi son 12 ayın dibini gördü

Google News Abone Ol

2021 yılının yaz aylarında NFT piyasalarında ani bir patlama yaşanmış ve işlem hacimleri zirvelere ulaşmıştı. Aradan geçen bir yılın ardından, NFT pazarındaki işlem hacmi azaldı ve adeta gibi görmüş durumda.

NFT’lere olan ilgi, daha kripto para piyasasıyla birlikte düşerken bir yıl içindeki en düşük seviyesine ulaştı. Bu durum da ne yazık ki birçok NFT meraklısını önemli zararlara uğrattı.

OpenSea üzerindeki NFT ticareti giderek azalıyor

Ticaret verileri, NFT’lerin kripto ayı piyasasından kaçmadığını gösteriyor. NFT piyasası, 2021 boğa piyasası sırasında yaşadığı parabolik büyümeyi sürdürmeye çalışıyordu. OpenSea gibi önde gelen NFT ticaret merkezlerinden elde edilen veriler, ticaret hacimlerinin son aylarda dibi boyladığını ve şu anda Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyor.

nft piyasa verileri

Kısa bir süre önce derlenen Dune verilerine göre, OpenSea’deki ticaret hacmi Ocak ayında 5,8 milyar dolar seviyelerine kadar çıkarak zirve yaptı. Ancak, platformda ticaret yılın ilk iki çeyreğinde düşüşe devam ederek Mayıs ayında 3,1 milyar dolara kadar geriledi. Haziran ayında ise, ticaret hacimleri %74 düşerek 826 milyon dolara inerken, borsa tarihinde bir önceki aya göre en büyük düşüşü gördü.

Verilere baktığımızda, OpenSea için bu ayın bitmesine sadece dört gün kala 456,9 milyon dolarlık işlem kaydettiği görülüyor. OpenSea’nin günlük ticaret hacmi, giderek daha büyük bir düşüş göstermekte. Aradan geçen sürenin ardından Anotherside projesinin piyasaya sürülmesiyle, günlük hacimler Haziran ve Temmuz aylarında yaklaşık 20 milyon dolara ulaştı.

ABD’de enflasyon ve faiz oranlarında yaşanan önemli değişiklikler, OpenSea’deki benzersiz NFT işlemlerinin sayısına da yansımış durumda. Mayıs ayında ve Haziran başında, işlemler düzenli olarak günde 150.000’i görüyordu. Ancak bir aydan fazla bir süredir 75.000 sınırını aşmayı başaramadı.

NFT taban fiyatları sabit

NFT’lerde alım satım faaliyetinin azalmasına rağmen, son haftalarda ETH üzerinde kurulan projelerin minimum fiyatları düşüşe göğüs gerdi ve bazı durumlarda artış göstermeyi başardı. Dune verilerine göre, NFT avatar projesi CryptoPunks’ın son iki ayda minimum fiyatta 45 ETH’den 73 ETH’ye olacak şekilde %62’lik bir artış gördü. Ayrıca, Bored Ape Yacht Club’ın taban fiyatının ise aynı anda 80 ile 90 ETH arasında olduğu görülmekte. Her iki koleksiyon da en yüksek seviyelerinden uzak olmaya devam etse de, dolar bazında altı haneden fazla olan değerlerini koruyabilmeleri, NFT pazarına olan ilginin devam ettiğini gösteriyor.

Öte yandan, düşük işlem hacimlerine rağmen birçok NFT projesi yükselmeye devam ediyor. Kullanıcıların alan adlarını Ethereum tabanlı NFT’ler olarak kaydetmelerini sağlayan bir protokol olan Ethereum Name Services, meraklıların 3 basamaklı, 3 harfli ENS alan adlarının nadirliğine ilgi göstermesiyle Mayıs ve Haziran aylarında ticaret hacminde bir patlama yaşadı.

ENS’nin ve üretken sanat alanlarının göreceli başarısı, NFT pazarı keskin bir düşüş yaşarken bile kendini adamış bir NFT meraklısı topluluğun var olduğunu gösteriyor. Ticaret faaliyetindeki düşüş, Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüşe bağlanıyor. Bu düşüşlerin devam etmesi de önümüzdeki günlerde NFT alanının mevcut durumunu korumasına neden olabilir.

Bazı NFT koleksiyonları hala yükselişe devam etse de, genel eğilim halen olumsuz görünüyor. 2021’de ana akım ilgi patlamasının körüklediği büyük bir koşunun ardından, sözde “turistler” sektörden ayrıldı ve pazar artık büyük ölçüde kripto yatırımcıları tarafından korunuyor. Son veriler, NFT alanının geçen yıl ulaştığı baş döndürücü seviyelere bir kez daha ulaşabilmesi için kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu göstermekte.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir