Nedir ?

NFT Nedir?

Google News Abone Ol

NFT yani non-fungible token (Türkçe değiştirilemez jeton) adından anlaşılacağı üzere bir benzeri bulunmayan ve bir başka şeyle değiştirilemeyen dijital varlıklardır. Peki “fungible” nedir o zaman? Mesela Bitcoin bir fungible tokendır. Çünkü mesela 4 Bitcoin’i farklı birer ikişer ya da istediğimiz parçalara bölebilir veya aynı değer Ethereum (kripto para yazısına gönder) almak için kullanabiliriz. Yani bir başka şey ile değiştirebildik, bir benzerini bulabildik.

 

İlgili Makaleler

NFT’ler gerçek dünyada karşılık olarak tablolara benzer. Binlerce Mona Lisa tablosuna sahip olabilirsin fakat Leonardo Da Vinci tarafından çizilen tablo eşsizdir ve en değerlisidir. Bir NFT örneği üzerinden gitmek gerekirse Twitter CEO’su Jack Dorsey Twitter’da ilk atılan tweet:

NFT olarak satmıştır. Herkesin ekran görüntüsü olarak alabileceğimi bu tweet de aynı Mona Lisa tablosu gibi artık eşsiz bir varlıktır ve tek bir kişiye aittir.

Birçok NFT Ethereum blockchainine bağlıdır. Ethereum, Bitcoin veya Dogecoin gibi bir kripto paradır fakat Ethereum’un blockchaini ayrıca NFT’leri destekler. Bazı diğer blockchainler de kendi NFT versiyonlarını oluşturabilirler.

NFT’ler verilen örnekler gibi sadece resim değil; video, müzik, mesaj veya oyun içi varlıkların alım satımı (Metaverse) tarzında da olabilir.

Satılan en pahalı NFT’lerden birkaçı:

 

CryptoPunks3100
CryptoPunk serisi 8-bit insansı karakterlerden oluşan bir NFT koleksiyonudur. CryptoPunk #3100 karakteri 7.58 milyon dolara satılmıştır.

 

CryptoPunks
CryptoPunk #7804, CryptoPunk serisinden farklı bir NFT’dir. 7.57 milyon dolara Mart 2021 yılında satılmıştır.

 

Code Internet 1
NFT olarak satılabilecek varlıklar çok geniş bir listedir. Tim Berners Lee tarafından yazılan World Wide Web(WWW) kaynak kodu 30 Haziran 2021 yılında 5.7 milyon dolara NFT olarak satılmıştır.

Metaverse’ün de iyice popülerlik kazanması ile NFT ve Metaverse kelimelerini sıkça yan yana görmeye başladık. Artık sadece içinde bulunduğumuz dünyada değil sanal evrenlerde alışveriş yapmaya; sanal arazi, sanal yat gibi varlıklar almaya başladık. Örneğin “The Sandbox”, NFT varlıklar oluşturup satış yapabileceğiniz veya bu varlıkları oyunun içine entegre edebileceğiniz dijital metaverse evrenidir. The Sandbox kullanıcılarına “Land” adında satın alabilecekleri dijital araziler sunar.

sand land

Sadece The Sandbox içinde kullanılabilecek sanal yat, 650.000 dolara satılmıştır.

Türkiyeden de tabi bu işe katılanlar, alım satım yapan insanlar da bulunmaktadır. Cem Yılmaz da bu kişilerden biridir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir