KriptoKripto Haberleri

NFT Koleksiyoncusu, Phishing Dolandırıcılığında 2,2 Milyon Dolar Kaybetti!

Google News Abone Ol

New York merkezli bir sanat galerisi müdürü ve NFT koleksiyoncusu Toddkramer.eth’in Twitter’dan yaptığı açıklamada, ödüllü tokenlerinden 16’sının bugün bariz bir kimlik avı saldırısıyla (phishing) çalındığını bildirdi.

Koleksiyoncu, gerçek bir NFT dApp kılığında bir kimlik avı sözleşmesine tıkladıktan ve sözleşmeye onun adına token harcaması için yetki verdikten sonra saldırıya uğradı. Bilgisayar korsanı OpenSea’de birkaç çalıntı NFT’yi başarıyla satarken, diğerleri Kramer’in talebi üzerine platform tarafından donduruldu ve kendisine iade edildi.

Toplamda, sekizi Bored Ape Yacht Club NFT, yedi Mutant Ape Yacht Club NFT ve bir CloneX NFT dahil olmak üzere cüzdanından üç farklı koleksiyondan 16 NFT alındı. Çalınan varlıkların değerinin yaklaşık 593 ETH veya kabaca 2,2 milyon dolar olduğunu tahmin ediliyor.

Bored Apes, yaklaşık 497 ETH değerinde olduğu tahmin edilen çalınan izinlerin en büyük payını temsil ediyordu. Kramer’in Mutant Apes NFT koleksiyonu yaklaşık 79.1 ETH değerindeydi; Ayrıca Kramer, hacker’ın OpenSea’de 17 ETH karşılığında sattığı bir CloneX NFT’ye de sahipti.

Bu ay bildirilen NFT koleksiyoncularına yönelik bir dizi saldırı oldu. Geçen hafta, AhChooo’dan giden bir kullanıcı, Mutant Maymun ve Cool Cat olmak üzere iki NFT’den dolandırıldığını bildirdi. Ardından Pazar günü, başka bir NFT yatırımcısı olan bergpay.eth, Twitter’da birisinin cüzdanlarından mevcut taban fiyatlarla toplam değeri 1,3 ETH olan 5 Jungle Freaks NFT’sini aktardığını bildirdi.

Aralık ayında, Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyoncularının maliyetli hatalar yaptığı başka durumlar da vardı. Bir mal sahibi, 300.000 Dolarlık Bored Ape NFT’yi sadece 3.000 Dolar’a satma hatasına düştü.

2021, özellikle perakende yatırımcılar arasında NFT pazarında bir yatırım faaliyeti patlaması gördü. Bununla birlikte, son fiyaskolar, birçok NFT toplayıcısının dijital varlık güvenliği ile ilgili ek eğitimden faydalanabileceğini gösteriyor.

Bugün saldırıya uğrayan Todd Kramer, önemli bir ders aldığını ve başkalarına varlıklarını saldırılara karşı korumak için bir donanım cüzdanı kullanmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir