BlockhainKriptoKripto Haberleri

NFT İşlem Hacmi 2021 Yılında 13 Milyar Doları Geride Bıraktı!

The Block Research’e göre NFT’lerin işlem hacmi 2021 yılı içerisinde 13 milyar doları aştı

Google News Abone Ol

2021 yılında büyüyen kripto para ekosistemi ile beraber NFT’ler tarafında da inovasyon hızla arttı. Bazı NFT’ler dudak uçuklatan fiyatlardan satılırken her geçen gün kurumsalların da yatırım ve işbirlikleri de arttı.

Sanatla teknolojiyi birleştiren NFT nedir?

nft

Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, ‘Non-Fungible Token’in kısaltması. NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcı olarak biliniyor. Dijital sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları, blok zincirinde ticareti kolay doğrulanabilir varlıklara dönüştürüyor.

NFT’lerin gelişine kadar dijital sanat, Monet veya Picasso’nun bir başyapıtının sahip olduğu değere sahip değildi. Bunun nedeni, dijitalin bir düğmeye tıklanarak kolayca çoğaltılabilmesi ve orijinali ayırt etmeyi neredeyse imkansız hale getirmesi.

Sacha Jafri, yazılımın bunu nasıl mümkün kıldığını açıklıyor. “Bir sanat eserini tarayan bir yazılım var. Taklit edilemez. Kesinlikle imkansız. Boş bir kağıt parçası ile başka bir boş kağıdı tararsanız, bunlar farklıdır, çünkü bu yazılım, arasındaki farkı tanıyor.”

 

The Block Research’e göre NFT’lerin işlem hacmi 2021 yılı içerisinde 13 milyar doları aştı

 

28 Aralık tarihli verilere göre 2021 yılındaki NFT işlem hacmi, 2020 yılına kıyasla %42.988 oranında artmış durumda. Geçtiğimiz yılki NFT işlem hacmi, 33 milyon doların biraz üstünde yer alıyordu.

Verilere göre işlem hacimlerinin %88’lik kısmı OpenSea’de gerçekleşti. Bu 12,5 milyar doların üzerinde bir değere denk düşüyor.

FC485184 4FE4 4A66 B366 B5F67F6AAFE6

Kripto İşlem Hacmi Her Alanda Büyüyor

Kripto endüstrisi, geçtiğimiz yıla kıyasla oldukça büyüdü. Bu büyüme rakamlara da yansımış durumda. 2020 yılında merkezi borsaların işlem hacmi 1,8 trilyon dolar seviyesinde yer alırken 2021 yılında %689’luk bir artışla 14 trilyon doların üzerine çıktı.

Merkeziyetsiz borsalarda (DEX’ler) da büyük bir artış görüldü. 2020 yılına 115 milyar dolarlık işlem hacmine sahip DEX’ler, 2021 yılında 1 trilyon doların üzerinde işlem hacmine ulaştı.

Endüstrideki büyüme, kriptonun her alanına etki etti. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) vadeli işlem sözleşmeleri de 2021 yılında 32 trilyon doları geride bıraktı. Bir önceki yılda ise işlem hacmi 7 trilyon doların üzerinde yer alıyordu. Bu %338’lik bir artış yaşandığı anlamına geliyor.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir