Nedir ?

Move to earn (M2E) nedir?

Google News Abone Ol

Pokémon Go’nun akıllı telefon GPS’i ile artırılmış gerçekliği popüler hale getirmesinden altı yıl sonra, yeni bir trendin eşiğindeyiz. Move to earn (M2E) oyunları, bu genişletilmiş mobil konsepti klasik oyundan kazan modeliyle birleştirerek kullanıcı kitlesini artırmış durumda. Ancak, onu benzersiz kılan başka bir katman daha bulunmaktadır. Bu katmanlar ise, kripto para birimleri ve NFT’ler olarak sıralanabilir.

Popüler blockchain oyunu Axie Infinity, taktik savaşlar yaparken pasif gelir elde etme kavramını popülerleştiren isimlerden biri oldu. Bu, Fortnite veya Roblox’tan ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır çünkü NFT’ler ve Axie token izole varlıklar değildir. Bunun yerine kripto para borsalarında ve NFT piyasalarında işlem görebilirler.

İlgili Makaleler

Move to earn nedir?

Psikologlar, etkinliklerin oyunlaştırılmasının teşvik sağlamanın ve insanları görevleri tamamlamaya motive etmenin harika bir yolu olduğunu uzun zamandır söylemektedir. V-Bucks ile Fortnite veya Robux ile Roblox gibi klasik çevrimiçi oyunların kendi iç ekonomileri olabilir, ancak bunlar gerçek token birimleri değildir. Bir kişinin hesabına bağlıdırlar, bu nedenle tüm sanal varlıklar kilitlenir ve dijital dünyadan izole edilir.

Axie Infinity, oyun içi sanal varlıklar takas edilmek üzere tokenleştirilebildiğinde neler olduğunu bizlere iyi bir şekilde gösteriyor. Blockchain teknolojisi, akıllı sözleşmelerle birlikte bunu mümkün kılmaktadır. Oyuncular, NFT’ler veya Axies ve lotlardan oyun içi AXS token birimlerine kadar açık piyasada oyun içi varlıkları takas edebildiklerinde, oyunu yaşamak mümkün olur. Bu gibi durumlar geçmişte, eSpor yarışmalarına katılacak veya video akış platformlarında önemli bir takipçi kitlesi elde edecek kadar iyi olan istisnai bireyler için ayrılmıştı.

Axie Infinity, uygulanabilir bir oyun ve para kazanma modeli için zemin hazırlarken, o zamandan beri birçok metaverse P2E token projesi piyasaya sürüldü. Bunlardan biri olan Yuga Labs, (Bored Ape Yacht Club arkasındaki ekip) Otherside of Illuvium gibi merakla beklenen oyunlarını henüz piyasaya sürmüş değil. Bununla birlikte, her iki projenin de kendi tokenleri, ApeCoin (APE) ve Illuvium (ILV) hali hazırda dolaşımda. Bu dinamiğe dayanarak, kazanmak için harekete geç (Move to earn – M2E), oyunlaştırılmış fitness uygulamaları ile tokenize edilmiş blok zinciri oyunları arasında doğal bir bağlantı kurmamızı sağlar.

Bu tarz aktivitelerin çoğalmasıyla birlikte,”Fi”nin finans anlamına geldiği M2E oyunlarının yeni sektörü FitnessFi oluşmaya başladı. Bu sektörde tokenler oyunun iç ekonomisinin dışa doğru genişlemesine izin vermektedir. Benzer şekilde GameFi, blockchain oyunlarını temsil ederken, DeFi ise, akıllı sözleşmeler üzerine kurulu merkezi olmayan finans için kullanılan bir terimdir.

M2E nasıl çalışıyor? 3 M2E örneği

Kullanıcıları oynadıkları için ödüllendiren P2E oyunları gibi, M2E oyunları da kullanıcıları fiziksel aktiviteye katıldıkları için ödüllendirir. Bu, akıllı telefonun GPS, ivmeölçer, manyetometre, yakınlık sensörü ve jiroskop kullanılarak yapılır.

Genel olarak, akıllı fitness takipçileri için sağlam bir temel oluşturmuş durumdadır. M2E oyunları biçimindeki yazılım daha sonra eksiksiz bir hizmet servisi oluşturmak için bu donanıma bağlanır. Bu tür ilk proje, Ethereum’da rakip bir akıllı sözleşme platformu olan Solana blok zincirinde barındırılan Genopets’tir.

1- Genopets

Geçen yılın Ekim ayında Genopets, çoğunlukla risk sermayesi (VC) firmalarından oluşan gruptan bir tohum finansman turunda 8.3 milyon dolar topladı. Genopets CEO’su Albert Chen, kullanıcıların ne gibi avantajlar bekleyebileceğini ayrıntılı olarak şu şekilde açıkladı:

“Fiziksel olarak aktif kalmak için bir teşvik olarak bireylere pasif gelir.”

Genopets M2E yolculuğu oynanabilir NFT’ler elde etmekle başladı, Axie Infinity gibi oynanabilir Genopet’lerin bir NFT ürünleri de bulunmaktadır. Kullanıcının oynamaya başlamak için üç NFT satın almasını gerektiren Axie Infinity’nin aksine, Genopets ücretsiz NFT ürünleri sunmakta.

Şu anda taban fiyat olarak 27 SOL (~1185 dolar) ücretle 3333 Genesis Genopet parçası mevcuttur. Benzer bir nedenle, Axie’nin AXS’ye sahip olması gibi, Genopets de kripto para birimi için GENE’ye sahiptir. Peki bu projede işin koşmalı ve hareket etmeli kısmı nerede devreye giriyor?

Genopet, bir nevi dijital fitness avatarınız olarak hizmet etmektedir. Günlük aktiviteleriniz büyüdükçe sanal yaratığınız da büyür. Görünüşünü ve niteliklerini giderek daha iyi gösterir. Bu sayede sizler de Genovers’deki bir macerada gelişen Genopet’inize rehberlik edebilirsiniz. Bir anlamda Genopets, kullanıcının fiziksel özellikleri ile sanal ortam arasındaki boşluğu doldurmaktadır.

2- STEPN

M2E alanındaki bir sonraki ünlü proje de STEPN’dir. Bu proje aynı zamanda Solana üzerinde barındırılmakta, ancak Genopets’in aksine oyuncunun hareketini izlemek için hayali varlıklar yerine NFT spor ayakkabılar kullanır. Daha öncesinde projede yer alan bazı ayakkabılar yüzlerce Solana (SOL) karşılığında satılmıştır. Genopets’in yerel olarak bir token birimine sahip olmasından farklı olarak, STEPN’de iki tane token vardır:

Green Satoshi Token (GST): NFT madenciliği ve diğer harcamalar için oyun aracı.

Green Metaverse Token (GMT): Oyuncuların bir projenin ilerleyişi hakkında oy kullanmasına izin veren bir yönetim tokeni.

STEPN hala beta aşamasında olmasına rağmen, sosyal medyada toplamda bir milyondan fazla takipçisi ile etkileyici bir proje olarak öne çıkmaktadır. Geliştirmenin sonraki bir aşamasında, STEPN çok zincirli bir cüzdan yayınlayacağını duyurdu. Bu, NFT’lerin satılmasıyla elde edilen edinilen tokenlerin veya kripto para birimlerinin (SOL, ETH) doğrudan yatırılabileceği veya çekilebileceği anlamına gelmekte. Bu, bir hesaba kilitlenen ve dolayısıyla değersiz olan geleneksel oyun içi para birimleriyle yapılamayan bir ekonomik sistemdir.

3- WIRTUAL

Son olarak listemizde, “sağlıklı davranışınızı kripto para birimi ile değiştirin” sloganıyla WIRTUAL bulunuyor. WIRTUAL uygulaması sadece akıllı telefonlar için değil Fitbit, Garmin veya Strava gibi akıllı saatler için de kullanılabilmektedir. Oyunlaştırma yönü ise, fiziksel aktivite ödüllerin kilidini açarken özelleştirilebilen bir NFT karakteri etrafında dönüyor.

Diğerlerinden farklı olacak bir şekilde, WIRTUAL, yürümekten bisiklete binmeye, yüzmeye ve dansa kadar tüm fiziksel egzersizleri kapsamaktadır. Ödüllerin kilidi açıldığında, M2E oyuncuları takas edilebilecek benzersiz bir NFT alabilirler. Ayrıca WIRTUAL, oyuncuların aktivite seviyelerine göre kazanabilecekleri WIRTUAL token birimine de sahiptir.

M2E oyunlarını oynamaya değer mi?

Halihazırda koşu veya diğer sporlarla ilgileniyorsanız, yakında çıkacak olan M2E oyunlarını deneyebilirsiniz. Uygulamaları yüklemek ve ara sıra ilerlemeyi izlemek dışında ek bir çaba gerekmiyor gibi görünmektedir. Bu haliyle sıfır iş yüküne göre pasif gelir potansiyeline sahiptir. Bu nedenle de özellikle kripto paralara meraklı kişiler için keşfedilmesi gereken bir alan olduğunu söylemek mümkündür.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir