Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

MIT ve İngiltere Merkez Bankası Dijital Paralar Üzerine Çalışmak için Ortak Oldular!

Google News Abone Ol

İngiltere Merkez Bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Medya Laboratuvarı Dijital Para Birimi Girişimi (DCI) ile bir ortak araştırma projesi üzerinde anlaştı. Bu on iki aylık araştırmanın çalıştığı konu ise Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC). Bankanın açıklaması, bu yeni projenin amacının sadece araştırma olacağıydı. Potansiyel bir CBDC geliştirmek amaçları dahilinde bulunmamakta.

Banka ve MIT 2020’de Bu Konu Üzerine Tartışmışlardı!

Banka, CBDC’yi 2020’de incelemeye başlarken o yıl bir makale yayınlamıştı ve buna karşılık DCI, CBDC’nin makalede belirtilen hedefleri nasıl karşılıcağına dair başka bir belge ile yanıt vermişti. Banka ve Hazine geçen Nisan ayında bu konuyla ilgili bir araştırma ekibi kurmuştu. Bankanın CBDC hakkındaki son belgesi ise Perşembe gününde yayınlandı.


Ayrıca: Eski Polychain Capital Genel Ortağı 125 Milyon Dolarlık Kripto Girişim Fonu Başlattı!


MIT Bu Alanda Yalnız Değil!

İngiltere Merkez Bankası, DCI’da CBDC araştırma ortağı olarak katılıyor. Bu sayede Boston Federal Rezerv Bankası ve Kanada Bankası’na eşlik etmiş oluyor. Kanada Merkez Bankası, geçen hafta işbirliğini açıklarken, Boston Federal Rezerv Bankası 2020 yılında DCI ile işbirliğini başlatmış bulunmaktaydı.

Fakat MIT’nin bu alanda çalışmalar yapan tek kurum olduğunu söyleyemeyiz. Daha önce de Webkripto tarafından belirtildiği gibi Katar bu konuda bir adım atmıştı. Katar dışında yaklaşık 60 ülke CBDC’leri araştırırken halihazırda 15 pilot proje var. Bunlardan biri de Çin’in yerel dijital yuanı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir