Nedir ?

Mining Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Google News Abone Ol

 

KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ (MİNİNG) NEDİR?

 

İlgili Makaleler

Kripto para madenciliği, en temel tanımıyla, özel yazılım ve donanımlara sahip cihazların, karmaşık problemleri çözerek kripto para transfer işlemlerini onaylaması ve bunun sonucunda yeni üretilen kripto para ile ödüllendirilmesidir. Mining yapmak için ekran kartı, hard disk, işlemci gibi teknik donanımlara ihtiyaç duyulur. Madencilik yapanlar blockchain sistemine yeni blokların eklenmesi için şifreleme bulmacalarını çözerek sisteme katkı yaparlar. Sisteme sağlanan bu katkı  kullanıcıların ödüllendirilmesi ile sonuçlanır. Tüm kripto paralarda madencilik yapılamamaktadır.

Kripto para madenciliği için tek bir yöntem yoktur. Yeni donanımlar ve mutabakat algoritmaları ortaya çıktıkça ekipman ve süreçler de değişir.

 

tuna2

 

  Farklı kripto para madenciliği yöntemleri:

  • Merkezi İşlem Birimi (CPU) : Bu madencilik türünde PoW’un gerektirdiği hash fonksiyonlarını gerçekleştirmek için bir bilgisayarın CPU’su kullanılır. Bitcoin’in ilk zamanlarında standart bir CPU ile isteyen herkes BTC’de ve diğer kripto paralarda madencilik yapmayı deneyebilmiştir fakat daha fazla kişinin madencilik yapmaya başlamasıyla ağın hash oranı yükselmiş ve karlı madencilik giderek daha zorlaşmaya başlamıştır. Buna ek olarak, daha fazla hesaplama gücüne sahip madenciliğe özel donanımların da artışıyla en nihayetinde CPU madenciliği neredeyse imkansız hale gelmiştir. Günümüzde CPU madenciliği, tüm madencilerin özel donanımlar kullanması nedeniyle artık geçerli bir seçenek değildir.
  • Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC): Bu madencilikte ise üst düzey teknolojiye sahip teknik donanımlar kullanılır. Oldukça popüler olan bu kazım yönteminde bloklar üzerine entegre edilen matematiksel problemler daha kısa sürede çözülerek miting yapılır. Yüksek hesaplama hızı ile üretilen Bitcoin ve LTC, üretim kapasitesini ASIC madenciliği karşılar.
  • Grafik İşlemci Birimi(GPU): Bu tür madencilikte ihtiyaç duyulan en önemli ekipman ekran kartıdır ve işlem hızı yüksek olan ekran kartları ile madencilik daha kolay yapılır.

tuna3

Kripto para madenciliği, blockchainlerin önemli bir ögesidir. Madencilik sayesinde ağ güvende kalır ve yeni coinler sabit bir hızla çıkarılabilir. Madenciliğin belirli avantaj ve dezavantajları vardır. Avantajların başında ise blok ödüllerinden elde edebileceğiniz potansiyel kazanç gelir. Fakat madenciliğin ne kadar karlı olduğu elektrik masrafı ve piyasa fiyatı gibi çeşitli etmenlerden etkilenebilir. Kar elde etmeniz garanti değildir. Yüksek donanım maliyetleri ve elektrik sarfiyatı yerine Proof of stake madenciliği yapmak, kullanıcılar arasında giderek yaygınlaşmaktadır.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto’nun görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir