Metaverse Haberleri

Metaverse ve kripto paralarda haftanın öne çıkan haberleri

Google News Abone Ol

Metaverse alanında ve genel olarak web3’ün daha geniş dünyasında sektör hızlı bir şekilde hareket etmeye devam ediyor. Peki Metaverse ve kripto paralarda bu hafta neler yaşandı? İşte haftanın öne çıkan haberleri…

SEC tarafından 300 milyon dolarlık kripto ponzi şeması ortaya çıkarıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamaya göre, 11 kişiyi uluslararası bir “dolandırıcı kripto piramidi ve Ponzi şemasını” teşvik etmekle suçladı. Ajans, Forsage adlı programın “Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında milyonlarca perakende yatırımcıdan 300 milyon dolardan fazla para topladığını” söyledi. Suçlananlar arasında, SEC’in en son Rusya, Gürcistan ve Endonezya’da bulunduğunu söylediği Forsage’ın kurucularından dördü de yer alıyor. Ayrıca, Forsage’ın ABD merkezli üç destekçisi ve “en az beş farklı eyaletten Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren planın en büyük promosyon grubu olan Crypto Crusaders’ın birkaç üyesi” de suçlamaların odağı konumunda.

Forsage.io’nun Ocak 2020’de perakende yatırımcıların akıllı sözleşmeler kullanarak işlem yapmalarını sağlayan bir platform olarak başlatıldığı bildirildi. SEC, “Forsage’ın iki yıldan fazla bir süredir bir piramit şeması olarak çalıştığı iddia ediliyor” dedi ve yatırımcıların başkalarını platforma alarak kâr elde etmelerini sağladığını belirtti. SEC, Forsage’ın erken yatırımcılara yeni yatırımcılardan gelen fonlarla ödeme yapmak için “tipik bir Ponzi şeması yapısı” da kullandığını iddia etti. Haber, şirketin ABD müşterilerinin dijital varlıklar şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler ticareti yapmasına yasadışı olarak izin verip vermediğini belirlemek için popüler kripto borsası Coinbase’e yönelik bir SEC soruşturmasının hemen ardından geldi.

Ethereum kurucusundan Meta hakkında açıklamalar

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Meta’nın bir Metaverse geliştirme çabalarına rağmen hedefi kaçıracağına inandığını söyledi. Time dergisi tarafından “kripto prensi” olarak adlandırılan 28 yaşındaki girişimci, Temmuz ayında tweet atarak, “Henüz ‘Metaverse’ün anlamını bilmiyoruz, insanların gerçekten ne istediğini bilmek için çok erken” dedi ve, “Yani Facebook’un şu anda yaptığı yanlış.” diye devam etti. Ayrıca 30 Temmuz’da Buterin, “Metaverse’ gerçekleşecek, ancak kasıtlı olarak Metaverse yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirinin bir yere gideceğini sanmıyorum.” dedi. Meta’nın çalışmalarına dair açıklamalar yapan Buterin, yaptığı açıklamalarla yatırımcıları şaşırtmış durumda.

FC Barcelona’dan web3 girişimi

Kendisini “blockchain destekli katılım ve ödül platformu” olarak tanımlayan Socios.com, FC Barcelona ile yeni bir ortaklık yaptığını duyurdu. Dünyanın en büyük futbol kulüplerinden biri olarak kabul edilen kulübün amacı, kulübün web3 alanında var olmasını sağlamak olarak belirtiliyor. Kulübün “stratejik teknoloji ortağı” olarak Socios.com, bir basın açıklamasına göre “kulübün blockchain, NFT ve web3 stratejilerini hızlandırmaktan” sorumlu olacak. Socios.com’un sahibi Chiliz de 100 milyon dolar yatırım yaptı ve yeni anlaşmanın bir parçası olarak kulübün dijital içerik üretim ve dağıtım şirketi Barça Studios’un %24,5 hissesini satın aldı.

Solana ağında büyük hack olayı

Solana blockchain ekosistemi, Çarşamba günü bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradı ve binlerce kullanıcının cüzdanının ihlal edilmesine ve milyonlarca dolarlık kripto para biriminin çalınmasına yol açtı.

Saldırı, bilgisayar korsanlarının Nomad token köprüsünü ihlal etmesinden ve yaklaşık 200 milyon dolarlık kripto varlığı çalmasından sadece bir gün sonra gerçekleşti. Saldırının Çarşamba öğleden sonra da devam ettiği belirtiliyor. The Verge’e göre, tahminler 8 milyon dolar açıklanmış olmasına rağmen, toplamda ne kadar çalındığı hala belli değil. Çarşamba günü Solana, mühendislerin “yaklaşık 8.000 cüzdanın boşaltılmasıyla sonuçlanan olayın nedenini araştırmak için” denetim ve güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını tweetledi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir