Metaverse Haberleri

Metaverse teriminin mucidinden Lamina1 sanal evren projesi

Google News Abone Ol

Metaverse terimini ilk kez kullanan ve günümüzde önemli bir yere sahip olan Neal Stephenson, yeni bir Metaverse projesine dahil olduğunu açıkladı. Böylece, terimin mucidi olan kişiden, yani ilk elden bir sanal dünya vizyonu göreceğimizi söyleyebiliriz.

Bilim kurgu yazarı Neal Stephenson, 1992 yılında başarılı romanı “Snow Crash”te “metaverse” terimini ilk kez tanıttı. Şimdi bundan 30 yıl sonraysa, vizyonunu gerçekleştirmek için yine bu alanda uzun sürelerdir aktif olan Peter Vessenes ile çalışacak.

İkili Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, Lamina1 adlı bir Metaverse odaklı kendi blok zincirlerini oluşturduklarını duyurdular. Projeye Stephenson başkanlık ederken Vessenes ise projenin genel müdürü olacak.

Özellikle 2021 yazında popüler hale gelen Metaverse evreni vizyonları gibi, Lamina1 projesi de sanal ve artırılmış gerçeklik entegrasyonlarına odaklanan açık Metaverse teknolojilerine odaklanacak.

Stephenson bir röportajda Metaverse hakkında şunları söyledi:

“Microsoft gibi büyük şirketler ilgilenmeye başladıkça, birçok küçük oyuncu da bu teknolojiyle ilgilenmeye başladı. Metaverse’e girmek ve hayallerini inşa etmek, fikirlerini inşa etmek, yaratıcı fikirlerini veya ticari emellerini gerçekleştirmek isteyen birçok insan var.

Test ağı ve Lamina1 betanet, romanın kendisinden ilham alan sürükleyici 3D Metaverse dünyası yaratma nihai hedefiyle bu yıl içinde piyasaya sürülecek.

Lamina1 için planlar

Vessenes, Lamina 1 için yaptığı açıklamalarda, blok zincirinin ilk adımının Avalanche’ın “dostça bir çatal ve ortaklık arasında bir yerde” olacağını, ancak hiçbir planın henüz kesinleşmediğini söyledi.

Basın açıklamasına göre projenin finansal destekçileri arasında Ethereum (ETH) kurucu ortakları Joseph Lubin, Geoff Entress, Matthew Roszak, Patrick Murck ve David Johnston yer alıyor.

Duyuru, Metaverse teknolojisinin blockchain tabanlı bir video oyunundan hayatın sürükleyici bir geleceğine kadar her şeyi ifade etmeye devam ettiği bir zamanda geliyor. Bu noktada insanları heyecanlandıran en önemli şeylerden biri de doğrudan terimin yaratıcısı tarafından hazırlanacak olması. Proje hakkında detayların daha açık bir şekilde paylaşılmasıyla projeye olan yatırımların da artması bekleniyor. Hali hazırda hatırı sayılır bir yatırımcı grubuna sahip olsa da projenin daha emin adımlarla yoluna devam edebilmesi adına yatırım turuna katılacağı tahmin edilmekte.

Yatırımcılar son zamanlarda, Meta’nın inşa ettiği gibi merkezi sanal pazarlardan, bu alanda adını duyurmaya başlayan Metaverse projeleri gibi yatırımlarla sektörü destekleyerek önemli bir işe imza atıyorlar.

Vessenes tarafından yapılan açıklamaların devamındaysa, “En iyi blok zincirleri çalıştıran şeylere baktığımda, topluluklarına ihtiyaç duydukları tüm kaynakları sağlamada ve sadece başarılı olmalarına yardımcı olmada gerçekten ne kadar başarılı olduklarını görüyorum” dedi. “Yapmak istediğimiz şey, çok, çok yüksek kaliteli IP ortakları ve kurumsal ortaklar getirmek, herkesin birbiriyle tanışmasına yardımcı olmak ve sadece harika şeyler inşa etmek.” diye de devam etti.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir