Nedir ?

Metaverse nedir?

Google News Abone Ol

Metaverse terimi, “meta” ve “evren” temalarını birbirine bağlayan bir teknolojidir. Genellikle Web 3.0 olarak adlandırılan alanda ve internetin gelecekte beklenen iyileşmesine odaklanmak için kullanılmaktadır. Metaverse ile birlikte, kullanıcılara sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimlerine erişim sağlayan çevrimiçi 3B veya sanal olarak entegre ortamların giderek artması bekleniyor.

Metaverse nedir?

Metaverse, sanal ve artırılmış gerçekliğe odaklanan mevcut ve gelecekteki entegre dijital platformları ifade eden bir terimdir. Günümüzde, internetin yeni bir dünyası olarak geniş çapta duyurulmakta ve teknoloji endüstrisi ile diğer sektörler için önemli bir iş ve finansal fırsat olarak görülmektedir.

İlgili Makaleler

Sosyal medya ve teknoloji şirketleri tarafından dile getirilen metaverse vizyonuna göre bu teknoloji, sanal gerçeklik cihazları, dijital gözlükler ve akıllı telefonlar gibi cihazlar, kullanıcılara çalışabilecekleri, arkadaşlarıyla bağlantı kurabilecekleri, iş yapabilecekleri 3 boyutlu sanal veya artırılmış gerçeklik ortamlarına erişim sağlamalarına imkan verecek. Buna ek olarak da, uzak yerleri ziyaret etmek ve çeşitli eğitim fırsatlarına erişmek için gelecekte önemli bir yere sahip olması bekleniyor.

Metaverse, sadece bir tür deneyim ve soyut bir terim değildir. Buna ek olarak, gelecekteki kullanıcılara sunulacak ve tamamen dijital alanlarda çeşitli etkinliklere katılmalarına izin verecek sürükleyici dijital deneyimlerin sürekliliğine odaklanmaktadır. Bu teknoloji, bir VR cihazı aracılığıyla erişilebilen harika bir çok oyunculu sanal gerçeklik oyununa katılmak veya dijital gözlükler ve akıllı telefonlar aracılığıyla erişilen kurumsal kullanıcıların ortamlarına katılmak gibi çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Metaverse, sadece dijital bir ortam değil, şirketlerin daha gerçekçi ve sürükleyici bir dijital deneyim sağlamak için yarattığı birçok alanın birleşimidir. Bu teknolojinin birbirinden farklı konumlarda bulunan ekipler için bir iş üzerinde çalışırken daha iyi bir işbirliği  sağlamak gibi bir avantajı da bulunmaktadır. Bu durumun şu anda evden çalışmayı tercih eden şirketler için gelecekte büyük bir avantaj sağlaması bekleniyor. Bu yüzden de gelecekte şirketlerin metaverse alanında oluşturacakları ve çalışanların kendi dijital dünyalarında online olarak çalışacakları bir iş senaryoları görebiliriz.

Söz konusu artırılmış gerçeklik platformları için bir dizi potansiyel kullanımı vardır. Örneğin, aracıların gerçek zamanlı olarak sanal ev adreslerini sunmasına izin verebilir. Şu anda metaverse teknolojisinin bazı yönleri, Second Life, Minecraft ve Fortnite gibi günümüzün popüler çevrimiçi video oyunlarıyla karıştırılmaktadır. Bu oyunlar, dünyanın her yerinden oyuncuların aynı anda katılabileceği tutarlı bir sanal dünya ile sürükleyici sosyal ve sanal deneyimler sunar. Sanal gerçeklikle aynı olmasa da, metaverse bu tür bir sanal gerçeklik deneyiminden daha fazlasını sağlayacaktır.

Meta Platforms (eski adıyla Facebook) ve Microsoft gibi birçok sosyal medya ve teknoloji şirketi, insanların Microsoft Teams gibi platformlar aracılığıyla sosyal olarak bağlantı kurabileceği veya uzaktan çalışabileceği platformlar oluşturmak için Sosyal VR’ye büyük yatırımlar yapıyorlar.

Metaverse günümüzde nasıl kullanılıyor?

2021 sonbaharında Facebook, adını Meta Platforms olarak değiştirdiğini ve bir metaverse deneyimi oluşturmaya büyük yatırım yaptığını duyurmuştu. Şirket ayrıca, sanal gerçeklik cihazı üreten bir şirket olan Oculus’un mevcut sahipliğinden de faydalanacak.

Meta, sürükleyici sanal gerçeklik deneyimlerinin, insanların sosyal ağlarda etkileşim kurmasının gelecekteki bir yolu olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, Meta’nın vizyonunun çoğu spekülatif olarak görülür ve şu anda mevcut olmayan sunucu teknolojilerine ve yeteneklerine dayanır. Şirket ayrıca, VR kulaklıklar ve dijital gözlükler gibi donanımların gelecekte metaverse sayesinde daha yaygın olarak kullanılacağını da düşünmekte.

Dev teknoloji şirketi Microsoft da mevcut teknolojileri meta veri deposuna uyarlamaya konusuna odaklanmış durumda. Şirket bu kapsamda, kullanıcıların bir sanal gerçeklik cihazı satın almak zorunda kalmadan bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar aracılığıyla artırılmış gerçeklik ortamına erişmelerini sağlayan karma gerçeklik platformu Mesh adlı hizmetini duyurdu. Microsoft ayrıca Microsoft Teams’i bu yeni dünyaya entegre ederek uzak çalışanlar ve sanal toplantılar için daha etkileyici bir ortam yaratmayı planlamakta.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir