Metaverse HaberleriKripto Haberleri

Metaverse dünyasından çocuklarımızı korumalı mıyız?

Google News Abone Ol

Son bir yılın en trend konuları arasında Metaverse geliyor. Bu sektörün gün geçtikçe büyümesinin beraberinde bazı konular için de endişe edilmeye başlandı. Söz konusu endişelerin arasındaysa ebeveynlerin en hassas olduğu konu olan çocuklar geliyor. Oyunlar nedeniyle çocuklara daha çekici gelen Metaverse dünyasının çocuklardan korunması gerektiğiyle ilgili olan düşünceler her geçen gün artıyor. Peki gerçekten de Metaverse dünyasından çocuklarımızı korumalı mıyız?

Çocukların Metaverse dünyasında yaşayabilecekleri tehlikeler

Dünya Ekonomik Forumu, genç Metaverse kullanıcılarının güvenliği ve genel refahı hakkındaki endişeleri dile getiren bir makale yayınladı. Makalede, çocukların bu sanal dünyada sahip olabileceği olası istismardan endişe duyuluyor. Wunderman Thompson’ın anketlerinden elde edilen raporlara göre, ebeveynlerin yüzde 72’sinin çocuklarının Metaverse dünyasında mahremiyetinden ve yüzde 66’sının da güvenliklerinden endişe duyduğunu belirtilmekte. Buna ek olarak, yaşanan olaylar da, bu endişelerin hiçbirinin temelsiz olmadığını gösteriyor.

Uzun süredir aşina olduğumuz Fortnite ve Roblox, Metaverse evreni fikrine en yakın olan canlı örnekler olarak gösteriliyor. Roblox’un günlük ortalama 55 milyon kullanıcısı varken, Fortnite için bu sayı 25 milyon civarındadır. Raporlar ayrıca, Roblox kullanıcılarının yaklaşık yüzde 67’sinin 16 yaşın altında olduğunu gösteriyor.

Roblox, terörist içeriği proaktif olarak izlediğini iddia etse de, 2019 Christchurch cami olaylarına benzer bir şekilde çocuklar için de yine oyunda çeşitli odalar oluşturulmuştu. Bu tür odalar defalarca bulundu ve rapor edildi. Terör ve kötü eylemlerin empoze edilmeye çalışıldığı bu alanların Roblox’ta artmasından endişe ediliyor.

Çocukların radikalleşmesi, Metaverse dünyasıyla ilgili ciddi endişelerden sadece biridir. Çeşitli sanal gerçeklik platformlarında ırkçılık ve cinsel istismar raporları da ortaya çıkmış durumda. Haliyle, çocuklar için bu gibi konular için de endişe ediliyor.

Çocuklar için Metaverse sunmaya çalışan bir şirket olan Kabuni’nin kurucu ortağı ve başkan yardımcısı Nina Jane Patel, bir sanal gerçeklik odasına katılmasından sonraki 60 saniye içinde birkaç erkek avatarın avatarlarını kapatmaya, onlara dokunmaya ve fotoğraflarını çekmeye başladığını söyledi. Kaçmaya çalıştığındaysa, “Sevmiyormuş gibi yapma” gibi şeyler söylediklerini ifade etti.

Tam anonimlik, sanal dünyadaki en büyük sorunlardan biri olarak görülüyor. Çocukların Metaverse dünyası ve anonimlik konularını ele alan bir BBC araştırmacısı da VRChat sanal platformunda 13 yaşında bir kız çocuğu gibi davrandı. Araştırmacı, cinsel saldırıya maruz kaldı ve beraberinde ırkçı hakaretlerle uğraşmak zorunda kaldı. Bu araştırma da yine çocukların Metaverse dünyasında maruz kalabilecekleri tehlikeyi bir kere daha kanıtlamış oldu.

Bilindiği üzere, eski adıyla Facebook olan sosyal medya devi Meta’nın bu sektöre olan çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Meta, Horizon World için güncellemeleri duyuracak olsa da, kullanıcıların kişisel sınırlarıyla ilgili sanal gerçeklik alanı ve özellikle çocuklar için güvenli hale getirmek için daha kat etmesi gereken uzun bir yol var gibi görünüyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir