Metaverse Haberleri

Metaverse dünyasında tacize uğrarsanız yasal olarak ne olur?

Google News Abone Ol

Metaverse dünyasında avatarınız sizinle aynı haklara ve yasal korumaya sahip mi? Son günlerde Metaverse dünyasına olan ilgi tavan yapmışken, bununla birlikte haklı olarak çeşitli sorular da gündeme gelmiş durumda. Bu sorular arasında en merak edilenlerden biri de Metaverse dünyasında tacize uğrarsanız yasal olarak ne olur sorusuydu.

Sanal dünyalar, fiziksel dünyayı yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sanal dünyada konserlere katılabilir, kumarhaneleri ziyaret edebilir, arkadaşlarla kahve içmek için buluşabilir ve hatta bir eğlence alanında serbestçe takılabilirsiniz. Bu alanlarda ne yazık ki gerçek dünyanın kanunları uygulanmaz, bunun yerine dijital alanlar bir kod ve bazılarının sorduğu sözleşme şartları tarafından yönetilir. Ancak son dönemlerde bunun yeterli olup olmadığı tartışılır hale geldi. Gerçekten de Metaverse dünyasında tacize uğrarsak ne olacak? İşte detaylar…

Düzenleyiciler, Metaverse dünyasındaki yargı yetkilerini ve mevcut yasaların dijital mülkiyet, arazi, veri ve mahremiyet için nasıl geçerli olduğunu anlamaya çalıştıkça, kişiler arası etkileşim için geçerli olan medeni hukuk ve ceza yasaları sürekli olarak gelişmektedir. Düzenleyiciler, Metaverse dünyası yaygınlaştıkça ve gerçek insanların bu sanal alanların gerçek sonuçlarından ve zararlarından nasıl muzdarip olduğunu daha rahat görebilecekler. Bu konuda her ne kadar sanal bir ortamda olsak da sosyal medyadan sözlü olarak taciz edilmekten bir farkı olmadığı düşünülüyor.

Bir kadın Metaverse dünyasında tacize uğradı

Kısa bir süre önce, Nina Jane Patel adındaki bir kadının Metaverse dünyasında tacize uğradığına yönelik haberler yabancı basında konu oldu. Haberde kadının bir grup tarafından tacize uğradığı ve onun bundan oldukça rahatsız olduğu belirtildi. Gerçek dünyada da sıkça karşılaşılan bu soruna polis ekipleri tarafından gerekli yasal müdahaleler yapılmaktadır. Ancak, sanal dünyada bu tarz bir olay yaşandığında henüz ne yapılabileceği kesinleştirilmiş değil.

Amerika merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ulusal Cinsel Şiddet Kaynak Merkezi, kadınların %81’inin ve erkeklerin %43’ünün yaşamları boyunca herhangi bir tür cinsel şiddet veya saldırıya maruz kaldığını bildirdi. Bu durumun benzerinin de Metaverse dünyasında yaşanması endişe ediliyor.

Peki Metaverse dünyasında cinsel saldırıya uğradığınızda ne olur? Tam da bu konuyla ilgili olarak Meta, Horizon Worlds için Kişisel Sınır adlı bir çözüm başlattı. Bir blog gönderisinde duyurulan bu özellik, başkalarının avatarınızın kişisel alanına girmesini engeller ve “istenmeyen etkileşimlerin önlenmesini hızlandırır”. denildi.

Meta’da yayınlanan kişisel sınır özelliği, varsayılan olarak “arkadaş yok” seçeneğiyle etkin kılar ve kullanıcılar kişisel sınır ayarlarını istedikleri gibi özelleştirebilir. Ancak bir kullanıcı sınırlarını zorlayıp cinsel saldırıya uğradığında ne olur? Yaşanabilecek bu durumlar, bir kadına kıyafetleri çok açık olduğu için saldırıya uğradığını söylemenin sanal bir versiyonu gibi görünüyor.

Peki avatarın arkasındaki kişi hangi noktada eylemlerinden yasal olarak sorumludur?

Amerikan kanunundaki tanımlara göre taciz şunları içerir:

  • Başka bir kişiye karşı yasa dışı şiddet kullanmak.
  • Bir kişinin ölümüne veya ciddi şekilde yaralanmasına neden olan veya yol açabilecek güç kullanımı.
  • Başka bir kişiyi tehdit edin veya her bir kişinin ölüme, ciddi yaralanmaya veya adam kaçırmaya maruz kalacağı korkusuna maruz bırakmak.

Avatarlar “ciddi fiziksel hasar” alamazken, insanlar zihinsel hasar görebilir. Bu noktada insanlara psikolojik zarar için tazminat ödenebilse de bu henüz yukarıda tartışılan yasal tanımda özel olarak tanımlanmamıştır ve aşırı zihinsel zarara nasıl aracılık edilebildiği açık değildir.

Metaverse dünyasında tacize uğramanın şu anda yasal olarak bir zemine dayandırılmadığını söylemek mümkün. Ancak, her geçen gün büyüyen ve yaygınlaşan bu teknolojiye ilişkin çalışmalar devam ediyor. Yasal çalışmaların da dahil edildiği bu düzenlemelerin bir an önce gelmesi insanların sanal dünyadaki haklarının da korunması noktasında yardımcı olacaktır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir