Metaverse Haberleri

Metaverse dünyasında nasıl ada satın alınır?

Google News Abone Ol

Metaverse gayrimenkulleri şu anda insanların satın alabileceği en teknolojik mülklerden biri konumunda ve raporlara göre, 2021’de sanal arazi satışları 500 milyon dolara ulaşmayı başardı. Buna ek olarak, yalnızca Ocak 2022’de yaklaşık 85 milyon dolar değerinde Metaverse mülk satışı yapıldığı belirtiliyor.

Metaverse ada ve gayrimenkul satışlarının 2022 yılı sonuna kadar yaklaşık 1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Buna bağlı olarak da her geçen gün daha fazla insan dijital arazi satın alarak, hızla büyüyen ve hızla gelişen sektörde yer edinmeye devam ediyorlar. Sizler de Metaverse dünyasında nasıl ada satın alabilirim diye soruyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Metaverse Gayrimenkullerinin Tanımı

Metaverse, kullanıcıların birbirleriyle, dijital nesnelerle ve yapay zeka tarafından yönlendirilen avatarlarla çok gerçekçi ve doğal bir şekilde etkileşime girebilecekleri üç boyutlu, sürükleyici bir sanal platformdur.

Bu teknoloji aynı zamanda birlikte çalışabilme özelliğine de sahiptir; bu, kullanıcıların sanal dünyalar arasında hareket edebilmeleri ve farklı platformların tek bir ortamda bir arada bulunabilmesi, sanal oyunların ve işbirliği alanlarının tek bir çözümde bir arada bulunmasına olanak tanıdığı anlamına gelmektedir.

Metaverse dünyası çoğunlukla merkeziyetsizdir ve bir kuruluşa, kişiye veya hükümete ait değildir. Bu sayede herkes buna yatırım yapabilir ve mevcut alan, teknoloji ve çevreden yararlanabilir. Ayrıca yine Metaverse ada satın almak da mümkündür.

Metaverse bu yetenekleri elde etmek için blockchain, yapay zeka (AI), 5G ve bulut bilişim gibi sanal, artırılmış ve karma gerçeklik (VR/AR/MR) gibi teknolojilere sahiptir.

Ayrıca, Metaverse kullanıcılarının mal ve hizmetlerden para kazanmak ve gelir elde etmek için sanal bir ortama girmelerine imkan tanımaktadır. Bu sayede projeler, fiziksel dünyamızın sanal bir kopyası olma potansiyeline de sahiptir. Bunu başarmanın popüler bir yolu, kiracı olarak alıcıların para kazandıran mülkler sahibi olabileceği Metaverse’te arazi satın alma yöntemidir.

Sanal arazi satışlarının çoğu artık The Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels ve Somnium olmak üzere dört Metaverse platformunda gerçekleşiyor. Bu projelerdeki sanal arazi veya adalar, blok zincirinde barındırılan, değiştirilemeyen bir varlık sınıfı olan, NFT olarak sunulmaktadır.

NFT mülkü alıcıya devredildiğinde, arazi üzerindeki tüm haklara gerçek hayatta olduğu gibi “sahip olacaktır” ve dilerse bunu yeniden satabilir. Buna ek olarak sahipler, arazinin üzerine sanal bir mülk inşa edilebilir, kiralayabilir veya çeşitli etkinlikler düzenleyebilir.

Metaverse’te nasıl ada satın alabilirsiniz?

Metaverse’te bir mülk satın almakla ilgileniyorsanız, tercih edebileceğiniz üç seçenek vardır:

Bir Metaverse emlakçısıyla konuşmak

Metaverse, ipotek kredisi verenler, komisyoncular ve bu alanda uzmanlaşmış acenteler ile kendi gayrimenkul sektörüne ev sahipliği yapar. Dijital gayrimenkul henüz emekleme aşamasındayken, Tal ve Oren Alexander kardeşler gibi isimler hali hazırda bu hizmeti vermektedir. Dilerseniz yine bu alanda hizmet veren sanal emlakçılar ile de çalışabilirsiniz.

İkili, yakın zamanda bir Sandbox mülkünü 4.3 milyon dolara satın alan sanal arazi geliştiricisi Republic Realm ile ortaklık kurdu. İlgilenen alıcılar, en iyi Metaverse mülklerini bulmak ve bunlara yatırım yapmak için komisyoncular ve acenteler ile birlikte çalışabilme imkanına sahip.

İkili, yakın zamanda bir Sandbox mülkünü 4.3 milyon dolara satın alan sanal emlak geliştiricisi Republic Realm ile birlikte çalıştı. İlgilenen alıcılar, en iyi Metaverse mülklerini bulmak ve bunlara yatırım yapmak için komisyoncular ve acentelerle birlikte çalışabilir.

Ucuz bir Metaverse ipoteki almak

İkinci seçenek, sıradan alıcılar için daha ucuz olabilecek bir Metaverse ipoteki alma seçeneğini düşünmektir. Metaverse kredileri büyüyen bir alan konumunda ve bu seçeneği sunan sadece birkaç şirket bulunuyor.

Terra Zero, kullanıcılara Decentraland, Somnium, The Sandbox ve Solana Portals gibi “Big Four” Metaverse platformlarında arazi satın alma imkanı sunan piyasa sağlayıcılarından biri konumunda.

Şu anda Terra Zero, sıfırdan geliştirilebilen veya kâr için kiralanabilen boş parseller olan sanal araziler ve kullanıma hazır olan sanal gayrimenkuller için Metaverse ipotekleri sunmaktadır.

Kripto para kullanarak Metaverse arazisini doğrudan satın almak

Bu, Metaverse’de arazi satın almanın en kolay yoludur ve küçük ve ucuz satın alımlar için en uygun yoldur. Sizler de arazi veya ada satın almak için bu adımları takip edebilirsiniz:

  • Seçtiğiniz platformda Metaverse emlak piyasasını ziyaret edin. Bu alanlar tıpkı çeşitli uygulama marketlerine benzer bir tasarıma sahip olduğu için kolayca kavranabilir.
  • Seçtiğiniz platforma giriş yapın, arazinin konumunu ve tasarımını düşünün, fiyatları karşılaştırın ve listenize ekleyin.
  • Metaverse gayrimenkul seçeneğiyle uyumlu bir sanal cüzdan oluşturun. Örnek vermek gerkirse, Decentraland üzerindeki arazi veya adalar yalnızca MANA adlı bir coin aracılığıyla satın alınabilir ve işlemi gerçekleştirmek için bu cüzdanınızda MANA bulundurmanıza ihtiyacınız vardır.
  • Dijital cüzdanınızı Metaverse hesabınıza bağlayın ve platformun sizden istediği belirli kripto para birimi türüne sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Adanızı NFT türünden sahiplenmek ve kripto para birimini ödemede kullanmak için Satın Al’a tıklayın.
  • Son adım olarak, daha iyi gelir elde etmek için sanal arazinizi yönetmek ve geliştirmek için Metaverse Properties gibi bir şirketle çalışabilirsiniz.

Metaverse’te ada veya arazi satın almanın riskleri nelerdir?

Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, Metaverse üzerinde arazi veya ada satın almanın da çeşitli riskleri vardır. İlk olarak, bu alanda ‘yaşayamazsınız’, yani bu satın alım tamamen yatırım ve değer üretimi içindir.

İkincisi, gayrimenkulün kârlılığı, tamamen zaman içinde platformun konumuna, çevresel gelişimine ve fiili kabulüne bağlı olacaktır. Mülkü doğrudan satmazsanız, yatırımınızın geri dönüşünü görmeniz biraz zaman alabilir.

Profesyonel bir sosyal ağ olan Blind’in 2022’de yaptığı bir anket, teknoloji uzmanlarının yalnızca yüzde 13’ünün sanal arazi satın aldığını ortaya koydu. Ancak daha geniş açıdan bakıldığından, Metaverse gayrimenkulünün giderek daha önemli bir varlık sınıfı haline geldiği reddedilemez bir gerçektir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir