BlockhainKriptoMetaverse HaberleriNFT Haberleri

META ve TWITTER’DAN BÜYÜK NFT HAMLESİ!

Sosyal medya kullanıcılarını metaverse’e çekmeye yönelik yeni bir plan NFT'leri meşrulaştırabilir, ancak aynı zamanda NFT’leri mahvedebilir.

Google News Abone Ol

20 Ocak’ta Twitter, ücretli premium hizmeti olan Twitter Blue’nun kullanıcılarının profil resimlerini sahip oldukları, Web3’ün önemli bir parçası olan takas edilemez NFT’ler ile değiştirme olanağını kullanıma sundu.twblue

Aynı gün, Financial Times, Meta’nın NFT sahipliğini Facebook ve Instagram’daki profillerine entegre etmeye çalıştığını bildirdi. Şirket ayrıca, raporlara göre, kullanıcıların Meta platformlarında kendi NFT’lerini basmasına izin verecek bir araç geliştiriyor. Instagram şefi Adam Mosseri’nin uygulamasının Aralık 2021’de NFT’lerin vaadini araştırdığına dair bilgiler de mevcut.

opensea

Hızla Değerlenen OpenSea, Web 2.0’daki Büyük İsimlerin Dikkatini Bu Yönde Topladı!

NFT’lerin büyük teknoloji platformları tarafından ortak kullanılması şaşırtıcı değil. Web3 ve NFT’ler cazip emtialar haline geldi. Ekosistemdeki en büyük NFT pazar yeri şirketi olan OpenSea, bu ayın başlarında 300 milyon dolar fon topladı ve 13.3 milyar dolarlık bir değerleme sağladı. Web 2.0’daki en büyük isimlerin trendden yararlanmak ve alakalı kalmak istemesi bu gelişmeler sonucunda mantıklı oluyor. Ne yazık ki, Meta ve Twitter’ın NFT’leri sterilize etme planı, oluşturuldukları ilkeye doğrudan aykırı. Her iki şirket de Web3 destekçilerinin ortadan kaldırmak istediği temel uygulamaları tercih ediyor. Web3 destekçilerinin ortadan kaldırmak istediği bu bir avuç milyar dolarlık şirket tarafından kilit dijital hizmetlerin merkezileştirilmiş kontrolü, her iki şirkete de aşırı miktarda para kazanıyor.

nft thief

Dolandırıcıların Bir Hayli Fazla Olduğu Bu Pazarda Rol Almak Ne Kadar Mantıklı?

Şu anda burası vahşi batı gibi, bunu denetleyecek kimse yok. – Surrey Üniversitesi Siber Güvenlik Profesörü Alan Woodward

Surrey Üniversitesi’nde siber güvenlik profesörü Alan Woodward, “Şu anda burası vahşi batı gibi, bunu denetleyecek kimse yok. Sorun şu ki, bu sosyal medya şirketleri sorumlu hale geliyorlar, polis oluyorlar.” Son aylarda NFT sanat eserlerini mahveden çok sayıda telif hakkı ve mülkiyet anlaşmazlıkları göz önüne alındığında, bu özellikle endişe verici. “Bu NFT’ler hakkında bir anlaşmazlık varsa, bu insanlar kime gidecek?” sorusuna Woodward: “İnsanların gittiği yer Facebook veya Twitter olacak. Facebook ve Twitter neden bu sorumluluğu almak istesin ki?” diyerek cevap verdi.

Güçlerini dizginlemek isteyen düzenleyiciler tarafından zaten hırpalanmış olan Twitter ve Meta, şiddet içeren ve aşırılığa kaçan içeriğin yayılmasından sorumlu olup olmadıklarına dair kutuplaşmış bir siyasi tartışmanın ortasında kalan internet şirketleri arasında yer alıyorlar. Bu nedenle eleştirmenlerinin ellerine koz veriyorlar.

nft

Bu Yıl Kendi NFT Koleksiyonunu Piyasaya Sürecek Olan Panuminous Trading Co.’nun Kurucusu PJ Cooper Profil Resmi Olarak Bir NFT Kullanacak

Bu yıl kendi NFT koleksiyonunu piyasaya sürecek olan Panuminous Trading Co.’nun kurucusu PJ Cooper, “NFT kullanım durumları etrafındaki olumlu görüşe rağmen, toplumda çok fazla güvensizlik var. Belki de önemli sanatçıların ve influencerların anonimliğinden ek olarak akbabalar gibi dolaşan dolandırıcılardan dolayıdır.” diyor. Bu çekincelere rağmen Cooper, Twitter’ın NFT alanına girmesini büyük ölçüde destekliyor ve özellik İngiltere’de aktif olduğunda profil resmi olarak bir NFT kullanacağını söylüyor.

Ancak Cooper, insanların hala sağ tıklayıp NFT profil resimlerini kaydedebilecekleri ve kendi versiyonlarını NFT olarak basabilecekleri konusunda endişe duyuyor.

877d242f9e532300e171104e9ac78b74d326b808

Twitter’da görünen NFT profil resimleri OpenSea aracılığıyla doğrulanıyor!

NFT pazarı OpenSea’nin şirket sözcüsü Allie Mack, Twitter’da görünen NFT profil resimlerinin şirketin sitesi aracılığıyla doğrulandığını doğruladı. Twitter, bir kullanıcının profilinde görüntülenen bir NFT’nin kimliğini doğrulamak için OpenSea’den API, meta veriler ve toplama bilgilerini kullanıyor. Twitter’ın NFT’leri başlatmasıyla birlikte OpenSea çöktü. O sırada güvenlik araştırmacısı Jane Manchun Wong, OpenSea platformunun Twitter’ın NFT özelliğini kaldırdığını tweetledi. OpenSea, kesintinin “genel Twitter entegrasyonu üzerinde kesinlikle sıfır etkisi” olduğunu ve Jane tarafından işaretlenen sorunun kapalı bir betada gerçekleştiğini söylüyor. Twitter entegrasyonu başladığından beri Mack, Twitter hizmetinde sıfır kesinti olduğunu söylüyor.

OpenSea oldukça güvenilmez – Blockchain Girişimi Infura’da Kıdemli Sistem Mühendisi Patrick McCorry

Diğerleri, üçüncü taraf bir siteye güvenmenin doğru karar olduğuna ikna olmuş değil. Blockchain girişimi Infura’da kıdemli sistem mühendisi olan Patrick McCorry, “OpenSea oldukça güvenilmez” diyor. “Bu, Big Tech’in NFT’leri tam olarak benimsemeden önce düzeltmek istediği bir şey olabilir.” diyor.

0 3Oix8Ht0sgSzadqn

NFT Pazarlarındaki Yaygın Hırsızlık Sorunu

OpenSea platformunun kendisi tamamen tartışmasız bir platform değil. Sanatçılar, sitenin gerçek hayattaki sanatlarının soygun NFT versiyonlarıyla veya farkında olmadan sosyal medya kullanıcıları tarafından kolayca satın alınabilecek heykel ve resimlerinin versiyonlarıyla dolu olduğuna dikkat çekti. Sorun o kadar büyüdü ki, eserlerin tekrar tekrar kaldırıldığı bir sanat barındırma web sitesi olan DeviantArt, kendi sitesinde görünen eserler için blok zincirini taramak ve yaratıcıları bilgilendirmek için kendi aracını geliştirdi. Platformun, eserleri çalınanların eserlerin kaldırılması amacıyla temyize gitmeleri için prosedürleri var, ancak sorun devam ediyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Microsoft, Disney, Amazon ve Adidas dahil olmak üzere dünyanın en büyük markalarından bazılarının ticari markalı logolarının NFT’lerini izinsiz olarak satan profiller buldu.

CAN NFTS BE STOLEN

Hırsızlık NFT Dünyası İçin Kolayca Düzeltilemeyecek Bir Problem

Hırsızlık, NFT dünyası için kalıcı bir sorun ve kolayca düzeltilmesi pek olası görünmüyor. Ancak McCorry bunun Meta ve Twitter için sorun olmadığını düşünüyor. “Gerçekten önemli olan, saklama ve onu ikincil bir piyasada satabilme yeteneğidir” diyor. Şimdilik, hiçbir şirketin bir NFT’ye sahip olmayacağı veya gözetimine sahip olmayacağı açıktır. “Vesayet onlar için bir sorumluluktur” dedi.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir