Metaverse Haberleri

Meta, Metaverse için ödeme sağlayıcısı Meta Pay’i duyurdu

Google News Abone Ol

Sektöre hızlı bir giriş yapan ve Facebook adını Meta olarak değiştiren şirket şimdi de Metaverse için ödeme hizmeti olması adına yeni hizmeti Meta Pay’i duyurdu. Bu yeni proje, Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından 22 Haziran’da resmi Facebook sayfasında duyuruldu.

Meta Pay geliyor

Meta Pay, çevrimiçi alışveriş yapma ve Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi Meta platformlarına para gönderme yeteneği de dahil olmak üzere önceki sürümü olan Facebook Pay’in temellerini aynen korumakta. Buna ek olarak projede en dikkat çekici noktaysa Metaverse üzerinde insanların rahatlıkla alışveriş yapabilmelerini sağlama hedefi oldu.

Zuckerberg’e göre Meta Pay’in, kullanıcıların yalnızca sanal gerçeklik dünyalarındaki ödeme seçeneklerini kontrol etmelerine değil, aynı zamanda kişisel kimliklerini çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyan Metaverse için bir cüzdan olarak kullanılması da planlanıyor.

Zuckerberg ayrıca Meta’nın, kullanıcıların sanat eseri, müzik, kıyafet gibi öğeleri satın alabilecekleri ve sanal etkinliklere erişebilecekleri Meta Pay’i destekleyecek bir mağaza eklemeyi planladığını da açıklamalarına ekledi. Meta Pay işlemlerinin ayrıca çeşitli Meta destekli hizmetlerde bulunan satın alınan öğelerin mülkiyetinin kanıtı olduğun aktarıldı.

Meta ayrıca, Metaverse dünyasını ve bu alandaki girişimleri kullanmanın daha kolay yollarını sunarak dijital işlemleri kolaylaştırmayı ve içerik oluşturucuların yalnızca Metaverse alanında satın alınabilecek dijital nesneleri tanıtmaları için daha iyi fırsatlar yaratmayı planlıyor.

Meta’nın Metaverse alanına ilgisi azalmıyor

2021 yılının sonlarına doğru patlayan Metaverse akımının öncülerinden olan Meta’nın bu alana olan ilgisi bu süreçte hiç azalmadı. Bunun yerine sürekli olarak yeni projelerini duyuran şirketin Web3 alanında lider olmak istediği biliniyor. Bunun için de Meta Pay ve bunun gibi birçok yeni Web3 çalışmasını hızlıca hayata geçirdiği görülmekte.

İsmini Meta olarak değiştiren şirket, bu hamleyle birlikte sektöre şimdiden yüz milyonlarca dolarlık yatırım yaptı bile. Bununla birlikte kendi VR teknolojisini de geliştiren şirketin bu konuda bir öncü olduğu söylenebilir.

Tıpkı Meta gibi Microsoft ve Amazon gibi şirketler de artık NFT ve Metaverse alanlarına büyük bir giriş yapmış durumda. Şirketlerin bu noktada teknolojik yatırımları ve geliştirmeleri devam etse de bu konu henüz halk ve kullanıcı tabanına yeteri kadar yayılmış değil. Bunun için de Metaverse alanının gelişmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi duruyor. Bu süreçte de VR ve AR teknolojilerinin insan hayatını nasıl daha da kolaylaştırılacağına dair kanıtlar sunulacaktır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir