Metaverse Haberleri

Meta, avatarları için daha gerçekçi VR kıyafetler hazırlığında

Google News Abone Ol

Metaverse alanında öncü isimler arasında yer alan Meta, codec bileşeni avatar yüzleri için artık daha inandırıcı bir tasarım hazırlığında. Bunun için VR kıyafetler üzerinde geliştirmeler yapan şirketin yeni versiyonda önemli değişiklikler yaptığı bildirildi.

Meta, avatar özelliklerini geliştiriyor

Meta, 2019’dan beri sürekli olarak deneysel codec avatarları geliştirmeye devam ediyor. Eğer her şey yolunda giderse, fotogerçekçi tasarımlar bir gün sanal dünyada kullanıcıları temsilen yerlerini alabilir. Bu noktada, bir VR kulaklığı taktıktan sonra, sanal gerçeklikte neredeyse tam olarak gerçek bir insan gibi davranan bir dijital ikiz fikri ortaya çıkmakta. Diğer şeylerin yanı sıra Meta, VR kulaklığına entegre göz ve ağız sensörleri kullandığı için gerçekçilik fikri daha da ilgi çekiyor.

Meta’nın AI (yapay zeka) modeli, göz hareketleri, yüz ifadeleri ve dişler dahil olmak üzere kişinin canlı bir animasyonlu görüntüsünü oluşturmak için veriler kullanıyor. Bu sistem hala gerçek zamanlı olarak gerçekçi bir temsil oluşturmak için çok fazla bilgi işlem gücü gerektiren dahili bir araştırma projesi konumunda. Ancak bu noktada çalışmalar devam ediyor ve AI oluşturma geliştirmeleri sayesinde, codec avatarları Quest 2’de çalışabilir.

Meta’da AI sayesinde avatarlar için gerçekçi kıyafetler

Meta‘nın AI teknolojisi sayesinde gerçekçi giyim simülasyonları gelecekte avatarlar hareket halindeyken gerçekçi bir görünüm kazanabilir. Konuyla ilgili olarak, Carnegie Mellon Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından ortak bir yayın, bunun nasıl başarılabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Donglai Xiang ve diğer ortak yazarlar tarafından hazırlanan “Dressing Avatars: Deep Photorealistic Appearance for Physically Simulated Clothing” adlı araştırmaya göre yapay zeka bir kez daha önemli bir rol oynadı. Buna göre, bir sinir ağı, örneğin bol bir elbisenin bükülürken farklı vücut şekillerine nasıl düştüğünü hesaplayabiliyor.

Efektler, gölgeler ve ortam tıkanıklığı görsel izlenimi farklı bir boyuta taşıyacak. Giysilerin boyutu isteğe bağlı olarak ayarlanabilecek ve yazılım farklı kumaş türlerini kolayca yerleştirebilecek.

Meta Quest 2 bunu kaldırabilecek mi?

Şimdiye kadar bu tarz teknolojiler, güçlü grafik kartlarına sahip güçlü bir bilgisayar gerektiriyordu. Bir örnekte, üç GeForce RTX 3090 cihaz bu simülasyonu saniyede 30 kare hızında sorunsuz çalıştırdı. Ancak bu alanda bile, sonunda önemli bir optimizasyon meydana gelebileceği düşünülüyor. Ancak, yakın bir zaman için bunun doğrudan kullanıma sunulmasını beklemek zor olacaktır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir