Metaverse Haberleri

Meta, Aria akıllı gözlükleriyle Metaverse denemelerine hazırlanıyor

Google News Abone Ol

Metaverse alanında hızlıca ilerleme yapan Meta (eski adıyla Facebook), İngiltere’nin başkenti Londra’da geleceğin akıllı gözlükleri olarak nitelendirdiği Aria’yı piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İngiliz medyasındaki bir habere göre, kısa süre önce yeniden adlandırılan Facebook’un ana şirketi Meta Platforms Inc., yeni nesil Metaverse çözümlerini geliştirmek amacıyla Project Aria’nın artırılmış gerçeklik (AR) akıllı gözlükleri üzerinde Londra’da araştırma başlatıyor.

Menlo Park merkezli şirket, el ve görüş izleme, konum ve görsel-işitsel veriler dahil olmak üzere birden fazla ekran üstü (HMD) sensör kullanarak çevresel verileri yakalamayı hedefliyor. Söz konusu verilere ilişkin testlerin de Londra’da yapılacağı açıklandı.

Evening Standard raporları doğrultusunda, Aria üzerindeki kameralar gizliliği korumak için yaya yüzlerini bulanıklaştıracak. AR kitini test eden araştırmacıların tanımlama için yüksek teknolojide yelekler giyecekleri açıklandı.

Şirketin Metaverse için planları genişliyor

Sosyal medya devi Meta, geçen yıl Ekim ayından itibaren yapay zeka araştırmaları, kulaklıklar ve dokunsal arayüzler dahil olmak üzere yeni nesil çözümler ve teknolojiler üzerine yoğunlaşmaya başladı. Metaverse üzerinde de geniş planları olan şirketin Web3 alanında aktif bir rol oynaması bekleniyor.

Meta CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde Cambria’nın karma gerçeklik (MR) kulaklığının bir prototipiyle ve hayranlarıyla alay etmişti. Şirketin bu yeni test haberi de bu olaydan birkaç gün sonra geldi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir