Blockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

Yeni özel mesajlaşma uygulaması, merkeziyetsiz ve kuantuma dayanıklı olduğunu iddia ediyor!

Google News Abone Ol

XX Messenger adlı yeni bir özel mesajlaşma uygulaması, ünlü kriptograf David Chaum tarafından geliştirildi ve kuantuma dayanıklı olduğunu iddia ediyor. Kuantuma dirençli bir haberci, mesaj içeriğini şu anda bilinen tüm şifre çözme çabalarından koruyabilir. Bu, göndericiyi ve alıcıyı ve bunların konum verilerini istenmeyen müdahaleciler tarafından ele geçirilmekten veya izlenmekten koruyacaktır.

Uygulama artık hem Apple hem de Android uygulama mağazalarında mevcut.

 

Kuantum direnci, akla gelebilecek en ayrıntılı kod kırma sistemlerinden bile verilerin kriptografik olarak korunması anlamına gelir. Kuantum bilgisayarlar potansiyel olarak diğer mesajlaşma uygulamalarında şifreli mesajları deşifre etmek için kullanılabilir, ancak kuantum direnci teorik olarak bu olasılığı XX Messenger’dan kaldırır.

David Chaum, 1982’de bir blok zinciri protokolü için bilinen ilk teklifi yapmasıyla ünlüdür. Ayrıca, kullanıcıların kişisel bilgilerini kriptografik olarak koruyan elektronik bir nakit uygulaması olan Ecash’i geliştirdi. Yaygın olarak Bitcoin’in (BTC) öncüsü olarak görülüyordu.

Chaum, XX Messenger‘ın güvenliğinin, “en kararlı kişilerin bile kiminle konuştuğunuzu anlayamamasını sağlayan” merkezi olmayan bir mixnet protokolüne dayandığını söyledi.

Yeni habercinin şifrelemesi açık kaynaktır ve GitHub sayfasında bulunabilir.

 

Özel mesajlaşma uygulaması ayrıca, küresel olarak merkeziyetsiz 350 düğümden oluşan bir ağa sahip olduğunu iddia ediyor. Chaum:

“Mevcut plan, protokol ve yazılımı olgunlaştıkça daha fazla artış planlanarak düğüm sayısını hızla 550’ye çıkarmaktır.”

Düğüm operatörleri, aday gösterilen Proof-of-Stake XX Ağında düğümleri çalıştırmanın bir ödülü olarak XX Coin kazanır.

Signal ve Telegramdaki mesajlarınız hükümetler tarafından incenebilinir.

Diğer özel mesajlaşma uygulamaları Signal ve Telegram’ı içerir. Bu uygulamaların her biri, sırasıyla uçtan uca şifreleme veya istemci-sunucu şifrelemesi kullanarak kullanıcı gizliliğine büyük bir özenle yaklaştığını iddia ediyor.

Uçtan uca şifreleme, yalnızca şifrelemenin kendisi kadar güvenlidir, yani bir mesajın teorik olarak güvenliği ihlal edilebilir ve silinmezse güçlü bir bilgisayar tarafından kodu çözülebilir. İstemci-sunucu şifrelemesi, mesaj verilerini şifrelemek ve depolamak için merkezi sunucuları kullanır.

Chaum, Signal’in özel haberciler alanında sahip olduğu etkiyi kabul etti, ancak uygulamanın gizlilik yeteneklerinin bir sınırlamasına dikkat çekti.

“Signalin kendisi ve birçok aracı, kiminle, ne zaman ve ne kadar konuştuğunuzu görebilir. Ve çeşitli hükümetler bu bilgiyi yaygın olarak kullanacak.”

Yeni haberci teklifiyle, XX Network ekibi “web3’ün şafağında devredilemez gizlilik haklarını korumaya ve güçlendirmeye” kendini adamıştır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir