Nedir ?

Meme coin nedir?

Google News Abone Ol

Geçtiğimiz 2021 yılına damgasını vuran meme coin projelerinin sayısı son dönemlerde hızla artmaya devam ediyor. İlk olarak Dogecoin (DOGE) ile başlayan meme coin veya meme token alanında birçok yeni isim bulunmakta. Peki nedir bu meme coin projeleri?

Meme coin projeleri

Meme coin projeleri, ilk başta Dogecoin ile başlayan ve daha çok eğlence üzerine kurulan projelerdir. Ancak günümüzde bu projeler rayından çıktığı nedeniyle sıklıkla eleştiri bombardımanına tutuluyor. Hatta DOGE kurucusu Billy Markus bile sosyal medya üzerinden bu duruma dikkat çekmişti. Son dönemlerdeki meme token projelerinin amacından saptığını belirten Markus, bu projelerin insanlara kısa sürede zengin olma hayali sattığını düşünüyor. Bunun sonucunda da birçok yatırımcının önemli miktarlarda zarar ettiği düşünülmekte.

İlgili Makaleler

Kripto paraların geleneksel finans sistemine kıyasla çok daha büyük bir risk oranı barındırdığı reddedilemez bir gerçek. Özellikle de kısa vadeli işlem yapmak isteyen kişiler için bu alam çok daha tehlikeli olabiliyor. Standart altcoin projelerine ek olarak meme coin projelerinde bu tehlike çok daha fazladır. Bunun başlıca nedeni olarak da token projesinin hacim değerleri gösterilmekte. Bu tarz yeni coin projelerinde hacim ve yatırımcı sayısı çok daha kısıtlı olduğundan büyük satış hareketlerinden ciddi miktarda etkilendikleri görülür. Bu da genel olarak pump ve dump saldırılarının yaşanması için kötü amaçlı yatırımcılara daha uygun bir alan sunmakta. Bu yüzden de meme coin projelerine yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bu gibi tehlikelere karşın daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Günümüzdeki birçok meme coin projesi Shiba Inu köpek ırkını tema olarak kendisine benimsemiştir. Bu hareket ilk olarak Dogecoin tarafından başlatılsa da günümüzde Shiba Inu temalı onlarca kripto para projesi bulunuyor. Yatırımcıların bunları birbiriyle karıştırmaması için de dikkatli olmaları gerekmekte.

En iyi meme coinler

Günümüzde en iyi ve popüler meme coinler Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) olarak sıralanmaktadır. Her ikisi de 2021 yılında parlayan bu iki projenin hali hazırda büyük bir yatırımcı kitlesi bulunuyor. Söz konusu yatırımcı kitlesinin dışında projelere hayranlık duyan ve sosyal medyada onu destekleyen isimlerin sayısı ise milyonları bulabilmekte. Hal böyle olunca da söz konusu altcoin projelerinin sosyal medyada büyük bir itici güce sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu durum onları “hype” durumlarından çok daha fazla etkilenme durumuna itmektedir. Kısa sürede on binlerce yatırımcının alım veya satım hareketiyle karşı karşıya kalabilen DOGE ve SHIB için bu sayede rakiplere kıyasla fiyat değişimleri çok daha anidir.

 Meme coin ne işe yarar?

Meme coin, adından da anlaşılabileceği üzerine internette bir fikirle veya konuyla ilgili alay etme amacıyla oluşturulan projelerdir. Bu nedenle de günlük hayatta veya teknolojik olarak bir alanda önemli atılımlar sağladığını görmek çok zordur. Son dönemlerde özellikle Shiba Inu ekibi çeşitli teknolojik denemelerde bulunsa da bunlar da ne yazık ki henüz yeterince kendini kanıtlayabilmiş değil. Bu yüzden de meme coin projelerinin bir işe yaradığını söylemek zordur. Ancak, çıkış fikirleri nedeniyle onlara böyle bir görev yüklemek de haksızlık olacaktır. Bu nedenle meme coin projelerinin sadece eğlence amaçlı olduğunu unutmamak gerekiyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir