Nedir ?

Melek yatırımcı nedir?

Google News Abone Ol

Kripto para sektöründe de önemli bir yere sahip olan melek yatırımcı, bir projenin düzenli büyüme gösterebilmesi için oldukça önemlidir. Buradan gelecek olan fonlar birçok süreci hızlandıracağı için projede daha hızlı bir ilerleme kat edilebilir. Melek yatırımcılar, öz sermaye karşılığında küçük işletmeleri finanse etmeye odaklanan varlıklı özel yatırımcılardır. Bir yatırım fonu kullanan bir risk sermayesi şirketinin aksine, melek olarak adlandırılan yatırımcılar kendi net değerlerini kullanırlar. Risk sermayedarlarıyla karşılaştırıldığında ise, melekler girişimcilere karşı daha sabırlı olabilir ve daha uzun süreler boyunca daha minimal yatırım miktarları sağlamaya daha açık olabilirler. Ancak, genellikle bir halka arz veya devralma yoluyla kârlarını cebe indirebilecekleri bir noktada bir çıkış stratejisi bulmak istedikleri de açıktır.

Melek yatırımcılar birçok sektördeki şirketleri finanse edebilir. New Hampshire Üniversitesi’ndeki Girişim Sermayesi Araştırma Merkezi’ne göre, 2020 yılında bu yatırımcılar tarafından şirketlere aktarılan toplam yatırım miktarı 25,3 milyar dolardı. Buna ek olarak, söz konusu miktarın her sene daha da arttığı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Melek yatırımcıların avantajları ve dezavantajları

Melek yatırımcıların avantajları

Bir melek yatırımcıya sahip olmak, para karşılığında projenin hisselerini verdiğiniz için şirketinizin çeşitli fonları ödemek zorunda olmadığı anlamına gelmektedir. Melek yatırım, genellikle başlangıç ​​aşamasının dışında yerleşik şirketler için ayrılmıştır. Bu şirketler kârlılık vaat ederler, ancak ürün geliştirmek veya büyümek için hala sermayeye ihtiyaç duymaktadırlar. Melek yatırımcılar da parası olduğu için, mentorluk yaparak veya doğrudan yönetim yardımı sunarak projenin başarılı olması noktasında yardımcı olmak için oldukça yardımcı olabilirler.

Melek yatırımcıların dezavantajları

Bu tarz yatırımcıların en büyük dezavantajı ise, melek yatırımcıların fon karşılığında genellikle projenin %10 ila %50’sini istemesidir. Bu, melek yatırımcılar işin başarılı olmasını engellediklerini tespit etmeleri durumunda, proje sahiplerinin işlerinin kontrolünü kaybedebilecekleri anlamına gelebilir. Bu yüzden de projelerde yatırımcıya finansman için ne kadar öz sermaye vermek istendiğini düşünmek oldukça önemlidir, çünkü çok fazla verilmesi durumunda, işler yolunda gitmezse ve melek yatırımcının sunabileceği bir şey yoksa artık şirketin sahibi el değiştirebilir.

Melek yatırımcı kaynakları

Melek yatırımcılar genellikle varlıklı kişiler olduğundan, bir proje sahibinin finansman için bu tarz yatırımcıları araştırması oldukça yaygındır. Peki melek yatırımcıları nasıl bulabilirsiniz? İşte bazı yatırımcı kaynakları:

Angel List: Angel List, proje sahiplerinin yatırımcı bulmasına yardımcı olan çevrimiçi bir platformdur. Ağ, toplamda 300.000’den fazla yatırımcıdan oluşan çevrimiçi bir sistemdir. Burada proje sahipleri bir profil oluşturabilir ve projelerini tanıtabilir. Ardından da melek yatırımcıların ilgisini çekmeleri durumunda yatırım alabilirler.

LinkedIn: LinkedIn gibi profesyonel sosyal ağlar, bir melek yatırımcıyla iletişim kurmanın doğrudan bir yolunu sağlayabilmektedir.

Yerel işletme grupları veya üniversiteler: Sizi bir melek yatırımcıyla bağlayıp bağlayamayacaklarını öğrenmek için bölgenizdeki yerel işletme grupları veya üniversitelerle iletişime geçebilirsiniz. Ancak, bir melek yatırımcıyla iletişime geçmeden önce iş planınızın olduğundan emin olmalısınız. Çünkü bu tarz yatırımcılar, yatırım yapmadan önce projenin başarılı olma potansiyeline sahip olduğundan emin olmak isteyecektir.

Melek yatırımcılar ne kadar pay alır?

Bir melek yatırımcı işinize ne kadar çok para verirse, o kadar yüksek bir yatırım getirisi (ROI) bekler. Yatırım getirisi beklentileri, melekler ve belirli yatırım fırsatları nedeniyle farklılık gösterebilir. Ancak bir melek yatırımcının yaptığı yatırımdan ortalama %30’luk bir getiri beklemesi yaygındır.

Melek yatırımcılar, çıkış stratejilerinin bir parçası olarak da yatırım getirisi beklerler. Bu, ilk yatırımı ve kârı ele almak için projedeki paylarını sattıkları zamandır.

Risk sermayedarlarından sağlanan fonların daha yüksek bir yatırım getirisi beklentisine sahip olduğunu unutmayın. Bu tür şirketler daha fazla para sağladığından, kârın daha büyük bir yüzdesini istemeleri normaldir.

Kripto paralarda melek yatırımcı

Kripto para sektörü, günümüzde trilyon dolarlara ulaşan bir alan olduğu için yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Daha çok bir grup ve şirket halinde yatırım stratejileri takip edilse de bireysel olarak melek yatırımcılar da bu alanda oldukça aktiftir. Kripto paralarda melek yatırımcılar daha çok yüksek ROI beklentileri nedeniyle yatırım yaparlar. Bir fiziksel ürün üretim projesine kıyasla bir kripto para veya blockchain projesine yapılacak yatırım miktarı daha fazla olabilir. Bu durumda yatırımcının aldığı pay ve ondan beklentisi de artacaktır. Ayrıca son zamanlarda melek yatırımcıların en aktif olduğu kripto para alanları NFT’ler ve Metaverse sektörüdür.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir