Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriHaftalık BültenKriptoKripto Haberleri

MASAK’tan Binance’e Rekor Ceza!

Google News Abone Ol

Türkiye’de kripto varlık platformlarına yönelik ilk ceza geldi. BN Teknoloji şirketine (Binance) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan yükümlülük denetiminde tespit edilen ihlallere ilişkin en üst limit olan 8 milyon lira idari para cezası kesildi.

CNN Türk’ün haberine göre, kripto varlık hizmet sağlayıcıları, 1 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili yönetmelikle MASAK yükümlüleri arasına eklenmişti.

MASAK, internet sitelerinden kripto para hizmeti sağlayan şirketlere yönelik bir rehber de paylaşmıştı. Bu rehberde; müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi sağlama ile muhafaza ve ibrazın kripto platformlarının yükümlülükleri arasında yer alacağı ifade edilmişti. Dev borsa Binance’in de yapılan incelemelerde bu yükümlülükleri ihlal ettiği tespit edildi.

KANUNA UYMADIKLARI TESPİT EDİLDİ

Kanundaki yükümlülüğe uyulmadığı tespit edildi. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının tabi oldukları yükümlülükler, müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak belirlenmişti.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir