Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriEthereum HaberleriKriptoKripto Haberleri

Mark Zuckerberg’in stablecoin projesi Diem resmen kapanıyor!

Google News Abone Ol

Eskiden Facebook olarak adlandırılan Meta’nın beyni olan dijital para projesi Diem, girişimi ileriye taşımak için yıllarca süren büyük çabalardan sonra havlu attı.

Pazartesi günü haberleri açıklayan Diem CEO’su Stuart Levey, Meta’nın Diem stablecoin projesiyle ilgili fikri mülkiyet ve diğer varlıkları Silvergate Capital Corporation’a sattığını doğruladı.

Levey, Diem Derneği ve yan kuruluşlarının “önümüzdeki haftalarda” operasyonları sonlandırmaya başlayacağını söyledi. Ancak dernek, Meta projeye katılımını resmi olarak sonlandırdıktan sonra bile Diem’in ideallerinin gelişmeye devam edeceğinden hala emin, CEO şunları kaydetti:

“Diem Association’ı en başından motive eden faydaları sağlamak için Diem’s ​​gibi tasarlanmış bir blok zinciri üzerinde çalışan bir stabilcoin potansiyeline güveniyoruz. Bugünkü satışla Silvergate, bu vizyonu ileriye taşımak için iyi bir konuma gelecek.”

Silvergate tarafından yapılan resmi duyuruya göre şirket, Diem’in varlıklarını toplam 182 milyon dolar karşılığında satın alacak. Firma, “Satın alınan varlıkları Silvergate’in mevcut teknolojisine entegre etmenin bir parçası olarak Silvergate, 2022’de yaklaşık 30 milyon dolarlık ek maliyete maruz kalmayı bekliyor” dedi.

Silvergate ve Meta’nın stablecoin ortağının bir yan kuruluşu olan Silvergate Bank, ödeme platformu Silvergate Exchange Network’ü Diem’in varlıklarıyla entegre edecek. Duyuruda, yeni kombinasyon bankanın “mevcut çözümlerden daha hızlı, kullanımı daha kolay ve daha uygun maliyetli yeni nesil bir küresel ödeme sistemi” başlatmasına yardımcı olacak.

“Parayı engelsiz hareket ettirmelerini sağlamak için düzenlenmiş ve yüksek oranda ölçeklenebilir ABD doları destekli bir sabit paraya ihtiyaç olduğunu belirledik. Silvergate CEO’su Alan Lane, 2022’de bir stablecoin’i piyasaya sürerek bu ihtiyacı karşılama niyetimiz olmaya devam ediyor” dedi.

Meta’nın projesi Libra başta düzenleyici tepki almıştı!

Meta, başlangıçta Libra olarak adlandırılan ve Mastercard, PayPal, Visa, eBay ve diğerleri gibi en iyi küresel şirketlerin temelini içeren dijital para birimi projesini 2019’da resmen tanıttı. Proje, finansal otoritelerin teknoloji devlerinin potansiyel olarak çok fazla finansal gücü ele geçirmesiyle ilgili büyük endişelerini dile getirmesiyle birlikte, büyük bir küresel düzenleyici tepki aldı.

Büyük düzenleyici baskıya rağmen Meta, Aralık 2021’de Meta’nın Novi cüzdanıyla WhatsApp messenger test ödemeleri ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı hizmetlerini kullanıma sunmaya çalıştı.

CEO Levey, “Amerika Birleşik Devletleri’nde üst düzey bir düzenleyici, Diem’in ABD hükümetinin gördüğü en iyi tasarlanmış stablecoin projesi olduğunu bize bildirdi” dedi.

Diem Derneği durağan parasını paketlerken, orijinal üyelerinden bazıları kendi sabit para planlarıyla ilerliyor. Ocak ayında PayPal, PayPal Coin olarak adlandırılabilecek “bir stabilcoin keşfettiğini” resmi olarak doğruladı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir