Metaverse Haberleri

Mark Zuckerberg, Metaverse hamlesi ile beyinleri yıkamak mı istiyor?

Google News Abone Ol

Metaverse alanında uzun yıllardır deneyime sahip olan bir isim, Metaverse’ün yanlış ellerde olduğunu belirtti. Bununla birlikte, dijital dünyanın nükleer silahların icadından bu yana en tehlikeli teknoloji olma potansiyeline sahip olduğu ve bu konuda sorumluluğun Meta CEO’su Mark Zuckerberg‘e ait olduğu konusunda insanları uyardı.

Metaverse üzerinde 17 yıllık bir deneyime sahip olan ve aynı zamanda Utherverse adlı kendi dijital dünyasını yaratan Brian Shuster, DailyMail.com ile yaptığı bir röportajda şirketlerin kendi kazançları için Metaverse’ü nasıl kötüye kullanabileceği hakkında konuştu.

Shuster DailyMail.com ile yaptığı bir telefon röportajında Metaverse için, “Tüm popülasyonların beynini yıkamak ve temelde onları kuklacının kontrolü altına almak için kullanılabilir.” dedi ve ekledi:

“Zuck veya Facebook’un, insanların yararı ve uzun ömürlülüğü için parayı feda edebileceklerini sanmıyorum.

 

‘Para, insanlar mutlu veya kızgın olduklarında gelir, [böylece] hangi yoldan gitmek [istediğinizi] seçersiniz?

 

“Facebook tarafından seçilen yolu gördük ve Metaverse alanına gelince onlar da aynı yolu seçecekler.”

Zuckerberg, bir keresinde Metaverse‘ü mobil internetin yerine gelebilecek bir teknoloji olarak tanımlamıştı. Bununla birlikte, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla oynayabileceğiniz, çalışabileceğiniz ve iletişim kurabileceğiniz bir dizi sanal alan olarak yorumlandı.

Deneyimli ismin fikri, sanal dünyada gerçek dünyadan daha fazla zaman geçireceğimiz, uyandığımız, kulaklıklarımızı taktığımız ve kulaklığımız kapalıyken geçirdiğimiz zamandan daha uzun süre orada kalacağımız bir zaman tehlikesi üzerinde duruyor. İnsanların, etkileşim, alışveriş, birlikte takılma aktiviteleriyle birlikte, sanal dünyada çalışmaları ve hatta okula gitmeleri beklenmekte.

Meta CEO’su Zuckerberg ayrıca insanlığın sonunda kendi Metaverse’lerine geçeceğini ve kontrol ettikleri yeni bir dünya için gerçeği geride bırakacağını söylemişti. Shuster bu konu hakkında, ‘Hiçbir şey tesadüfi değildir. Hepsi bilgisayarlar tarafından algoritmik olarak oluşturuldu ve Facebook’un algoritmalarla ne yaptığını gördük.” dedi ve şu sözleri ekledi:

“Meta evrende hayatınızın aşkıyla tanıştığınızı düşünebilirsiniz, ancak bu noktada Zuck kiminle eşleşeceğinize sizin yerinize karar veriyor.

Buradaki endişe, Metaverse’ün tamamen sürükleyici bir beyin yıkama yeteneği olması olarak görülüyor.

Shuster ayrıca, sadece Zuckerberg’i değil, kârı insanların önüne koyanlara da dikkat etmemiz gerektiğini vurguluyor.

Shuster, metaverse’in, açıkça yanlış ellerde olması durumunda, insanların beynini yıkama potansiyeline sahip olduğundan korkmakla kalmadı, aynı zamanda Facebook’un zaten yaptığı gibi, izole edilmiş insan nesilleri yaratabileceğine de dikkat çekti.

“Zuck sayesinde gerçek dünyada hazzın zaten çok daha azını alıyoruz. Artık kim olduğunuzu ekranın arkasına gizleyebilirsiniz. Bu, [onun] Metaverse’ünde devam edecek.” şeklinde konuştu.

“Onların [Meta Metaverse] avatarları var, ancak onlar sadece bir gövde, bir kafa ve kollardan ibaret. Bu, her türlü etkinliği imkansız kılıyor. İnsanlar olarak, duygusal olarak desteklenmiş hissetmek için temasa ihtiyacımız var. Dansa gitmeli, insanlarla oturmalıyız.”

İlerleyen süreçte Meta’nın bambaşka bir insan nesli yaratacağını düşünen ünlü isim, tehlikenin boyutuna dikkat çekti. İnsanların bu konu da bir an önce gözlerini açmasını söylerken, aksi taktirde birçok kişinin beyninin yıkanmasından endişe ediliyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir