Nedir ?

Madencilik havuzu nedir?

Google News Abone Ol

Bitcoin madencilik havuzu, birden fazla tarafın Bitcoin madenciliği çabalarını “bir araya getirmesi” için bir yol sağlamaktadır. Zamanla, önce bir blok bulmanın zorluk seviyesi arttığı için (ve dolayısıyla Bitcoin madenciliği için gereken bilgi işlem gücü miktarı yükseldiği için), bir bireyin her bir bloğu elde etmesi giderek zorlaşıyor.

Bitcoin ve kripto paralar için artan madencilik zorlukları karşısında en cazip seçenek, bir madencilik havuzuna katılmaktır. Ek olarak, bu sistemde birçok ağ katılımcısı, karma güçlerini (aslında bilgi işlem güçlerini) ortak bir çabada birleştirir. Blok ödülleri, katkı sağladıkları bilgi işlem gücü miktarıyla orantılı olarak havuz üyeleri arasında dağıtılmaktadır.

İlgili Makaleler

Madencilik havuzları nasıl çalışır?

Bitcoin gibi doğrulanmış bir kripto para biriminin madenciliği süreci, bir bloğu ilk çözen veya “bulan” ilk kişi olmaya çalışan birçok madenciyi içermektedir. Bir blok bulan ilk madenci, o blok için yeni oluşturulan Bitcoin biçiminde bir ödül alır. Haberimizin yazıldığı sırada bir blok ödülü 6.25 BTC’dir.

Ancak ağa daha fazla madenci katıldıkça madenciliğin zorluğu da artar. Bunun nedeni, zorluk uyarlaması olarak bilinen Bitcoin protokolünün çevik yönlerinden biridir.

Yaklaşık iki haftada bir, madencilik zorlukları ağda mevcut olan hash gücü miktarına göre artar veya azalır. Hash oranı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla zorluk ortaya çıkar ve hash oranı ne kadar düşük olursa, zorluk o kadar azalır.

Genel olarak, yüksek bir hash oranı iyi olarak yorumlanır, çünkü kripto ağının güvenli kalmasına yardımcı olur. Ancak mevcut hash oranı rekor seviyelere yaklaşırken, bireysel bir madenci olarak bir blok bulmak neredeyse imkansız hale gelir. Bitcoin madencilik havuzlarının devreye girdiği yer de tam olarak burasıdır.

Madenci havuzu, dünya çapındaki potansiyel madencilerden bağlantılar toplar ve hash oranlarını bir araya getirir. Bu şekilde, herkes daha yüksek bir seviyede madencilik yapar ve onlara bloğu çözmeleri için anlamlı fırsatlar sunulmuş olur.

Bir blok çözüldükten sonra, ödüller, her birinin aldığı bilgi işlem gücü miktarına göre madencilik havuzunun katılımcıları arasında dağıtılır. Bu hesaplama, her madenci için bir dizi “paylaşma zorluğu” ve havuz için “paylaşım süresi” kullanılarak yapılmaktadır. Prensip olarak, havuzlar, her bir madenci için bir zorluk sağlarken, karmaların tüm katılımcılara sunulduğu süreyi belirler (daha güçlü madenciler daha yüksek bir zorluğa sahiptir).

Tüm madenciler, her 5 saniyede bir gibi belirli aralıklarla otomatik olarak karmalarının “kısımlarını” gönderir ve daha büyük madenciler daha yüksek zorluk derecelerine göre her seferinde daha fazla sayıda hisse alır. Fon katılımcılarına daha sonra, varlıklarına karşılık gelen blok ödüller ödenir.

Bitcoin madencilik havuzuna nasıl katılınır?

Bitcoin madencilik havuzlarıyla ilgili güzel şeylerden biri, kullanıcıların herhangi bir güç ile madenciliğe başlamalarına izin vermeleridir. Birisi para bile getirmeyen küçük bir hobi madencisini çalıştırmak isterse veya aynı anda birkaç büyük madencilik makinesini çalıştırıp ciddi para kazanmaya çalışmak isterse, her ikisi seçeneği de kullanılabilir.

Bir Bitcoin madencilik havuzuna katılma süreci, madencilik yazılımını, çabalarını belirli bir havuza yönlendirmek için programlamayı içermektedir. Bunu birkaç basit adımda yapabilirsiniz:

 • Katılmak istediğiniz havuzu seçin
 • Madencilik yazılımı istemcinize seçilen madencilik havuzunun adres katmanını ekleyin
 • Ödülleri yatırmak istediğiniz cüzdanı bağlayın
 • Seçtiğiniz madencilik havuzu için madencilik istemcinizi yapılandırın. Havuzun kendisi bu süreci tamamlamak için gereken bilgileri sağlayacaktır.

Madencilik havuzuna katılmaya değer mi?

Bitcoin madenciliğine girmek isteyen ortalama bir kişi için tek uygun seçenek bir madencilik havuzu olabilir. Ancak “bir Bitcoin madenciliği havuzuna katılmaya değer mi” sorusuna gelince, her şey “buna değer” teriminin sizin için nasıl tanımlandığına bağlıdır.

Bitcoin teknolojisine inananlar ve sadece daha fazla işlem gerçekleştirerek ağın gelişmesine yardımcı olmak isteyenler için madencilik, kâr etmek için çok küçük bir ölçekte bile işe yarayabilir. Ancak, sadece para kazanmak isteyenler için cevap daha karmaşıktır.

Madencilik genellikle en teknik kripto para birimi kullanıcıları dışında herkes için karmaşık ve zor bir süreçtir. Ortalama bir kişinin bu sürece erişmesini kolaylaştıran hizmetler olsa da, madenciliğin değerli bir çaba olup olmayacağına katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır.

Madenciler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktörü göz önünde bulundurmalıdır:

 • Ekipman maliyetleri
 • Elektrik maliyetleri
 • Ekipman maliyetini karşılamak için gereken süre (Amorti süresi)
 • Zorluktaki değişikliklerin kazancı etkilemesi
 • BTC fiyat dalgalanmalarının kazancı etkilemesi
 • Gerekirse daha yeni, daha güçlü makineler satın almak
 • Madencinin kârlı kalması için bu hususlar hesaplanmalı ve yeniden gözden geçirilmelidir

Bitcoin ilk oluşturulduğunda, madencilikle ilgili hesaplamalar, ortalama bir dizüstü bilgisayarın bilgisayar işlem biriminin (CPU) gerçekleştirmesi için oldukça basitti. Zamanla, hesaplamalar daha karmaşık hale geldi ve sonunda yüksek performanslı grafik işleme birimleri (GPU’lar) gerektiren bir hal aldı. Günümüzde madencilik genellikle yalnızca gelişmiş ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre) makineleri ile mümkündür. Bunlar, Bitcoin madenciliği yapmak amacıyla oluşturulmuş özel ekipmanlardır.

Madencilik için gerekli donanımlar sürekli gelişmektedir. Mevcut makineler, zorlu modifikasyonlar nedeniyle çoğu zaman kullanılamaz hale gelebilir. Altı ay önce kâr elde etmek için yeterli güce sahip bir ASIC, bugün aynı ASIC’i çalıştırmak için gereken elektrik maliyetini karşılayacak kadar para kazanamayabilir. Bu olursa, madenciler yeni, daha gelişmiş donanım satın almak zorunda kalırlar.

Son olarak, madenciliğin Bitcoin veya diğer madenciliği yapılabilen kripto para birimini elde etmenin muhtemelen en zor yolu olduğuna dikkat edilmelidir. En kolay yol, bir kripto borsasında kripto para birimi satın almaktır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir