Kripto Haberleri

Madencilik devi Bitmain, 2021 yılında ne kadar gelir elde etti?

Google News Abone Ol

Dünyanın önde gelen kripto para madenciliği ekipman üreticisi konumunda olan Bitmain‘in, son on yılda madencilik ekipmanlarına olan talebin artması nedeniyle 2021’i 8-9 milyar dolarlık bir gelir değerlemesi ile kapattığı ortaya çıktı. Gelirlerini giderek artıran şirketin, 2022 yılında yaşanan çöküşler esnasında ne kadar gelir elde ettiğiyse henüz açıklanmış değil.

Katı Çin yasaları sorun teşkil ediyor

Devam eden kripto para piyasa çöküşünün ardından, nüfus bakımından en büyük Asya ülkesi olan Çin, kripto para birimlerine getirdiği yasaklarla ülke içerisindeki kripto para faaliyetlerini kesintiye uğratmış durumda. Şu anda dünyanın en büyük madencilik ekipmanı üreticisi olan Bitmain de bu katı yasalardan darbe aldı.

Bitmain, önceki yıl 8-9 milyar dolar civarında başarılı bir gelir elde etti ve kripto para birimi endüstrisinde en iyilerden biri olarak kabul edilen kripto para madencilik ekipmanı olan Antminer’ın da üreticisi konumunda.

2013 yılında kurulan şirketin merkezi, Çin’in Pekin kentinde bulunuyor. Buna karşılık, bir başka Çinli madencilik ekipmanı üreticisi olan Micro BT, Bitmain ile kendi markası Whatsminer ile bir rekabet içerisinde. Whatsminer’ın da yılı 3 milyar dolardan fazla kâr ile kapattıktan sonra %50 civarında artan bir kazanç elde ettiği söyleniyor. 6 Nisan’da Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen Bitcoin 2022 etkinliği, marka için yeni bir serinin lansmanıyla sonuçlandı.

Bloomberg tarafından yakın tarihli yapılan bir bildiriye göre Bitmain, 2021’in üçüncü çeyreğine ilişkin mali raporunda Bitcoin madenciliğinden 10.4 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Üçüncü çeyrek Temmuz 2021’de başladı ve aynı yılın Eylül ayında sona erdi.

Bitmain, Amerikalı şirket Merkel Standard ile anlaştı

Çinli madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain ile ABD’li Bitcoin madencisi Merkel Standard arasında Şubat ayında bir anlaşma imzalanmış ve duyurulmuştu. Her iki şirket de ortaklığın ardından 500 megawatt gücünde dev bir madencilik tesisleri kurmayı planlıyor.

Anlaşma, Merkel’i veri yönetimi geliştirme süreci ve operasyonlarını yönetme sorumluluğuyla ortak girişimin çoğunluk sahibi konumuna taşıyor. Bununla birlikte, projede finansman ve teknik destek konularının ise Bitmain’in sorumlulukları ve görevleri olduğu açıklandı.

İki şirket arasındaki projede ilk aşama çoktan tamamlandı ve komple bitiş tarihi yılın ikinci çeyreği olarak planlanıyor. Bitmain’in S19 XP, S19J Pro ve S19 + Hydro madencilik makinelerinin, Merkel’in doğu Washington’daki 225 MW’lık bir güce sahip olan tesisine taşınması bekleniyor. Bitmain, S19 Pro + Hydro’ya güç veren sıvı soğutma teknolojisini geliştirmesiyle bu makineleri daha da öne çıkarmış durumda. Ortak girişim, bu soğutma teknolojisi için Merkel’i söz konusu teknolojiye sahip olan ilk Amerikan kripto para  şirketi olarak konumlandırıyor.

Bitmain’in Asya dışındaki genişlemesi, Çin hükümetinin şirketin madencilik ekipmanlarının satışını engelleyen bir kripto yasağı getirmesinden sonra gelmiş durumda. Ülke içerisindeki planlarını mecburi olarak askıya alan şirketin şimdi Amerika ve Rusya pazarlarına açılması bekleniyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir