NFT Haberleri

Lüks giyim markası Prada, NFT koleksiyonu başlatıyor

Google News Abone Ol

Gucci, Balmain ve Balenciaga gibi lüks markalar hali hazırda kendi NFT koleksiyonlarına sahipler. Bu lüks markalardan biri olan Prada’nınsa hali hazırda bu alanda çalışmalar yaptığı bilinse de aktif olarak duyuru yapılmamıştı. Şimdiyse şirketin bu alanda aktif olduğu ve kendi Ethereum tabanlı NFT koleksiyonunu hazırladığı paylaşıldı.

Prada’dan 100 NFT’lik Timecapsule koleksiyonu

Prada, bu Perşembe günü Timecapsule için hazırlanan son baskıya eşlik eden 100 adetlik Ethereum tabanlı NFT’yi piyasaya sürecek. NFT’ler, varlık sahipliğini belirten bir benzersiz blok zinciri belirteçleridir. Bu ürünlerin son zamanlardaki yükselişi ve müşterilerin bu alana olan ilgisi de farklı şirketleri sektöre çekmeye devam ediyor. Son olarak akıma katılanlardan biri olan Prada da artık kendi NFT koleksiyonuna sahip olacak.

Prada tarafından yapılan duyuruya göre, alıcılar Prada’nın sanatçı Damien Hirst’ün oğlu Cassius Hirst ile yaptığı son işbirliğinin fiziksel satın alımına eşlik eden ücretsiz bir NFT airdrop’u alacaklar.

Prada x Cassius Hirst düğmeli unisex gömlekler siyah beyaz olarak mevcutlar ve ve bunlara karşılık gelen NFT’ler de siyah veya beyaz hap kapsüllerinde GIF şeklinde olacak. NFT’ler ürünlerin seri numarasına atıfta bulunacak ve ayrıca her bir fiziksel gömlekle ilişkili numarayı içerecek.

Bilinene göre, Hirst ailesi NFT’ye yabancı değil. Damien’ın ilk koleksiyonu “The Currency” geçen yıl Temmuz ayında üretildi ve şu anda NFT başına neredeyse minimum 5,2 ETH (9,360 dolar) bir fiyat etiketine sahip.

Damien’ın NFT’deki stratejisinin aksi olarak Prada NFT, alıcılarını dijital veya fiziksel bir varlık arasında seçim yapmaya zorlamaz. Alıcılar fiziksel ürünü satın aldığında doğrudan onunla ilişkili NFT’ye de sahip olabilecek. Bunun da koleksiyona olan ilgiyi artırması bekleniyor.

Aura Blockchain Konsorsiyumu, Prada’nın en son NFT koleksiyonunun arkasındaki isim olacak. Aura, LVMH, Prada ve Cartier tarafından kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. Altyapı olaraksa, Etherium tabanlı bir blockchain platformu olan Quorum’u kullanır. Prada’nın Timecapsule adlı projesi, sınırlı sayıda üretilen ürünleri pazarlamanın bir yolu olarak 2019’da başladı. Açıklamaya göre, daha önceki Timecapsule ürünlerini satın alanlar da daha sonra bir NFT almaya hak kazanmış olacaklar.

Yine de bu Prada’nın  tam olarak ilk NFT projesi değil. Marka daha önce, Ocak ayında Polygon’da piyasaya sürülen “Adidas for Prada re-source” koleksiyonunu çıkarmak için spor giyim markası Adidas ile ortaklık kurmuştu (bu koleksiyon toplam işlem hacminde yalnızca 468 ETH gördü ve taban fiyatı sadece 0.077 ETH, veya NFT başına 140 ABD doları civarında).

Prada’nın NFT’ye olan bakışı, NFT’lerin bir tür ücretsiz bonus olduğu ve ana odak noktasının fiziksel şeylerle ilgili olduğunu gösteriyor. NFT’ler bazıları için hala yeni olarak kabul edilebilirken, lüks markaların blockchain teknolojisi ile birlikte ürünlerinin doğrulanmasından faydalanmaları bekleniyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir