Nedir ?

Long/Short İşlemler Nedir? Hangi Durumlarda Açılır?

Long veya short işlemler fiyatın gideceği yöne dair açılacak işlemlerdir.

Google News Abone Ol

Long İşlem Nedir?

Long işlem genellikle bullish piyasalarda fiyatın yukarı doğru gideceğine inanılan zamanlarda açılan işlemdir. Fiyatın yükselmesi ile birlikte kazanılan miktar artar. Long işlemler genellikle fiyatın dibi gördüğü zamanlarda açılmakla beraber kısa süreli scalp trading için de açılabilir. Piyasa yükselişte iken genellikle long işlemlerin sayısı short işlemlerden daha fazla olur. Genellikle işinde uzmanlaşmış yatırımcılar desteklerden long işlem açıp direnç seviyelerinin gelmesi ile birlikte long pozisyonlarını kapatırlar ve bunu tekrarlarlar. Long işlem açarken yatırımcılar kaldıraç kullanır. Bu kaldıraçlar kazanacağımız miktarı arttırır. Örneğin 10x kaldıraçlı bir işleme girdiğimizi düşünelim. Fiyat %1 arttığında kaldıracımız 10x olduğundan %10 luk bir kazanç elde ederiz ancak kazancımızın arttığı gibi herhangi bir düşüşte ise aynı durum tersine de gerçekleşebileceğinden çok yüksek kaldıraçları kullanmamanızı öneririz.

long

İlgili Makaleler

Short işlem Nedir?

Short işlem ise genellikle bearish piyasalarda piyasayı iyi bilen traderların kazanç elde etme yöntemlerinden birisidir. Piyasanın düşüşü ile birlikte kazanç elde edilir fiyatın dirençlere geldiği noktalarda başka analizlerden de alınacak fikirlerle birlikte short işlem açılır ve fiyatın döneceği noktalardan pozisyonu kapatma işlemi gerçekleşir. Aynı şekilde kaldıraçlar short işlemler için de kullanılabilir. 25x kaldıraçlı bir işleme girdiğimizde fiyatın %2 lik bir düşüşü ile birlikte %50 seviyesinde bir kazanç elde ederiz.

Bitcoins Volatility May Surprise You 440x250 1

Long ve short işlemleri açarken bakmamız gereken şeyler

Bu kararların teknik, temel analizler ile desteklenmesi oldukça önemlidir. Piyasada bulunan büyük kuruluşların hareket ettiği gibi hareket etmeyi öğrenmek bize kazanç sağlayacaktır. Genel olarak bizim piyasadaki hareketlerimiz büyük kuruluşların etkisine oranla çok daha küçük olacağından fiyata etkimiz oldukça küçük olacaktır. Daha önce örneklerini gördüğümüz şekilde Tesla, Microstrategy gibi şirketler alımları ile dipte olan bir piyasaya yön verebiliyor. 2021 yılında Elon Musk bir açıklamasında Bitcoin ile Tesla alımı yapılabileceğini duyurmuş ve bunun sonucunda Bitcoin’in fiyatı yükseliş yakalamıştı. İlgili Tweet’e buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm bu kazançlarına rağmen insanların kaldıraç kullanımı ile beraber piyasayı yeterince analiz etmediği için büyük zararlar ettiğini görmekteyiz. Piyasayı tamamen öğrenmeden gaza gelip long veya short işlem açmak bizi zararlı çıkartacaktır.

Long veya Short İşlemlerde Stop Koymak

Long veya short işlem açarken işlemlerimizde stop kullanmayı öğrenmek zararımızı azaltacak en önemli etkenlerden biridir. Açtığımız long veya short işlemlerde sürekli manuel bir şekilde takip edip zararı gözlemlemektense zararın bizi etkilemeyeceği bir noktaya stop koyarak fiyat o noktaya geldiğinde kullandığımız sistem tarafından otomatik olarak pozisyonun kapatılmasını sağlayabiliriz.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir