Nedir ?

Kripto paralarda likidite nedir?

Google News Abone Ol

Likidite, esasen belirli bir varlığı o anki adil piyasa değerinden satın alma veya satma kabiliyetinin bir ölçüsüdür. Örneğin, Bitcoin’iniz varsa ve ABD dolarına satmak istiyorsanız, emrin diğer ucunda mevcut döviz kurundan satış yapmak için yeterli talep olmalıdır. Buna da likidite denir ve kripto para dünyası için oldukça önemli bir terimdir.

Likiditeyi daha iyi anlamak için örnek bir senaryo üzerinden gidebiliriz. Buna göre, 1 milyon dolarlık Bitcoin satmak istiyorsanız ve o an mevcut piyasa fiyatına yakın sadece 500.000 dolarlık satın alma emri varsa, o zaman Bitcoin varlıklarınızın bir kısmını genel olarak kabul edilenden daha düşük bir fiyata satıyorsunuz demektir. Ayrıca, sizin satış emriniz için yeterli satın alma siparişi olmaması durumunda satışınız mevcut Bitcoin fiyatını da düşürecektir.

İlgili Makaleler
  • Belirli bir varlığın birden fazla hacimde piyasa fiyatından alınamaması veya satılamaması durumuna kayma denir. Para genellikle dünyanın en likit varlığı olarak kabul edilir, çünkü kaymadan her şeyi satın almak için kullanılabilir. Bitcoin’in bir dijital nakit biçimi olması beklenirken, ABD doları gibi fiat para birimlerinde bulunabilecek likidite seviyesinin çok gerisinde kalmaktadır.

Likidite ve hacim arasındaki fark

Likidite çoğu zaman hacimle karıştırılmaktadır, ancak bunlar iki farklı şeydir. Bu ikili arasında genellikle yakın bir ilişki olsa da yüksek hacim, yüksek likidite anlamına gelmez.

İşlem hacmi, genellikle her gün ölçülen, belirli bir süre boyunca gerçekleştirilen eylemlerin sayısının bir ölçüsüdür. Likidite ise, o an emir defterinde bulunan alım satım emirleriyle daha fazla ortak noktaya sahiptir. Diğer bir deyişle, hacim halihazırda yapılmış olan işlemlerin bir ölçüsüdür, likidite ise borsada şu anda kabul edilebilir olan tekliflerin alım ve satımı hakkında bize bilgi verir.

Daha fazla işlem hacmi = daha fazla likidite

İşlem hacmi ve likidite arasında doğrudan bir bağlantı kurulmamalıdır; ancak, yüksek hacimli bir kripto para borsasının birçok yatırımcıyı kendine çekmesi muhtemeldir. Kripto para borsaları söz konusu olduğunda, ciddi ağ etkileri söz konusudur, çünkü herkes en likit piyasalarda borsada olmak ister.

Borsalardaki yüksek ticaret hacimleri, yeni yatırımcıları kripto para birimi alım satımına çekebilir ve bu da sipariş defterlerinde sürekli artan alım ve satım miktarlarına yol açar. Yaşanan bu durum da daha yüksek bir likidite seviyesi anlamına gelir. Bunun birleşik bir etkisi vardır, çünkü daha yüksek hacimler ve daha fazla kullanıcı genellikle borsanın daha iyi ücretler ve maliyetler sunabileceği anlamına gelir.

Bitcoin likit bir varlık mıdır?

Kripto para piyasasına gelince, hiçbir kripto para Bitcoin’den daha likit değildir. Buna ek olarak Bitcoin balinaları, büyük alım ve satım emirleriyle günümüzde de kripto para birimlerinin fiyatını değiştirmeye devam edebilirler. Bu durumun çeşitli sebepleri olabilir, bunlardan biri yüzlerce farklı borsa olması ve bunun da piyasalar arasında fiyat farklılığı yaratıyor olmasıdır. Bunun yerine, tüm kripto para işlemleri tek bir merkezi borsada yapılsaydı, piyasa kesinlikle çok daha likit olurdu.

Likit varlık, açık piyasadaki fiyatından farklı olmayan bir seviyede kolayca tahsil edilebilen bir varlık olarak tanımlanır. Bitcoin’in doğası, onun çok hızlı bir şekilde nakde çevrilmesine izin verir, ancak çok büyük miktarlarda Bitcoin alanlar veya satanlar bir miktar kayma yaşayabilirler.

Ayrıca Bitcoin’in likiditesinin ve işlem hacminin bu teknolojinin ilk günlerinden itibaren geliştiğini de belirtmek gerekir. Bir sabit değerli kripto para birimi olan USDT ve bankalar ve finans kurumları tarafından yoğun olarak kullanılan Ripple da yine kripto paralarda diğer yüksek likit varlıklar olarak sıralanabilir.

Borsa likiditesi ve kripto likiditesi arasındaki farklar nelerdir?

Borsanın likiditesi ile kripto para biriminin likiditesi arasındaki fark, ölçülen değerlerle ilgilidir. Borsa gözüyle bakıldığında, büyük bir kayma yaşamadan o borsada satabileceğiniz belirli bir kripto varlığının miktarını ölçmelisiniz. Belirli bir kripto para biriminin likiditesini ölçerken de, o kripto para biriminin nakde veya diğer varlıklara dönüştürülebileceği çeşitli farklı yolların tümüne bakmak gerekir.

Kripto para likiditesini ölçmek için, ödeme işlemcileri aracılığıyla kripto para varlıklarının alınması gibi diğer değişkenlere ek olarak varlığın satılabileceği tüm borsaların sipariş defterlerine bakılmalıdır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir