Nedir ?

KYC (Müşterini Tanı) Nedir? Kripto Borsaları İçin Neden Bu Kadar Önemlidir?

KYC, müşteriler hakkında bilgi toplayarak ve doğrulayarak suç faaliyetleriyle mücadele eder. Bu çalışmalar sektörde güvenin artırılması sağlar. KYC'nin kriptonun anonimlik ve merkeziyetsizlik özelliklerini ortadan kaldırdığını düşünen kişiler, kripto para borsalarında KYC yapılmasını eleştirmektedir.

Google News Abone Ol

KYC Nedir?

KYC, müşterilerin kim olduklarını doğrulayan bilgilerin finansal hizmet sağlayıcıları tarafından toplanmasıdır. Bunu yapabilmek için resmi kimlik belgeleri ya da banka hesap özetleri kullanılabilir. KYC politikaları kara para aklama, terörün finansmanı, dolandırıcılık ve fonların yasa dışı transferinin önüne geçmeye yardımcı olur.

Genellikle kripto borsaları müşterilerinin bilgilerini kaydolma sürecinde, henüz müşterilere finansal işlemler yapma hakkı tanımadan önce alır. Bazı borsalarda KYC olmadan da hesap oluşturulabilir, ancak bu hesapla yapılabilecekler işlemler sınırlıdır.

İlgili Makaleler

KYC aşamasında sizden şu bilgiler istenebilir:

  • Resmi kimlik belgesi
  • Sürücü belgesi
  • Pasaport

Müşterinin kim olduğunu belirlemenin yanında konumunu ve adresini de doğrulamak gereklidir. Genellikle finansal hizmet sağlayıcıları belirli aralıklarla müşterilerinden kimliklerini tekrar doğrulamalarını ister.

 

kyc3

KYC Mevzuatını Kim Düzenler?

KYC düzenlemeleri her ülkede tıpatıp aynı değildir fakat gerekli temel bilgiler konusunda ülkelerarası bir iş birliği vardır. ABD’deki Banka Gizlilik Yasası ve 2001 Vatanseverlik Yasası günümüz KYC düzenlemelerinin çoğunu oluşturmuştur.

KYC’nin Faydaları Nelerdir?

KYC yalnızca dolandırıcılıkla mücadele etmez bunda çok daha fazlasını yapar.

  1. Borç verenler, borç isteyen müşterilerin kimliklerini ve finansal geçmişini analiz ederekrisklerini azaltabilirler. Bu da borç verme ve risk yönetimi süreçlerini daha risksiz halegetirir.
  2. Proaktif bir önlem olması nedeniyle kara para aklamayı en başından engeller.
  3. Finansal hizmet sağlayıcılarının güvenlik ve güvenilirliklerini artırır. Bu da finans sektörü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve kripto varlıklara yatırım yapmayı teşvik edebilir.

kyc5

 

KYC ve Merkeziyetsizlik

Kripto varlıklar, ilk çıktıklarından bu yana merkeziyetsizlik ve aracılara ihtiyaç duymamalarıyla ön plana çıkmışlardır. İsteyen herkes kendisiyle ilgili bilgi paylaşmak zorunda kalmaksızın bir cüzdan oluşturabilir ve kripto para tutabilir. Fakat tam bu nedenden ötürü kripto, kara para aklamak için popüler bir yöntem haline gelmiştir.

Bundan ötürü hükümetler ve düzenleyiciler, borsaların müşterilerini KYC kontrollerinden geçirmesini zorunlu tutmaya başlamıştır. Zorunlu KYC’yi kripto cüzdanlarına uygulamak mümkün olmasa da itibari para kripto dönüşümlerinin yapıldığı borsalar bu iş için çok daha uygundur.

 

kyc7

 

KYC’ye Karşı Olanların Argümanları

KYC birçok önemli faydaya sahiptir, fakat bazı insanlar için hâlâ tartışmalıdır. Bu eleştirilerin çoğu genellikle gizlilik ve maliyetle ilgilidir.

  1. KYC kontrolleri yapmanın ekstra bir maliyeti vardır ve bu maliyet genelliklekomisyonlar vasıtasıyla müşterilere yansıtılır.
  2. Bazı insanların KYC için gerekli olan belgeleri yoktur. Bu durumda KYC, belirli finansal hizmetlere ulaşmayı onlar için zor bir hale getirir.
  3. Bazı finansal hizmet sağlayıcıları veri güvenliğini sağlayamayabilir. Bu durum hacklemeler ile gizli bilgilerin çalınmasına neden olabilir.
  4. KYC’nin kripto paraların merkeziyetsiz ilkesiyle çelişkili olduğunu iddia eden bir grup da vardır.

 

kyc2

 

 

KYC süreçleri kara para aklama ve diğer suçlarla mücadeledeki önemli unsurların başında gelir. KYC kontrolleri bazen rahatsız edici olabilir, fakat önemli ölçüde güvenlik sağlar. KYC ile kripto borsalarından rahatça ve güvenili bir şekilde kripto işlemi yapabilirsiniz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir