Altcoin HaberleriEthereum HaberleriKriptoKripto Haberleri

Kuzey Koreli hackerlar 2021’de çoğunlukla ETH olmak üzere 400 milyon dolar çaldı!

Google News Abone Ol

Chainalysis’in yeni verilerine göre, Kuzey Koreli kripto bilgisayar korsanları, 2021’de siber saldırılar yoluyla yaklaşık 400 milyon dolarlık kripto para çaldı.

Blockchain analitik firmasının Perşembe günü yayınladığı rapora göre çalınan kripto para türünde de büyük bir değişiklik görüldü. 2017’de Bitcoin (BTC), Kuzey Kore tarafından çalınan kripto paranın neredeyse tamamını oluşturuyordu, ancak şimdi sadece beşte birini oluşturuyor:

2021’de çalınan fonların sadece %20’si Bitcoin iken, %22’si ya ERC-20 tokenleri ya da altcoinleriydi. İlk kez Ether, çalınan fonların çoğunluğunu %58 ile oluşturdu.

Raporda, 2021’de Kuzey Kore’den (DPRK) gelen saldırıların öncelikle “yatırım firmalarını ve merkezi borsaları hedef aldığını ve fonları kötü niyetli olarak elde etmek için phishing yönteminden, kod açıklarından, kötü amaçlı yazılımlardan ve gelişmiş sosyal mühendislikten yararlandığını” belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi raporuna göre, çalınan kripto para biriminin DPRK tarafından ekonomik yaptırımlardan kaçmak ve nükleer silahlar ile balistik füze programlarına fon sağlamak için kullanıldığına inanılıyor.

DPRK’nın küresel kripto platformlarına sunduğu tehdit her zaman var oldu. Chainalysis artık Lazarus Group gibi Hermit Kingdom’dan gelen bilgisayar korsanlarını gelişmiş kalıcı tehditler olarak adlandırıyor. Bu tehditler, 2018’de çalınan tüm zamanların en yüksek 500 milyon doları aşan kripto parasının ardından son üç yılda artış gösterdi.

Mikserler, 2021’de çalınan fonların %65’inden fazlasında kullanıldı ve bu, 2019’dan bu yana üç kat arttı. Mikser, kullanıcıların gönderdikleri paraların kaynağını ve hedefini gizlemelerine olanak tanıyan yazılım tabanlı bir gizlilik sistemidir. Merkeziyetsiz borsalar, izinsiz olduklarından ve coinlerin kullanıcının isteğine göre değiştirilebilmesi için yeterli likiditeye sahip olduklarından, bilgisayar korsanları tarafından giderek daha fazla tercih edilmektedir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir