NFT Haberleri

Kurucunun projeden ayrılmasıyla Mfers NFT fiyatları dibi boyladı!

Google News Abone Ol

Popüler NFT koleksiyonu Mfers’in fiyatları, projenin kurucusu olan “Sartoshi”nin emekli olduğunu açıklamasının ve koleksiyonu topluluğa bağışlamasının ardından büyük bir düşüş yaşamış durumda.

Mfers NFT koleksiyonu için taban fiyat son 24 saatte %27 düşerek 1.8 ETH’ye inerken, işlem hacmi ise %700 oranında arttı. NFT koleksiyonunun işlem hacmindeki bu artışsa liderin ekipten ayrılmasının ardından yaşanan panik havası ve satışlardan kaynaklanıyor.

Projenin arkasındaki isim olan Sartoshi, bir blog yazısında emekli olduğunu ve artık projede yer almayacağını duyurdu. Ayrıca koleksiyonun akıllı sözleşmesini Mfers topluluğuna aktararak, sahiplerine satışlardan elde edilen telif ücretlerinin en büyük payına sahip olma hakkı tanımış oldu. Bu durum koleksiyonun değerini bir anda düşürürken uzun vadede garip olabilecek iddiaların doğmasına neden oldu.

Mfers, her biri Sartoshi tarafından oluşturulan benzersiz, elle çizilmiş sanat eserlerine sahip 10.021 adet üründen oluşuyor. Ethereum blok zinciri üzerinde aktif olan projenin son dönemlerde popülaritesi giderek artmakta. Mfers bu yılın başlarında en değerli satışını ise 5.78 ETH ile kaydetti.

NFTGo’ya göre, koleksiyonun toplam piyasa değeri 65 milyon dolardan daha fazla.

Mfers topluluğu, telif ücretlerinin %50’sine sahip olacak

Mfers içerik oluşturucuları için telif hakkı, topluluk havuzunu temsil eden resmi olmayan çoklu imza cüzdanının koleksiyondan telif ücretlerinin %50’sini alacak şekilde değiştirilecek. Bu da koleksiyon sahiplerinin işine yarayacak gibi duruyor.

Projenin kurucusu olan Sartoshi telif ücretlerinin %25’ini almaya devam ederken, kalan geliştirme ekibi ise pastanın geri kalanını alacak. Projeden çekildiğini duyuran Sartoshi ise bunu şu şekilde özetledi:

Mfers fonlarla mfers topluluğu ne isterse yapabilir.

İçerik oluşturucu, 21 Haziran 2022’de NFT NYC’de yapılması planlanan ve yaklaşan bir parti için ayrıca para ödemişti. Konuyla ilgili çok az ayrıntı ortaya çıkardıkları için projenin arkasındaki isimlerin gerçek kimliklerinin ne olduğu hala belli değil.

“Sartoshi’nin Sonu”

Topluluk anlaşmasının devriyle birlikte Sartoshi emekli olduğunu duyurdu ve sosyal ağlarını da tamamen sildi.

Cuma günü son eserlerin basımı başladı ve önceden var olan NFT ürünlerinin bundan etkilenmeyeceği belirtildi. Sartoshi kısa süre önce devam eden çekilişin bir parçası olan bir müzik NFT’si için kapak çizimleri oluşturmuştu.

Projedenin kurucusu Sartoshi’nin emeklilik kararı ve projeden çıkışı, Bitcoin’in yaratıcısı tarafından kullanılan takma ad olan Satoshi Nakamoto ile paralellik arz ediyor. Tıpkı Sartoshi gibi Nakamoto da kimliğini asla açıklamadı ve bir daha hiç ortaya çıkmayacak şekilde 2010 yılının ortalarında Bitcoin’den ayrıldı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir