NFT Haberleri

Kripto paralardan etkilenen NFT piyasalarında satışlar yüzde 150 düştü

Google News Abone Ol

Küresel kripto para piyasası çökmeye devam ederken NFT piyasası da giderek durgunlaşmakta. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, son 18 ayın en düşük seviyelere düşmesiyle ona bağlı piyasalar da giderek küçülüyor. Tüm kripto para birimleri son günlerde düşüş trendini sürdürmeye devam ederken piyasalar tamamen kırmızıya dönmüş durumda. Satışların düşmeye devam etmesi ve NFT alıcılarının NFT pazarlarından elini çekmesi nedeniyle NFT açık pozisyonları için de benzer bir eğilim gözleniyor.

NFT satışları yüzde 150 düşüş yaşadı

NFT alanının önemli veri sağlayıcılarından Cryptoslam tarafından sunulan verilere göre, NFT satışları Nisan ayından bu yana yüzde 150 oranında düşüş yaşadı. Ortalama NFT fiyatının da Nisan ayındaki 589 dolarlık seviyesinden Haziran ayında yüzde 67 düşüşle 192 dolara kadar indiği görülüyor. Bunlara ek olarak, NFT piyasalarında gerçekleşen işlem sayısı da önemli ölçüde azalarak 62 milyon işlemden 27 milyon işleme kadar geriledi.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT koleksiyonu şimdi Ağustos 2021’den bu yana ilk kez 100.000 doların altında bir taban değere sahip. BAYC NFT koleksiyonunun 200.000 dolara satılmasından bu yana minimum fiyat yüzde 100 düşmüş durumda. Koleksiyonda 15 Haziran günü minimum fiyat 106.000 dolara kadar düştü ve NFT piyasası o zamandan beri yalnızca düşüş eğiliminde görünüyor.

NFT piyasalarındaki bu düşüşün nedeni, kripto para piyasasının, özellikle de Ethereum’un çöküşüne dayanıyor. Bunun nedeni de, NFT’lerin genellikle Ethereum ağında çalıştırılıyor olmasıdır. Bununla birlikte, Ethereum şu anda 1.000 dolara yakın bir noktadan işlem görüyor.

Diğer birçok yüksek popülariteye sahip NFT koleksiyonları da BAYC ile birlikte taban fiyatlarında önemli bir düşüş gördü. Örneğin, Otherdeed son 24 saatte değerinin yüzde 12’sini kaybederken, Moonbird yüzde 42’sini kaybetmiş durumda.

NFT satışları Ocak ayında 4,6 milyar dolar seviyelerindeyken bu noktadan sonra önemli bir düşüş trendine kapıldı. Mart sonunda, NFT satışlarının yüzde 53 düşüşle 2,44 milyar dolar seviyelerine kadar indiği görüldü. Veriler, benzersiz alıcı sayısının da Ocak ayında 9,98 milyondan Mart ayında 6,4 milyona düştüğünü ve Nisan ayında benzersiz alıcıların yüzde 66,5’lik bir düşüşle 3,81 milyon olduğunu göstermekte.

Son günlerde NFT alanında, Bill Gates’in NFT kavramını eleştirmesi ve “daha büyük delilik teorisine” dayandırması konuşuluyor. Teori, satın almak ve satmak isteyen kişilerin olduğu sürece, en pahalı varlıkların bile para kazanabileceğidir.

Gates, TechCrunch tarafından düzenlenen bir iklim değişikliği etkinliğinde konuştu. Gates, konuşmasında maddi varlıklara ve “ürün üreten bir şirket” konumunda olanlara yatırım yapmayı tercih ettiğini söyledi. Microsoft kurucu ortağı tarafından yapılan açıklamalara göre kendisinin hiçbir  kripto para yatırımı bulunmuyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir