Kripto Haberleri

Kripto paralarda yeni bir rekora ulaşıldı

Google News Abone Ol

Kripto para piyasalarında yaşanan zor koşulların ortasında yeni bir rekor seviyeye ulaşılmış durumda. CoinMarketCap üzerinden aktarılan verilere göre, 27 Haziran tarihi itibariyle piyasalarda artık 20.000’den fazla altcoin ve token bulunuyor. Her gün giderek artan bu sayıya yenileri eklenirken yatırımcıların dikkatli olmaları gerekmekte. Sayının artmasıyla birlikte dolandırıcılık veya yanıltma amacıyla piyasaya sürülmüş bazı token projeleri de listede yer alıyor. Bu yüzden de yatırım yapılacak olan projenin öncesinde araştırılması ve bu doğrultuda yatırım yapılması en sağlıklısı olacaktır.

Bu yıl 3 binden fazla token eklendi

Binance tarafından geçtiğimiz yıllarda satın alınmış bir kripto para veri sağlayıcısı konumunda olan CoinMarketCap üzerinde listelenen projelerin sayısı hızla artıyor. Platformdan yapılan açıklamada sadece 2022 yılında şimdiye kadar 3 binden fazla yeni tokenin platforma eklendiği belirtildi. Henüz yılın ortasında iken önemli bir patlama yapan kripto para sayısında yılın sonlarına doğru bunun 7 bin yeni ismi bulması bekleniyor.

CoinMarketCap üzerinden alınan verilere göre şu anda platformda listelenmiş 20.004 adet kripto para projesi bulunuyor. Buna ek olarak, söz konusu sayının henüz platformda listelenmemiş ancak daha küçük listeleme platformlarında yer alanlarla birlikte 50.000’i aşması beklenmekte. Özellikle de yeni meme token projelerinde son dönemde yaşanan patlamaya vurgu yapılıyor. Daha çok “hype” ve topluluk ile birlikte yükselebilen meme token projelerinin herhangi bir amaca hizmet etmesi de gerekmiyor. Bu da temelde onların yaratıcılarına büyük bir kolaylık sağlıyor olsa da yatırımcılar için büyük bir risk olduğunun unutulmaması gerek.

Artan proje sayısıyla birlikte risk de artıyor

Uzun bir süredir kripto para piyasalarının geleneksel piyasalar karşısında ne kadar riskli olduğu tartışılmaya devam ediyor. Bu itiraz edilemez bir gerçeklik taşısa da kripto paralardaki bu risk, aynı zamanda onların potansiyel kazanç oranlarını da geleneksel finansa kıyasla çok daha fazla olmasını sağlamakta. Durum bu olunca da birçok acemi yatırımcı kısa sürede büyük bir kazanç sağlama hedefiyle özellikle küçük hacimli projelere yatırım yapıyor. Özellikle de Shiba Inu ve Dogecoin’de yaşanan ani patlamalarla ortaya çıkan bu psikolojik yatırım hamlesi büyük bir risk içermekte.

Artan proje sayısıyla birlikte artan risk oranlarına karşın yatırımcılara yapılabilecek en önemli tavsiyelerden biri de sepet yatırım stratejisine gidilmesidir. Bu yatırım stratejisinde para en az birkaç parçaya ayrılacak şekilde farklı kripto paralara bölünür. Bu noktada yatırımcılar parasının belirli bir kısmıyla Bitcoin alırken kalan miktarı farklı altcoin projelerine yatırabilir.  Yapılacak bu basit ama etkili uygulama sayesinde düşüşlerden potansiyel olarak daha az etkilenmeniz mümkün olacaktır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir