Nedir ?

Kripto paralarda hacim nedir?

Google News Abone Ol

Kripto para piyasasının popülaritesi hızla artıyor ve bununla birlikte çeşitli konularda şüphe duyanların sayısı da artmakta. Bu konuda şüphe duyanlar tarafından dile getirilen en yaygın sorulardan biri de kripto para hacim nedir şeklindedir. Siz de kripto para piyasalarında hacim kavramının ne anlama geldiğiyle ilgileniyorsanız, makalemizi okuyabilirsiniz.

Kripto paralarda hacim nedir ve neden önemlidir?

Hacim, kripto para birimi yatırımlarında işlemi kesinlikle kolaylaştıran bir göstergedir. Tanım olarak hacim, piyasa eğilimlerinin yoğunluğunu ve önemini ölçer. İyi bir analizle birleştirildiğindeyse, fiyat değişikliklerinin kaynağını anlamanıza ve yatırımcıların kripto para birimleri satması mı yoksa alması mı gerektiğini göstermenize olanak tanır. Daha da önemlisi, hacim, yalnızca görünen fiyat dalgalanmalarını değil, finansal araçların gerçek önemini de belirler.

İlgili Makaleler

Kripto para değişim hacmi, çoğu deneyimli trader tarafından kullanılan bir araçtır. Bitcoin ve kripto paralar ile ciddi bir şekilde ilgileniyorsanız, mevcut kripto para birimi hacim çizelgelerini kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Kripto para sektöründe hacim, belirli bir zaman diliminde tüccarların faaliyetlerini, kripto para alım ve satımını temsil eden piyasanın teknik analizi için en önemli göstergelerden biridir.

Tipik olarak hacim, kripto para çizelgelerinde yeşil ve kırmızı dikey çubuklarla temsil edilir. Çubuğun uzunluğu, hacmi veya dönüşümü gösterir. Kırmızı renk, kripto para fiyatındaki düşüşü tanımlarken yeşil renk, kripto para fiyatlarındaki artışı temsil eder. Yine hacim için de buna benzer bir çizelge görmeniz mümkündür.

Teknik analizde hacim

Kripto para birimi hacmi, borsanın teknik analizi için kullanılan standart bir göstergedir. Sayının kendisine geçmeden önce, teknik analizin ne olduğunu birkaç cümleyle açıklayalım. Genel olarak, menkul kıymetler, kripto para birimleri veya emtialar olsun, herhangi bir varlığın gelecekteki fiyatını veya oranını tahmin etmeyi amaçlayan bir dizi tekniktir.

Teknik analizin amacı, yatırımcıların alıp satabilecekleri en iyi fırsatları tahmin etmektir. Basitçe söylemek gerekirse, teknik analizde kullanılan modeller, varlık fiyatlarının kendini tekrar eden modeller izlediğini varsaymaktadır.

Teknik analiz kesinlikle faydalı bir yöntemdir, ancak ne yazık ki asla kesin değildir. Geçtiğimiz birkaç yılda Bitcoin (BTC) ve diğer kriptoları etkileyen köklü değişiklikler gördük, ancak yine de zamanla kripto para fiyatını etkileyen olayların çoğunun döngüsel olduğu sonucuna varabiliriz.
Teknik analizde hacim, analizi yapan kişi için o an yatırımcıların ne kadar ilgili olduğunu ona aktarabilir. Eğer bir kripto para biriminin hacmi giderek yükseliyorsa değerinin de buna bağlı olarak yükseldiğini söyleyebiliriz. Bu durum her zaman için geçerli olmasa da hacmin “hype” ile doğru orantılı gerçekleştiğini varsayarsak bu iddia daha da güçlenecektir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir