Nedir ?

Kripto paralarda FOMO nedir?

Google News Abone Ol

İngilizcesi “fear of missing out” veya Türkçede “kaçırma korkusu” olarak bilinen (FOMO) terimi kripto para endüstrisinde popüler terimlerden biridir. Peki, FOMO’nun açılımı nedir ve bundan kaçınabilir miyiz? 

Orijinal olarak, “kaçırma korkusu” (FOMO) terimi, siz kaçırırken diğer insanların hoş veya benzersiz bir deneyim yaşadığının farkına varılmasından kaynaklanan endişe hissini ifade etmektedir. Bu durum sosyal ağlarda o kadar yaygın olan bir olay ki, insanlar sürekli olarak kanallarını öne çıkararak, hayatlarının iyi ve faydalı yönlerini vurgulayarak izleyiciyi üzüyor veya kendi deneyimlerinden ve koşullarından yoksun bırakıyor.

İlgili Makaleler

Kripto paralardaysa, FOMO veya “kaçırma korkusu”, Bitcoin veya diğer altcoinlerin fiyatlarında önemli bir artış gördüğünde yatırımcının korkusunu ifade eder. Bir kripto para biriminin fiyatı büyük ölçüde dalgalandığında, bir yatırımcı daha erken bir zamanda belirli bir kripto para için olumlu bir sinyal gibi görünen bir fiyat hareketi fark edebilir. Asıl tehlike de burada başlamaktadır.

Kripto para ticaretinde FOMO’nun üstesinden nasıl gelinir?

Mantık ve analiz yerine kaybetme korkusuna dayalı bir yatırım yapmak, yatırımcıları ve genel olarak piyasayı yatırım kararlarını mantıkla değil duyguyla değerlendirmeye motive edebilir. Sonuç olarak, böyle bir durumda daha büyük bir finansal kayıp olasılığı vardır ve varlıklar daha büyük bir çöküşle karşılaşabilir.

Bununla birlikte, FOMO genellikle yatırımcıları karar vermeleri için manipüle etmek için bir pazarlama taktiği olarak da kullanılmaktadır. Özellikle yeni altcoin projelerinde sosyal medyadan yürütülen sahte çalışmalar yatırımcıları tuzağa çekebilir.

FOMO’yu yenmek genellikle göz korkutucu bir karar olabilir. Kripto paralara yatırım yapıp yapmamaya karar vermeden önce araştırmalar yapmak, ticaret kurallarını belirlemek ya da zarar/kar limiti belirlemek oldukça  önemlidir. Bu şekilde çeşitli incelemelerde yaparak kaybetme korkusunun üstesinden gelebilir ve onu yenebilirsiniz.

Her zaman kâr beklemeyin

Bu durum, genellikle çok korkmuş ve çok geç olmadan kripto para treninden atlamak veya heyecandan hareket etme faaliyetlerini kontrol edemeyecek kadar korkan yatırımcılar için geçerlidir. Korkunun sizi piyasaların zamansız yükselişinde yer almaya motive edebileceği durumlar olabilir. Bu da bazen sizi bir kaybı kabul etmekle gümüş astarı beklemeye devam etmek arasında zor bir seçim yapmaya zorlar.

Müdahale etme dürtüsünün ortadan kaybolduğu zamanlar için, her zaman kâr etmek zorunda olmadığınızı unutmamalısınız. Bir kripto yatırımcısı olarak, her zaman en son kripto para piyasası trendlerini takip etmeli ve kâr ve zararları takip altına almalısınız. Bazen FOMO gibi bir dürtüye veya duyguya direnmek sizi büyük bir talihsizlikten ve değer kaybından korumaya yardımcı olabilir.

Kripto para dünyasında manipülasyon sık görülen bir durumdur. Balinalar, bir kripto para biriminin fiyatını şişirme ve onu düşürme veya satma gücüne sahiptir. Fiyatlar düştüğünde, son değer artışında kaybedeceklerinden endişe edenler genellikle kayıplara maruz kalmaktadır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir