Nedir ?

Kripto paralarda balina nedir?

Google News Abone Ol

Kripto paralarda balina terimi, herhangi bir kripto para projesinden yüksek miktarda elinde bulunduran yatırımcılara denmektedir. Bunu daha net bir hale kavuşturmak gerekirse, elinde en az 1 milyon dolarlık kripto para bulunduran kişilere kripto para piyasalarında balina denilir.

Kripto para balinası nasıl olunur?

Kripto para piyasalarında balina olmak için, kişinin elinde en az 1 milyon dolarlık dijital varlık bulunması gerekir. Bu durum Bitcoin (BTC) için çok yaygın görülürken hacim küçüldükçe balinalar ve onların hareketleri büyük bir önem arz etmeye başlar.
Balinalar, kripto para piyasalarındaki seyre yön verebildikleri için özellikle daha düşük ölçekli yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir terimdir. Aksi bir taktirde ani büyük ölçekli satış emirlerinde piyasalar büyük bir kayıp yaşayabileceği için bu durumda daha küçük yatırımcılar zarar görebilir. Bu yüzden, çeşitli zincir üstü veriler takip edilerek balinaların o an neler yaptığı ve hangi kripto paralarda yoğunlaştığı izlenmelidir.

İlgili Makaleler

Kripto para balinaları tehlikeli midir?

Kripto paralarda balina ne demek sorusuna ek olarak yatırımcılar tarafından bu durumun tehlikesi de merak edilmektedir. Bu soruya net bir cevap vermek zor olsa da piyasalarda kontrolün tek bir elde bulunması tehlikeli olabileceği için balinalar potansiyel olarak tehlike barındırabilir. Özellikle de düşük hacimli altcoin projelerindeki milyoner yatırımcılar, ellerinde bulunan varlıkları satmaları durumunda ani bir değer kaybına neden olabilirler. Bu durumu daha öncesinden öngöremeyen düşük ölçekli yatırımcılar da bundan zararlı çıkabilir.

kripto para balina

Herhangi bir kripto para projesinde yoğun balina faaliyetleri her zaman için tehlikeli olarak yorumlanmaz. Özellikle de düşüş trendlerinin ortasında balinaların cebini daha fazla doldurması iyi bir işarettir. Kripto para analistleri tarafından yorumlarda bu şekilde bir hareketin büyük ölçekli yatırımcılar tarafından gerçekleştirilmesi genelde artış habercisidir.

Son birkaç aydır devam eden düşüş trendinde de yine kripto para balinaları tarafından büyük satın alımlar gerçekleştirildi. Yapılan bu yeni satın alım trendiyle birlikte de balinaların eli iyiden iyiye kuvvetlenmiş durumda. Kripto paraların tarihsel aktivitelerine baktığımızda bu durum nedeniyle yeni bir yükseliş trendi başladığını görmemiz muhtemel olacaktır.

Cüzdanında en az 1 milyon dolar veya daha fazla kripto varlık bulunduran kişilerin balina olduğundan bahsetmiştik. Buna ek olarak, söz konusu balinaların piyasalarda en çok Bitcoin (BTC) üzerinde yoğunlaştığı söylenebilir. Ticaret hacmi gereği balinaların en çok tercih ettiği isim olan BTC’ye ek olarak Ethereum ve Cardano gibi diğer tüm altcoin projelerinde de zengin yatırımcılar olan balinalar mevcuttur. Ancak, bu noktada balina aktivitelerinin Bitcoin’den daha sık izlenmesi gerekir. Altcoin projelerinin ticaret hacimleri Bitcoin’e kıyasla daha minimal olduğu için değerinin daha kolay manipüle edilebileceğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle de yatırımcıların balinalar ile aynı okyanustayken nasıl hayatta kalacaklarını iyi anlamaları gerekiyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir