Nedir ?

Kripto paralarda ayı tuzağı nedir?

Google News Abone Ol

Hiç beklenmedik bir trend değişikliği mi yaşadınız? Piyasalar bir hareketin hemen başlangıcında bir düşüş trendi ve bir geri çekilme sinyali mi veriyor? Bu tür bir duruma kripto paralarda ayı tuzağı denmektedir.

Ayı tuzağı, bir piyasa düşüşünün olası başlangıcını belirtmek için kullanılan ve daha çok kripto para alanında yatırımcılar arasında kullanılan bir terimdir. Ama adından da anlaşılacağı gibi, esasında bu bir tuzaktır. Böyle bir durumda piyasa, kısa bir duraklamanın ardından istikrarlı bir yükseliş trendi ile kırılabilir. Bir ayı tuzağı senaryosu herhangi bir piyasada, hisse senedinde, endekste veya diğer finansal araçlarda gerçekleşebilir.

İlgili Makaleler

Bir tuzağın ayılar üzerindeki etkisi değişebilir, ancak kesin olan bir şey var ki, tuzaklar aldatıcıdır. Teknik yatırımcılar, soygunu belirlemek için çeşitli ticaret araçları kullanır ve biz de bunları zamanı gelince tartışacağız.

Neden ayı tuzağı deniyor?

Piyasada, boğa ve ayı, iki zıt piyasa durumunu tanımlamak için kullanılan iki terimdir. Piyasa büyük satın alma güçleri ile geldiğinde buna boğa trendi denir. Bunun tersi, esas olarak bir satış nedeniyle piyasa düştüğünde ayı piyasası durumudur.

Çoğu yatırımcı, spektrumun bir ucuna veya diğerine doğru eğilir, bu nedenle boğa ve ayı piyasalarında ticaret yapan yatırımcı sayısında artış yaşanabilir. Düşüş eğilimi arayan bir yatırımcı, düşüş eğilimine işaret eden fiyat kalıplarını arayacaktır, böylece açığa satış yapabilir ve kâr elde etmek için ticaretten çıkabilir.

Ayı tuzağı, yükseliş trendi sırasında meydana gelen bir durumdur ve aniden durur. Düşüş eğiliminde olan bir yatırımcı, durumu düşüş trendinin olası bir başlangıcı olarak görebilir ve açığa satış yapabilir. Bu, yatırımcılar bir hisse senedi bozulduğunda, daha düşük bir fiyattan geri almayı umarak kısa bir pozisyon aldığında olur, ancak eğilim tersine döner ve yükselir. Bir tuzak kurulmuş olur ve ardından keskin bir ralli başlar.

Grafiklerde bu tarz bir soygunu belirlemek aslında basittir. Bu, daha çok kılavuz çizgisinin yakınında gerçekleşecektir. Yüksek işlem hacminin eşlik ettiği bir düşüş trendi varsa, eğilim, destek çizgisinin üzerinde oluşan en fazla beş mumu rezerve ettiğinden ve eğilim direnç seviyesini hızla geçeceğinden, tuzak onaylanmış olur. Teyit etmeniz gereken ikinci şey, piyasaların iyi bir fiyat aralığına sahip olmasıdır. Bir varlık geniş bir fiyat aralığına sahip olduğunda alım satım fırsatları daha da artar.

Ayı tuzağı nasıl çalışır?

Ayı tuzağı, yatırımcılardan bir finansal aracın fiyatının düşmesiyle birlikte bir düşüş eğilimi olduğunu düşünmelerini ister. Bununla birlikte, varlığın değeri sabit kalır veya en kötü durumda, bir zarara uğramak zorunda kaldığınızda değeri daha da artar. Yükselen bir yatırımcı, azalan bir varlık fiyatında kısa pozisyon alabilirken, düşüş eğilimi gösteren bir kişi, fiyat belirli bir seviyeye düştüğünde geri alım yapmak için sıkıntı yaşayabilir. Böyle bir ayı tuzağında, trendin tersine dönmesi ters yönde gerçekleşir ve yatırımcı büyük ihtimalle zarar eder.

Ayı tuzağı ticareti

Yatırımcılar, şort yapmak veya açığa satış yapmak için ayı tuzağını kullanmayı severler. Şort, ticarette kâr elde etmek için fiyat düştüğünde aynı mülkü satma ve satın alma işlemidir. Ayı tuzağında alım satım yaparken, bir borsadan hisse veya kripto satın almak gibi çeşitli şekillerde alım satım yapabilirsiniz. Piyasanın düşmesini ve borsaya geri dönmek için daha düşük bir fiyattan satın almasını bekliyorsanız, hisse senedini cari fiyattan satarsınız. Ayı tuzağına şort yapmak, riskinizi kat kat artırır. Fiyat yükseldikçe, marjınızı korumak için yeniden satın alırken hisse senedi için uygun fiyat yerine daha fazla ödersiniz. Bu nedenle, bir ayı tuzağı oluştuğunda, bir ayı tuzağı yatırımcısının aldığı risk, bir boğa yatırımcısından çok daha fazladır.

Yatırımcılar, Fibonacci düzeltmeleri, göreceli güç endeksi, hacim göstergeleri ve benzeri gibi birçok teknik ticaret aracını kullanır. Güçlü bir düşüş trendi, şüpheli bir düşüş trendi tarafından aniden kesintiye uğrarsa, içine atlamak yerine, bunun neden olduğunu anlamak için diğer piyasa parametrelerini incelemeniz gerekecektir. Bu değişikliğe neden olan piyasa duyarlılığında anlamlı bir değişiklik yoksa, bu bir tuzak olabilir.

Piyasa hacmi, bir ayı tuzağını önceden belirlemenize yardımcı olabilecek kritik bir göstergedir. Kripto para fiyatı, duyarlılıktaki bir değişikliği yansıtmak için yeni bir yüksek veya düşük seviyeye yaklaştıkça, piyasa hacmi çılgınca dalgalanır. Ancak, miktarda önemli bir artış olmadan fiyat düşüyorsa, muhtemelen bu bir tuzaktır.

Fibonacci bantları, erken uyarı sağlayabilen bir diğer önemli araçtır. Varlığın fiyatı kritik Fibonacci çizgilerini geçmezse, trend dönüşü kısa ömürlü olabilir. Ani bir düşüş trendi ile karşılaşırsanız bu verileri incelemelisiniz. Göstergeler güçlü sinyaller verebilir ve grafikteki değişkenliği bu sayede kolayca görebilirsiniz.

Kripto paralar, düşen bir piyasadan kâr etmek isteyen kısa vadeli tüccarlardan etkilenen bir düşüşten sonra genellikle bir rallide patlama yaşar. İkinci dalga, çoğu kişinin yükseliş trendinin sürdürülebilir olduğunu ve ölü bir kedi sıçraması olmadığını anladığı zaman gelecektir. İkinci dalga her zaman ilk sıçramadan daha güçlüdür ve sonunda daha uzun sürebilir.

Kısa özet

  • Ayı tuzağı, yanlış bir trend tersine dönüş modelidir ve her tür piyasada olabilir.
  • Yatırımcıları, değer kaybetmiş şort pozisyonlar açmaları için kandırır.
  • Ayı tuzağı, hisse senetleri, tahviller, vadeli işlemler ve kripto para piyasalarında yaygın bir olgudur.
  • Alım satım riskleri, bir düşüş sırasında kısa vadeli yatırımcılar için, trendi anlamazlarsa, diğer yatırımcılara göre daha fazla artacaktır.
  • Bu tuzağı önceden belirlemek için teknik tabloları kullanabilirsiniz.
  • Stop-loss koyarak kayıplarınızı azaltabilirsiniz.

Ayı tuzağı, kaçırılmaması gereken bir etkinliktir. Eğer deneyimli değilseniz, doğru bir ticaret hamlesi bulmakta zorlanabilirsiniz. Ancak deneyim ve piyasa göstergelerini kullanarak tuzağı nasıl tanımlayacağınızı öğrenmeniz mümkündür. Ani bir düşüş trendiyle karşılaşırsanız ve nasıl tepki vereceğinizi bilmiyorsanız, her zaman bir stop-loss kullanın. Bu, planladığınızdan fazlasını kaybetmeyeceğiniz anlamına gelecektir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir