Kripto

Kripto Paralar Rusya’da Yasaklanıyor mu?

Ukrayna hükümeti, Rusya'ya daha ağır yaptırımların uygulanmasını talep etmeye devam etti. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, kripto borsalarını Rusya ve Belarus ile bağlantılı adresleri dondurmaya çağırdı.

Google News Abone Ol

Ukrayna, Kriptonun Rusya’ya Uygulanan Yaptırımları Engelleyebileceğinden Korkuyor

Federov, bir tweet’te savunmasını yaptı ve sadece her iki ülkedeki politikacıları değil, tüm vatandaşlarını da sabote etmenin gerekli hale geldiğini belirtti.

Tüm büyük kripto borsalarından Rus kullanıcılarının adreslerini engellemelerini istiyorum. Federov, yalnızca Rus ve Belaruslu politikacılarla bağlantılı adresleri dondurmanın değil, aynı zamanda sıradan kullanıcıları sabote etmenin de çok önemli olduğunu söyledi.

Rusya’ya Yapılan Yaptırımlar

Uluslararası toplum, Rusya’yı Ukrayna’nın işgalini sona erdirmesi için baskı altına almak için üzerine düşeni yapıyor. ABD ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) ülkeler, çeşitli önlemlerle Rusya ekonomisini felç etmek için harekete geçti.

Bunlar arasında Rusya’nın merkez bankalarının varlıklarının dondurulması ve Rus yerel bankalarının uluslararası finans yolu SWIFT için ihraç edilmesi yer alıyor.

Bununla birlikte, Rusya hükümetinin, bankalarının ve milyarderlerin bu yaptırımları kripto ile kolayca aşabileceğine dair endişeler dile getirildi.

İlginizi Çekebilir: Rusya SWIFT’den Engellendi! Bitcoin Yükselişe Geçer Mi?

Piyasa uzmanları, Rusya’nın kripto kullanarak ticaretine izin vermek için kolayca araçlar geliştirebileceğinin muhtemel olduğunu belirtti. Rusya’nın başlatmayı planladığı CBDC (Merkez bankası dijital para birimi), diğer ülkeler onunla ticaret yapmayı kabul ederse yaptırımdan kaçınmaya da yardımcı olabilir.

CBDC

Kripto Borsaları ve Rusya

Şu anda, hiçbir büyük kripto borsası Rusya veya Belarus’a yaptırım uygulama planlarını açıklamadı. Ukrayna merkezli bir NFT pazarı olan DMarkets, Federov’un eylem çağrısına yanıt veren tek kripto borsası oldu. NFT pazarı, her iki ülkedeki kullanıcıların hesaplarını donduracağını ve hatta varlığı savaş çabalarına bağışlayabileceğini duyurdu.

d market

Ukrayna ve Kripto Varlıklar

Bununla birlikte, kripto Ukrayna’ya yardım etmede önemli bir rol oynuyor. Ukrayna ordusuna ve vatandaşlarına yardımcı olmak için kriptoda yapılan bağışlar 18 milyon doları aştı.

Önemli kripto piyasası oyuncuları da Ukrayna için destek topladı. Vitalik Buterin, Rus olmasına rağmen Ukrayna’nın yanında olduğunu belirtti. Benzer şekilde TRON’un kurucusu Justin Sun da ülkeye bağışta bulundu.

Büyük bir Dogecoin destekçisi olan Elon Musk, internet bağlantısı olduğundan emin olmak için Ukrayna’ya Starlink uydularıyla yardım etti.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir