Kripto Haberleri

Kripto Paralar ocak söndürüyor

Google News Abone Ol

10 Kasım 2021 tarihinden itibaren, bir düşüş trendi başlatan kripto para piyasayı hala toparlayabilmiş değil. Nisan ayının başından itibaren geldiğimiz şu güne kadar kripto para piyasasından 1 trilyon dolar silindi.

Çok fazla insanın para kaybettiği bu düşüşün sonu yakın mı? Yoksa kripto para piyasası düşmeye devam edecek mi? Yazının ayrıntılarında!

Kasım ayı başında 3 trilyon dolar, Nisan aynı başında 2 trilyon dolar olan kripto para piyasası büyüklüğü, bugünlerde, bu rakamların çok altında seyrediyor. O eski günleri mumla arayan kripto para piyasası, şu an, 1,3 trilyon dolar market büyüklüğü dolaylarında bulunuyor.

Kripto Paralardaki düşüşün sebepleri

Kasım 2021 itibariyle, Omikron varyantının duyulmasıyla ufak çaplı düşüşler göstermeye başlayan kripto para piyasası, FED’in yapmış olduğu şahin söylemler yüzünden iyice zayıflayarak düşüşlerine devam etti.

Mart 2020 sonrası para arzının görülmemiş düzeyde arttırılması ve küresel piyasalardaki arz zincirinin kırılması gibi sebeplerle, 2021 yılının ortalarında, hissedilen enflasyonun iyice artmasına paralel olarak FED, 2023 yılında arttırmaya başlayacağını duyurduğu faizi, 2022 yılına çekerek enflasyona karşı erken önlem alınması politikasını izleme yoluna gitti. Piyasaları gafil avlayan bu hamle, piyasalardaki panik satışlarını iyice hızlandırdı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin, savaş boyutuna taşınmasıyla birlikte, kripto para piyasalarındaki düşüş derinleşti. Bugünden geriye doğru baktığımızda; Kasım 2021 tarihinden itibaren 1,7 trilyon dolar, Nisan 2022 tarihinden itibaren ise 1 trilyon dolar piyasadan silinmiş oldu.

kripto para

Kripto Paralardaki düşüşte LUNA Coin etkisi

Yüksek kar marjlarının sağlandığı kripto para piyasasındaki sert düşüşler, bu piyasanın içerisinde yer alan insanlar için olağan karşılanır bir vaziyetteydi. Fakat, bu düşüşün daha önceki düşüşlerden farklı olduğunu düşünen insanlar da yok değil.

Bunun başlıca nedenlerinden biriside LUNA Coin üzerinde yaşanan son gelişmelerdir. 100$ gibi bir fiyattan, 0.0001$ gibi bir fiyata düşen LUNA Coin, yarattığı bu manipülatif hareket ile piyasaya olan güveni zedelemiş durumda.

Güven, bir ekonominin ya da bir piyasanın olmazsa olmaz birinci şartıdır. Piyasaya güvenin alaşağı edildiği bu günlerde, piyasaya olan güvenin tekrar ne zaman geri geleceği ise cevaplaması zor bir sorudur.

Kripto Para Piyasalarında düşüş devam edecek mi?

Piyasadaki düşüşün nedenlerine yukarı da değinmiştik. Bu düşüşü, geçmiş yıllardaki düşüşlerden ayıran sebeplere değinmek gerekirse bunlar;

  • Dünya üzerindeki enflasyonist baskıların artması sonucu faiz arttırılması yoluna gidilerek ekonomiyi soğutma çabalarının artması,
  • Covid-19 kaynaklı virüs varyantlarının ortaya çıkması,
  • Rusya-Ukrayna savaşının çıkması ve gerginliğin her geçen gün artmaya devam etmesi,
  • İngiltere’de görülmeye başlanan ve birçok ülkeye de yayılmış durumda olan Maymun Çiçeği virüsünün yayılmaya devam etmesi,
  • FED’in faiz arttırma politikasına devam edecek olması,
  • Gıda krizinin yaşanacağına dair söylentilerin olması, gibi sebeplerin varlığı piyasa da düşüşün devam edeceğine dair düşünceleri kuvvetlendiriyor.

Ancak, kripto para piyasasında düşüşün devam edip etmeyeceğini söylemek yine de çok zor. Çünkü büyük krizlerin geldiği zamanlardaki düşüşlerin, dip fiyat seviyeleri olduğuna daha önceki yıllarda tekrar tekrar tanık olundu. Fakat yakın zamanda tekrar bir güvenin oluşması ise kolay gözükmüyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir