BlockhainEditörün SeçimiEkonomik TakvimKriptoKripto Haberleri

Kripto Paralar İçin Kritik Hafta: 14-20 Mart Gelişmeleri

Bu hafta kripto paralar oldukça oldukça önemli gelişmelerin yaşanacağı bir hafta. Gelişmeler dolasıyla volatilitenin artması bekleniyor. Yatırımcılar FED politikasının satın alınıp alınmadığını tartışırken, haftanın ilk mesai günü AB'de önemli bir oylama yapılacak.

Google News Abone Ol

AB, KRİTİK YASA TASARISINI BUGÜN OYLUYOR

14 Mart Pazartesi, haftanın ilk gününde Avrupa Parlamentosunun kripto varlıklar için yeni bir düzenleyici çerçeve için oy kullanacağı bildirildi.

Daha önce ilk yasa tasarısı çıktığında ‘iş kanıtı madenciliği’ ve Bitcoin’in yasaklanmayacağı söylemlerinin ardından, artık bu yasak yeniden gündemde. İş kanıtı yasağını kapsıyor olması ile haftanın önemli gelişmelerinden birini bugün itibari ile bekliyoruz

ab krrr

Endüstri katılımcıları, mevcut tasarının, Avrupa’da Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere büyük kripto paraları yasaklama potansiyeli taşıdığını düşünüyor.

Kripto para cüzdan şirketi Unstoppable Finance’in strateji başkanı Patrick Hansen ise Bitcoin’in iş ispatı modelinden çıkışının mümkün olmadığını dile getirirken bu yönde bir düzenlemenin kabul edilmesinin Bitcoin’i olumsuz etkileyeceği görüşünü paylaştı.

POWELL

FED TOPLANTISI: ÇARŞAMBA GÜNÜ

Piyasaların aylardır beklediği FED faiz kararı bu hafta açıklanıyor.  Uzun zamandır FED’in faizlerini yukarı çekmesi beklenen,  faiz kararını vereceği toplantı TSİ 21.00’da başlayacak.
21.30’da ise Fed başkanı Jerome Powell, basın toplantısında konuşacak. Beklenti, FED’in 25 baz puan arıtılacağı yönünde. 2022 yılı içinde faiz artırmalarının devam edeceği ve en az 2 kez daha artırım yapılacağı belirtiliyor.

btc rusya

PİYASALAR, JEOPOLİTİK RİSKLERİ TAKİP EDİYOR

Piyasaların risk algısı iki başlık altında toplanıyor:

  1. Globaldeki enflasyon krizi sebebiyle ‘para politikası riskleri’
  2. Rusya-Ukrayna gerginliği sebebiyle ‘jeopolitik riskler’

Tüm bu görünümde riskli varlıklar üzerindeki iştah baskılanmaya devam ederken, FED toplantısından sonra jeopolitik risklere dair söylemler de para piyasaları üzerinde önemli olacaktır.

Başkan Powell’in basın toplantısında özellikle FED’in para sıkılaştırma politikası hakkında yol haritasını  detaylı şekilde açıklaması beklenirken, Rusya-Ukrayna savaşının bu politikanın ertelenmesine sebep olabileceği ihtimaller dahilinde değerlendiriliyordu. Powell’ın bu konuyla ilgili sorularla karşılaşması bekleniyor.

Kripto Paralarda Son Durum

Toplam piyasa değeri, $1.69T olarak karşımıza çıkıyor. $1.77T – $1.80T direnç bölgesi olarak takip edilebilir seviyeler.

Bitcoin günlük + %2.70 primle, 38 bin dolar seviyelerinde fiyatlanırken 40 bin dolar seviyelerinin altı satış yönlü fiyatlanmaları arttırması anlamına gelebilir.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir